Iz pokreta Dveri pitaju ko je dozvolio da Nišlije budu godinama izložene riziku od hemijskog otpada

autor: T.Tasić
1280x0 Webp net resizeimage 78
Reakcija Dveri; foto: T. R.

Uklanjanje opasnog hemijskog otpada sa prostora nekadašnje Elektronske industrije u Nišu je zakasnelo, smatraju iz niškog ogranka Dveri, pa pitaju nadležne zašto se čekalo više od 10 godina na tu akciju. Takođe, pitaju i ko je dozvolio da građani Niša toliko godina budu nepotrebno izloženi riziku od izlivanja, zapaljivanja i isparavanja štetnih materija iz tog otpada.

Juče je počelo uklanjanje oko 450 tona opasnog hemijskog otpada sa prostora nekadašnje EI u Nišu, a na koji su stručnjaci ukazivali godinama. Na tu akciju reagovali su i iz Pokreta Dveri.

Srpski pokret Dveri smatra da je uklanjanje opasnog otpada iz EI Niš koji je nastao sveopštim „čerupanjem“ ovog nekadašnjeg giganta zakasnelo što je ujedno i dokaz raspada sistema upravljanja opasnim otpadom u Srbiji – navode.

Pod terminom „čerupanje“ podrazumevaju prodaju u bescenje ključne i vredne opreme i materijala. Na izjavu ministarke Irene Vujović da je taj otpad nastao mahom 2000-tih godina u fabrikama koje su bile predmet privatizacije ili u stečaju, Dveri kažu da je prava istina da je on nasleđen iz 1990-tih kada je, kako kažu, zbog nezapamćenih sankcija prema Srbiji većina firmi iz tog bivšeg giganta praktično propala.

Istovremeno sprovođeno je opšte „čerupanje“ ovih firmi od strane kadrova koje su postavila tadašnja vlast, a time praktično sadašnja vlast (SNS, bivše SRS i SPS), a koje se nastavlja i posle 2000. godine, neuspelim privatizacijama koje je sprovodila bivša vlast (DS i G17+) ali i nakon 2012. godine završetkom stečajnih postupaka ovog giganta (sprovedenih od strane sadašnje vlasti postavljenih stečajnih upravnika) – dodaju.

Dodaju i da su oktobra 2010. godine EI Niš od tadašnjeg Fonda za zaštitu životne sredine odobrena sredstva za uklanjanje baš istog opasnog otpada za koji je ministarka Vujović rekla da će biti uklonjen ovog novembra.

Zato Dveri postavljaju nekoliko pitanja:

Zašto se sa uklanjanjem ovog otpada čekalo 10 godina? Zašto taj otpad nije uklonjen od strane rukovodstva EI Niš, a po ugovoru sa Fondom ili kasnije od stečajnih upravnika? Zašto trenutna vlast to do sada nije uradila, iako je tadašnja ministarka zaštite životne sredine Zorana Mihajlović o tome obaveštena još septembra 2012. godine? Ko je dozvolio da građani Niša od tada budu nepotrebno izloženi riziku od izlivanja, zapaljivanja i isparavanja štetnih materija iz tog otpada? – navode.

Podsetimo, ministarka Vujović nije precizirala gde će hemikalije koje, prema njenim rečima, zagađuju vodu, vazduh i zemlju, biti skladištene, ali je navela da operateri imaju sve važeće dozvole i da će sve biti u skladu sa Zakonom.

Autor:
T.Tasić

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. To ste mogli Vučića da pitate dok ste ispijali vino sa njim

  2. Taj „otpad“ postoji još iz doba pre S. Miloševića…i to nije bio otpad već neophodna sirovina u procesu redovne proizvodnje i tehnoloških procesa u sistemu „Ei“!A nakon upotrebe je postao to što jeste tj. „otpad“-za nas a za druge – bogatstvo.Nego,sada imamo tehnologe i „stručnjake“ koji se razumeju i u otpad i u nusproizvode i u proizvode i u proces spravljanja vakcina i u izbore i u paštete

    • Ти си вулгарнији и од мене, ти Бокца! Ћу престанем да једем паштете и примам вакцине због тебе!

      • @Ђраган Дилас : Ne odustaj od vakcina , paštetu ma’ni…
        Nakon „bustera“ sam u izolaciji ali sa mestimičnim temperaturama u prva 2 dana /do 37,5°C/ i bez smetnji /gušenje, upala… itd/. Evo 8 dan – sve je OK. Naravno vakcine ne leče ali sprečavaju komplikacije kod onih koji su ih primili i koji slušaju pametne ljude … sreća moja te ih imam oko sebe !

  3. А, идемо на изборе, идемо? Тренутно 1.5, меркамо 3, па платице и принадлежности наредне 4 године… Браво!

  4. Ova najava je samo marketinski trik da se vidi da misle na nas, a ne samo na svoju decu. Da je ozbiljna namera ministarka bi znala GDE CE UKLONITI taj „istorijski otpad“, kako ga ona zove

  5. Volim kad se oglase žuti sateliti. Koji su napravili dar mar. Carujući po tim firmama. Problem je decenijski i nije problem koji ne može da se reši. Ljudi ima mnogo posla da se radi i ne možemo se baviti dnevno političkim prepucavanjima i ko jeste ko nije. A vidi se ko radi i ko gradi. Dobro se vidi.

    • У праву си, проблем је ВИШЕДЕЦЕНИЈСКИ, створио га је Милошевић уз „помоћ“ Шешеља, Вучића, Дачића…

    • @peeee… : Iako nisi nizašta , izgleda da si bio u stražarskom Nadzornom odboru za „vanredne situacije“ , kao i „komandant Mesko“ i „pukovnik- razvodnik“ Vuljin.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.