Izložba plakata idejnih rešenja novih dizajna fontova srpske ćirilice otvorena je u Galeriji Niškog kulturnog centra, a autor Kine Nikolić predstavio je okupljenima 20 originalnih fontova i dizajna. Upozorio da je ćirilično pismo uveliko zapostaljeveno i da bi posle 11 vekova trebalo da dobije mesto koje mu „po savršenstvu“ pripada.
Sve ćirilice se svode na adaptaciju latiničnog pisma, a naša je ipak genijalna jer svaki glas ima svoje slovo, bez obzira da li je na početku ili kraju reči. Ipak nemamo mnogo primenjive ćirilice i potrebno je napraviti nove fontove. Ja ovde izlažem svoja idejna rešenja, a to je samo polovina stvari, jer slova na papiru nemaju neku vrednost. Zato mora da se pretvori u fontove da bi bilo pratično primenljivo u tipografiji – kaže Nikolić.
Na otvaranju izložbe predstavio je 20 različitih fontova ćirilice, a kaže da je napravio više od 100, koje će morati još da doradi i koriguje.
Svako slovo mora da se radi posebno, pa kada sva slova se nađu u azbuci, moraju biti homogena, uravnotežena, simetriju, kontrast i lepotu. Veličina slova takođe mora biti adekvatna. Koliko ću dugo raditi na dizajnu zavisi od mnogo faktora, nekada se dogodi da mogu da završim za jedno veče, ali posle toga kreću dorade, da li će slova biti šira, dublja i ta potraga može trajati danima. A posle toga tu su i znaci interpunkcije, brojevi – kaže Kine Nikolić.
Stvorena na osnovu grčkog pisma i dopunjena novim znacima za one slovenske glasove koje Grci nisu koristili. Ti znaci su delimično načinjeni prema glagoljskim i grčkim slovima, a prvobitna ćirilica imala je 38 slova i sve više potiskivala iz upotrebe glagoljicu.
Izložba „Idejna rešenja novih srpskih ćirilica“ Kineta Nikolića biće otvorena narednih 14 dana u Galeriji NKC-a.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Најлепше писмо…Препорука Јужним вестима ако је могуће да текстиви буду објављени на ћирилици или да постоји избор писма у апликацији…
Još samo da smislimo srpske brojeve i da izbacimo ove arapske iz upotrebe.
I pismo, i narod.
Poubava je originalnata kirilica.
Da bi ljudi pisali cirilicom treba latinicu izbaciti iz skolskog programa i srpskog jezika. Ali to se nece desiti. U Hrvatskoj sigurno nemaju cirilicu u nastavnom programu.
@Nikola
Ne treba mnogo pameti za napisati ovakav komentar!!!!!!!!!!
To što je srpski jezik jedan od retkih digrafskih jezika je velika prednost. Da ste putovali vani sigurno bi ste to znali!!!!!
Nekada smo koristili i glagoljicu, pa je sada više ne koristimo. Jezik kao i pismo se menja!
Pametnom dovoljno!
„Пиши,као што говориш;читај,како је написано“…сваки глас има свој словни знак…у ком још језику и писму има тако нешто?!
Srbica….ne cirilica…..
Прилична нетачност. “ Пиши као што говориш…“ није установио Вук Караџић већ Јохан Криштоф Аделунг и то је аделунгов принцип. Избацивање вишка слова исто није урадио Вук већ Саво Мркаљ. Вук је применио све Ане створио
Jaka izložba,dajte još npr u svim bojama.
„Naša je ipak genijalna jer svaki glas ima svoje slovo, bez obzira da li je na početku ili kraju reči.“ Ma kako jes jok. Primer – izgovorite recimo „taNka“ i recimo „Noc“ a onda javite da li ste primetili da se slovo N u obe reci drugacije izgovara i drugacije zvuci. Da li i dalje verujete u pricu „jedan glas, jedno slovo?“