
Jagnjeća janija, sarme od lipovog lista, suve paprike punjene orasima, pihtije od boba, gulaš od pečuraka i tikva u slatkom vinu neki su od specijaliteta koje su domaćice staroplaninskog sela kraj Pirota davno osmislile, a koji se i dalje spremaju u Temskoj.
Umešne i vredne žene iz ovog pirotskog sela već pet godina kao deo udruženja “Temštanke” kuvaju i ukusnim zaboravljenim jelima osvajaju srca turista i sladokusaca širom Srbije. Kažu da su, kada su ostale bez posla u pirotskim fabrikama, odlučile da je vreme da se recepti njihovih baka predstave svetu.
Ukus je, slažu se oni koji su ih probali, specifičan i osvaja na prvi zalogaj.
U Temskoj neka gazdinstva primaju goste, za koje žene iz ovog udruženja pripremaju hranu.
Jedna od “Temštanki” Blagojka Lilić kaže da turisti najradije jedu punjene suve paprike, posnu sarmu u vinovom ili lipovom listu, ali da je u poslednje vreme najtraženija sarma od lobode, lisnatog povrća poznatog i kao planinski spanać.
Sarmom od lobode osvojilo smo prestižnu nagradu na takmičenju u Ljuboviji i prvo mesto u kategoriji etno-trpeza, a bilo je na stotine učesnika. Jedine smo bile sa juga Srbije i privukle smo veliku pažnju svojim jelima – kaže Blagojka.
Goste ovog sela, posetioce i žiri brojnih sajmova na kojima gostuju Temštanke osvajaju trepzom na kojoj nađu i sukane banice, proje, marinirane bukovače i lisičarke, pihtije sa kuvanim jajima, posna janija od tri vrste luka i vurnjak, odnosno hleb sa domaćim kvascem.
Misija petnaestak žena iz ovog sela jeste da kuvaju, mese, pletu, dočekuju turiste, ali i da promovišu jela iz svog kraja. Svoje recepte i hranu dele sa svima, a otkrivanjem novih recepata uvek izazovu pažnju i divljenje.
Želimo da sačuvamo od zaborava starinski ručni rad, napravljen od prirodnih materijala i naša autohtona jela. Budućnost sela vidimo u razvoju etno i eko turizma i proizvodnji zdrave hrane – kaže Dušica Đorđević jedna od članica.
Svaka od ovih vrednih žena ima svoje domaćinstvo, bavi se poljoprivredom i stočarstvom. Kažu da im je Udruženje mesto za druženje, opuštanje, ali i šansa da svoje proizvode prodaju turistima. Specijalnost su im staroplaniska jela, kao i ručni radovi, pripremanje zimnice i sokova.
Priznaju, krenule su bojažljivo i sa puno entuzijazma, a sada gostuju na brojnim festivalima i sajmovima, Mesna zajednica im je ustupila prostor gde izlažu svoje ručne radove, ali i primaju goste i služe svoja ukusna jela.
Južne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Pirota.
Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.
Ovi tekstovi su deo projekta “Pirot u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Pirot, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Pirota i širem informisanju javnosti o ovom kraju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0