Sa niškog aerodroma danas je u mirovnu misiju u Liban „poletelo“ 130 vojnika pešadijske čete koju čine 31. pešadijski bataljon iz Zaječara i 39. logistički bataljon Treće brigade Kopnene vojske iz Niša.
Prvi put posle 1967. godine i mirovne misije u Sinaju, Srbija na ovakav zadatak šalje vojnu jedinicu ranga čete, rekao je ministar odbrane Nebojša Rodić na svečanosti koja je juče povodom ispraćaja vojnika u misiju Ujedinjenih nacija UNIFIL održana u kasarni „Knjaz Mihailo“.
– Avion sa vojnicima i njihovom ličnom opremom je poleteo, očekujemo da već oko 13 sati slete u Bejrut. Ujutru će u luci dočekati i opremu, naoružanje i vozila – kaže kapetan Predrag Milićević, referent za odnose sa javnošću 3. brigade Kopnene vojske.
Osim zvaničnika Vojske Srbije, vojnike su otpratili i članovi njihovih porodica, rodbina i prijatelji.
– Moj zadatak je da pružim prvu pomoć u slučaju povrede. Najčešće su to krvarenja, iščašenje zglobova i slično. Spremni smo da stanemo rame uz rame sa bilo kojim vojnikom neke druge države. Spremni smo za ovu misiju jer smo imali kvalitetnu obuku – rekla je desetar Marija Bogataj.
Pešadijska četa, sastavljena od komande, tri streljačka voda i voda za logističku podršku, najveća je jedinica srpske vojske koja je do sada poslata u multinacionalne operacije. Biće angažovana u okviru španskog kontigenta.
Vladika niški Jovan i glavni vojni sveštenik Vojske Srbije kapetan Slađan Vlajić održali su liturgiju, pričešće i moleban za mirovnjake iz Srbije.
Kako piše na sajtu Vojske Srbije, Iz Niša su u Bar ranije prevezeni naoružanje, teretna, terenska i borbena vozila. Kako kaže kapetan Milićević, ova oprema se na putu do Bejruta trenutno nalazi u blizini Kipra.
Kako je rekao ministar Rodić, do sada je srpska vojska angažovana u operacijama Ujedinjenih nacija u Istočnom Timoru, Burundiju, Čadu i Centralnoj Afričkoj Republici, a trenutno srpskih vojnika ima u operacijama u Liberiji, Obali Slonovače, Kongou, Libanu, na Kipru i Bliskom istoku.
Angažovani su i u dve mirovne operacije pod komandom Evropske unije, u Somaliji i u operaciji „Atalanta“ u vodama Indijskog okeana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
SRECNO!!
idite u zdravlje,zastupajte tudje interese,vladara iz senki!
UNinvolved in peace
Drzava nam okupirana, a oni idu u mirovnu misiju u drugu zemlju. Neke stvari mi uopste nisu jasne…
Mene zanima samo ko ce biti odgovoran kada krenu da nam eksplodiraju bombe po trznim centrima?
Sta cete u tudju zemlju? Ako hoce da se kolju, nek se kolju, sta imamo mi sa tim? Platicemo ovo krvavo.
Kako su se Amerikanci dosetili da drugi ginu za njihove „nacionalne interese“, širom sveta, a mi ne smemo svoje nacionalne interese da branimo na svojoj zemlji.