Još jedan Međunarodni dan privatnosti u Srbiji prolazi u kršenju tog prava

800x600 kompjuteri foto flickr shane adams
Međunarodni dan privatnosti obeležava se svake godine 28. januara; foto: flickr/Shane Adams (ilustracija)

Nedelju privatnosti i Međunarodni dan privatnosti, koji se obelažava 28. januara, građani Srbije neće dočekati upoznati sa njihovim pravima na privatnost, ističu Ivan Marković, stručnjak za informacionu bezbednost i Angela Trajić iz pravnog tima CRTE. Oni tvrde i da državne institucije ne rade na edukaciji i ohrabrivanju građana, kao i to da se kršenje prava na privatnost posebno vidi tokom izbornih kampanja.

Na osnovu iskustva i nalaza Posmatračke misije CRTE, ističe njihova pravnica, može se zaključiti da zloupotreba ličnih podataka u izbornom procesu predstavlja sredstvo pomoću kojeg vladajuće političke stranke stiču nezakonite privilegije.

Neke od najčešće primećenih zloupotreba se odnose na zloupotrebu ličnih podataka korisnika socijalne pomoći i lica u domovima za starije, zatim zloupotreba ličnih podataka u procese prikupljanja potpisa podrške izbornim listama, kao i u postupku promene prebivališta, koje je značajno u kontekstu lokalnih izbora – kaže Trajić.

1706283766558
Angela Trujić, članica pravnog tima CRTE; foto: NVO Partneri Srbije
Deljenje privatnih sadržaja i eksplicitnih fotografija u kontekstu izborne kampanje ima za cilj da pored povrede prava žrtava, navodi Trajić i dodaje da dovedi do narušavanja kredibiliteta i integriteta izbornih kandidata.

To smo mogli da uočimo na primeru gospodina Đorđa Miketića, kada su njegovi privatni sadržaji prvo neovlašćeno prikupljeni, a zatim i prikazani na televizijama sa nacionalnom frekvencijom, sve u svrhu vođenja negativne izborne kampanje. Smatram da su žrtve, primarno, konkretna lica o kojima se radi i članovi njihovih porodica, ali pored i njih i svi građani, odnosno celokupno društvo, jer se takvim postupcima normalizuje zloupotreba nečije privatnosti za sticanje političkih poena – navodi Angela.

Govoreći o izazovima navodii brz razvoj digitalnog sveta, koji najviše utiče na brzinu širenja i dostupnost informacija, što doprinosi, kako kaže, olakšavanju zloupotrebe ličnih podataka.

1706283780175
Ivan Marković, stručnjak za informacionu bezbednost i haker; foto: NVO Partneri Srbije
Sa Angelom Trajić saglasan je i Ivan Marković i dodaje da državne istitucije ne rade na edukaciji i ohrabrivanju građana da korist svoja prava i da se zaštitet u realnom i virtualnom svetu.

Kada instititucije i reaguju, uglavnom po prijavama građana a ne službenoj dužnosti, dešava se uglavnom da zbog nestručnosti i korupcije ne dobijamo nikakve rezultate, i ne pronalazino odgovorne. Pravo na privatnost je ugrožena na svakom koraku u digitalnom svetu i pre nego što stignemo do društvenih mreža. Građani moraju redovno biti informisani o svim rizicima i merama zaštite. – kaže Marković.

Angela Trajić zaključuje da problem u pogledu zaštite prava na privatnost građana ne predstavlja zakonski okvir, već manjak kulture i svesti o značaju zaštite ovog prava koje je samom Konvencijom o ljudskim pravima predviđeno kao jedno od osnovnih.

Povodom Nedelje privatnosti, koja je prethodila Međunarodnom danu privatonosti Angela Trajić i Ivan Marković bili panelisti u Beogradu i govorili o pravima na privatnost, koji je organizovalo civilno društvo Partneri Srbija.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

2
  1. I tako, sve po starom …
    Nakon hakerskih napada na servere RZG-a, Poste i EPS-a, svaka privatnost u Srbiji Vam je zagarantovana.
    Svako moze download-ovati Vase Ugovore, podatke iz licnih dokumenata, posedovne listove, brojeve platnih kartica …
    Srecan Vam Dan privatnosti podataka

  2. Zaštita podataka i privatnost u Srbiji su samo fraze.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.