Na osnovu podataka iz 26 gradova iz regiona, o kojih je 9 iz Srbije, a među njima i Niš, međunarodni tim istraživača je uradio istraživanje koje je pokazalo da je u zemljama zapadnog Balkana smrtnost usled zagađenja česticama PM 2,5 gotovo dvostruko veća nego u zemljama Evropske unije.
Kako piše sajt Klima 101, istraživanje je objavljeno u decembru 2023. u časopisu Environment International, a sproveo ga je Joint Research Centre (JRC) Evropske unije u Ispri u Italiji.
Zainteresovanost nauke za naš prostor potvrđuje da rizici životne sredine i zagađenje ne poznaju granice – izjavila je za Klimu101 dr Marija Jevtić, redovna profesorka na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu, koautorka rada i saradnica u sprovedenom istraživanju.
U istraživanju navode da zagađenje vazduha u regionu, koje je ovih dana prekomerno u gotovo svim mestima gde postoje merenja, izaziva zdravstvene posledice čija se ukupna cena meri u milijardama evra godišnje.
Među zdravstvenim posledicama zagađenja vazduha posebno se izdvaja povećana incidentnost bronhitisa kod dece i odraslih, ali i astma, dijabetes, rak pluća, i naravno povećana smrtnost.
Kako se navodi u istraživanju, a prenosi Klima 101, na zapadnom Balkanu je 2019. godine stopa mortaliteta usled zagađenja česticama PM 2,5 bila je između 137 i 158 smrti na 100.000 stanovnika, što je gotovo dvostruko više od ekvivalentne stope u Evropskoj uniji (69), a koju navodi Evropska agencija za zaštitu životne sredine.
Istraživanje je otišlo korak dalje i dalo procenu udela različitih izvora zagađenja u ukupnom ekonomskom opterećenju u 10 gradova, koju je zasnovalo na ranijim istraživanjima koje je takođe sproveo Joint Research Centre.
Slika koju nudi ovo istraživanje drastično se razlikuje od one koju nude godišnji izveštaji naše Agencije za zaštitu životne sredine o izvorima zagađenja PM 2,5, a po kojima su dominantan izvor čestičnog zagađenja individualna domaćinstva.
Međutim, ovde istraživači procenjuju da čak 40% ekonomskog bremena zagađenja potiče iz energetskog sektora, sa procenjenom prosečnom zdravstvenom cenom od preko 240 miliona evra godišnje po gradu. Domaćinstva i poljoprivreda čine po oko 20% ukupne cene, a preostalih 20% čine pre svega saobraćaj, upravljanje otpadom i industrija.
Podsetimo, zvanična ocena kvaliteta vazduha u Nišu za 2022. godinu je – bio je prekomerno zagađen. Najveći grad na jugu je sada već tradicionalno na toj „crnoj listi“, šestu godinu zaredom.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
To ljude ovde mnogo ne brine, ili preciznije uopšte ne interesuje!
O kakvim PM 2.5 i PM 10 česticama sada pa vi tu pišete, to je zbog visokog životnog standarda, reče Prvorođeni!!!
Ljudi ovde veruju u babaroge i veštice, vraćaju se nazad kada im crna mačka pređe put, leče se na google ili u crkvama (a popovi na VMA), o sodibikarboni neću!
Ukratko ako im kažu da je Zemlja ravna ploča, ravna je!
Politicari, koji je plan za ovo? Subvencije za prozore i fasade?
Potrovacemo se zbog vas..
Da pitamo fabrike guma?
Namerno da udjemo u EU, samo da im pokvarimo prosek 🙂
1. Zabraniti prodaju uglja fizickim licima za početak.
2. Pod hitno doneti uredbu da dimnjaci na ložištima, kako privatnih tako i javnih ustanova, moraju imati fitere za prečišćavanje čestica. Ima ih i moguće je, izguglajte.
3. Ubrzati razvoj gasovodne mreže, smanjiti cenu priključka i subvencionisati grejanje na obnovljive izvore energije( toplotne pumpe, solari).
To sve može do sledeće sezone.
Palme se bolje njišu kad je vazduh malo gušći.
I bolje mirišu na crnu kišu.
Jel ovo botovi iz tigar tyresa udaraju minuse?Sta nije tacno,da nam ceo grad smrdi na gume,da oboljevamo od kancera,nek objave koliko ima obolelih od kancera i autoimunih bolesti u tigar tyresu?I kako kad obole,popiju otkaz??