Lekari niškog Doma zdravlja priključili su se kolegama sa juga kako bi pružili prvu pomoć izbeglicama pristiglim u toku noći iz Makedonije i kojih u kampu na Miratovačkom polju i Prihvatnom centru u Preševu trenutno ima oko 5.000.
Kako navode u niškom Domu zdravlja, izbegli uglavnom dolaze sa povišenom temperaturom, gušoboljom, povredama i uganućima, s obzirom da veliki deo puta prelaze pešice.
Među njima ima dosta trudnica i dece, kojima je, kako kažu, pomoć neophodna.
Samo u toku jučerašnjeg dana, dve ekipe niških lekara obavile su oko 120 pregleda, a uglavnom su previjali žuljeve, sanirali povrede i davali pristiglima lekove za smirenje i protiv bolova – kaže direktor Doma zdravlja Milorad Jerkan.
On dodaje i da su lekari morali da se vrate noćas jer nemaju gde da borave, a vratiće se ponovo po pozivu sutra ili prekosutra.
Inače, u zadnja 24 sata u Preševo je stiglo oko 5.000 izbeglica, što je znatno više od dosadašnjeg proseka od oko 2.000.
Prema podacima Komesarijata za izbeglice UN, samo u toku noći između subote i nedelje, nakon što je Makedonija otvorila granicu, u Srbiju je ušlo najmanje 7.000 ljudi, a očekuje se da narednih dana pristigne još veći broj izbeglica.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Slucajno znam da su do sada isli samo iz Vojne bolnice i ne vidim razlog da ako se mora,a mora se ide i DZ i Klinicki.
Moze ovde pomoci Prokuplje,Krusevac,Kraljevo,Cacak.Kragujevac,pretpostavljam pomaze Beogradu.Sve se svali na Nis.
U cemu je razlika izmedju Vojne i Gradske?Ako moramo,idemo svi.
Ovi iz Doma ne znaju ni zulj da saniraju,pa bi mogli da malo odu dole,a ne samo da zakazuju preglede i pisu upute.Klinicki ima istu obavezu kao i Vojna bolnica.Svi su na budzetu.
Imam malo dete i bila sam.Ne boli,imamo dnevnice,smestaj.Treba pomoci,to nam je obaveza.Ali,zasto samo Vojna?
Разлога има на претек. Да поменем неке:
– Бенифиције разних врста, нарочито бенифициран радни стаж
– Упоредите оптерећење лекара опште праксе у ДЗ и у Војној (број пацијента, просторна ограниченост у свакодневном раду…)
А кад ова држава буде схватила да је од војске (почевши од 45) само имала штете, нестаће и у свему привилекована каста одабраних по познатим критеијумима.
Gopodine Jerkan,bravo.Tako i treba,a birokratskim sestrama i lekarima malo treba prakse.
Redakcijo,ovde hocu da napisem da DZ,Klinicki centar i Vojna bolnica treba da podele ovu obavezu.Zdravstvo je zdravstvo i nije vazno kako je KRSTENO.Sto su ovi u DZ i Klinickom povlasceni u odnosu na Vojnu? Lekar je lekar,bilo gde da radi i ima istu obavezu kao svaki mu kolega.Uostalom,svi su placeni iz istog budzeta.
Ако је тако, зашто онда уопште постоји војна болница? Зашто је војни врх направио свој Медицински факултет? У држави која има превише Мед.Фак. и од пара гладног народа
Заложите се да поделите и привилегије које имате као војна лица са колегама из ДЗ или КЦ.
A gde idu po uput?