
Kada temperatura svakog dana prevazilazi 30 stepeni, ljubitelji prirode rashlađenje ne traže na bazenima, već na obližnjim rekama i jezerima kojih ima u blizini svakog grada na jugu Srbije.
Oni kojima je dosta gradske buke kažu da se bolje osećaju kada bazen zamene jezerom, ležaljku travom, a suncobran krošnjom drveta.
U slobodno vreme idem na Krajkovačko jezero. Tamo imate prelep pogled na prirodu koji odmara i pobegnete od gradske vreve i asflata – kaže Nišlijka Jelena Milanović.
Nišlije uglavnom biraju jezera koja se nalaze na tridesetak kilometara od grada – Krajkovačko, Divljansko ili Bovansko.
Kupače privlači temperatura vode koja je leti oko 20 stepeni, hladovina hrastove šuma i čisti vazduh i voda.
Ovde kampujem sa društvom svakog leta bar po nedelju dana. Toliko nam prija priroda da o moru i ne razmišljamo – kaže Darko Nikolić iz Niša.
Divljansko jezero nalazi se na 2 kilometra od Bele Palanke, tako da osveženje na toj maloj planinskoj oazi nalaze kupači iz Babušnice, Pirota, Niša…
Jezero koje se od ova dva izdvaja pre svega veličinom je Bovansko – jedno od omiljenih letovališta Nišlija, Aleksinčana i Sokobanjaca, koje se nalazi na 10 km od Sokobanje i 13 km od Aleksinca.
Rastovničko je napravljeno pre dvadesetak godina kako bi se vodom snabdevale fabrike u industrijskoj zoni grada, tako da, pošto nije predviđeno za kupanje, nema uređenu obalu.
Međutim, kako je industrija poslednjih decenija gotovo nestala, Prokupčani, posebno stanovnici naselja Garić, koriste ga za kupanje, a voda koja u njega dolazi iz Rastovničke reke gotovo je nezagađena.
Svake godine se tu kupam, jer sam tu odrastao, sada dovodim i decu. Ipak, nedostaje put do jezera, a i dno bi trebalo urediti – kaže Gojko Aleksić iz Liparske ulice koja je na samo dva kilometra od jezera.
Bubličko jezero, do kog se dolazi iz sela Bublica i Brestovac, uređenije je, ali je put preko Belog Kamena u lošem stanju, tako da oni koji tamo idu koriste zaobilaznicu preko Žitorađe.
Prokupčani se ređe odlučuju na kupanje na Oblačinskom jezeru.
U blizini Svrljiga nema jezera, tako da se otuda na osveženje ide u prirodni bazen u Popšici, ali i u jednu od najlepših klisura Srbije koja se nalazi na mestu koje meštani nazivaju Antin vir ili Banjica na Svrljiškom Timoku, ispod kula starog grada Svrljiga.
Meštani iz obližnjeg Niševca, Varoši i Palilule, još na tom mestu pronalaze osveženje u vrelim letnjim danima, a smeliji skaču sa visoke stene.
Kupača uvek ima, ali nikad nema prevelike gužve, a meštani rado upoznaju sve posetioce sa okolnim predelima, dok se u blizini kupališta nalazi i izvor pitke vode, pa vam za pravo letnje osveženje treba samo dobra volja – kaže jedan Svrljižanin.
Hladovina, prelep pogled i prostrana plaža privlače i mnoge kampere koji često prenoće pored Banjice, ali i brojne pecaroše koji uživaju u rečnom ribolovu.
Iz lokalne samouprave najavljuju da će kupalište na Vučjanki biti renovirano, za šta je iz Ministarstva turizma kroz projekat “Jačanje seoskog turizma” obezbeđeno 5 miliona dinara.
Ako požele da izbegnu dva gradska bazena, Vranjanci gube priliku da ovog leta uživaju u uređenim kupalištima.
Činjenica je da, nakon pojave ešerihije u jezeru, zatim pomora riba krajem 2012. godine i pojave zelenih algi, ovo jezero podseća na „žabokrečinu“.
Uprkos tome, na obale ovog jezera odlaze mnogi Vranjanci, naročito vikendom i uveče.
Neki se odluče i za odlazak na Vlasinsko jezero, drugo najveće u Srbiji, koje više privlači pecaroše od kupača. Pošto je okruženo planinama i na nadmorskoj visini od 1.213 metara, voda u njemu je uglavnom hladna. Specifično je po „plutajućim jezerima“ koja nastaju pri podizanju njegovog vodostaja.
Jedino na čemu ljubitelji prirode zameraju kada je reč o posetama ovim izletištima jeste smeće koje zbog nepažnje i nekulture ostavljaju neki posetioci.
Zato plastične flaše, kese i ostalo smeće u šumi ili na obali, nažalost, nisu redak prizor.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A kada se ide za Krajkovacko jezero, Rozina se preleti?