U ponedeljak će u Nišu početi istraživanje o položaju Roma koje bi trebalo da obezbedi pregled populacije i da ispita smernice iz oblasti zdravlja, stanovanja, obrazovanja i zapošljavanja.
Istraživanje će biti sprovedeno u okviru projekata „Romi u evropskim gradovima“, a osim u Srbiji biće realizovano u još 10 gradova u Bugarskoj, Češkoj, Mađarskoj, Rumuniji, Slovačkoj i Makedoniji.
Takođe, dobijeni rezultati bi trebalo da ukažu na to šta je pospešilo ili unazadilo položaj Roma, ali i kakvu su ulogu imali mediji pri izveštavanju o njihovim problemima i položaju.
Organizacija „Jaker“ iz Leskovca vodiće istraživanje, a anketari će biti iz Niša i Beograda.
– Plairano je da nakon završetka istraživanja, rezultati budu objavljeni tokom oktobra, a da se nakon toga uradi uporedna analiza sa rezultatima iz drugih gradova i da se proceni koliko su lokalne javne institucije uticale na poboljšanje položaja Roma – rekla je Sandra Avramović iz Centra za prava manjina.
Ona je objasnila da je organizovan sastanak sa predstavnicima Univerziteta, Doma zdravlja, Zavoda za urbanizam, Opštine Pantelej i Gradskog veća, kako bi im bili predstavljeni ciljevi istraživanja.
U Gradskom veću kažu da očekuju da će podaci koje će dobiti biti od velike koristi prilikom daljeg planiranja i donošenja odluka.
– Svesni smo da u Nišu živi veliki broj Roma i važno nam je da imamo više relevantnih informacija o njima – kaže Branislav Ranđelović, gradski većnik.
Ovom prilikom je najavljeno je da će Grad Niš i Centar za prava manjina potpisati Protokol o saradnji.
U Srbiji projekat realizuje organzacija Centar za prava manjina iz Beograda, a finansira ga Fondacija Instituta za otvoreno društvo iz Budimpešte.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ми имамо читаво министарство које плаћамо за мањинске заједнице. Не знам зашто и поред министарства тиме се баве још 50 српских невладиних организација?
Прича је нажалост јадна: за мале паре западне земље мобилишу, окупе и блокирају наше младе људе и интелигенцију по невладином сектору која се бави углавном правима цигана и хомосекуалаца. С друге стране тај интелектуални капацит и енергија младих људи се не користи за решавање далеко важнијих проблема економских и животних овог друштва!