Južnjacima agencije vraćaju novac zbog propalih putovanja u kovidu, ali ga je inflacija „umanjila“

Grcka letovanje 2 foto Flickr

Južnjaci koji nisu iskoristili svoje vaučere za zamensko putovanje na koje nisu otišli zbog pandemije virusa korona, moći će u toku meseca da povrate svoj novac, najkasnije do 1. februara, što je predviđeno uredbom.

Zbog iznenadne pandemije virusa korona 2020. godine sve turističke agencije otkazale su putovanja, a putnicima koji su želeli povraćaj svog novca u punom iznosu, ponuđeni su zamenski vaučeri koji su važili do 31. decembra prošle godine.

pasos.jpg
Agencije zadržavale novac od 2020. godine; foto: mojevijesti.ba

Oni koji nisu iskoristili zamenska putovanja, od 1. januara zaključno sa 1. februarom, treba da budu u kontaktu sa turističkom agencijom kojoj će dati sve potrebne podatke i dokumentaciju za povraćaj novca.

Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić, ističe da su prema Uredbi agencije dužne da same kontaktiraju putnike do kraja meseca, ali sugeriše svima koji još nisu dobili taj poziv da im se lično obrate.

gužva granica
Građani nisu mogli na putovanja, ali ni do svog novca; foto: carina.rs

Prvog februara se završava taj rok, treba biti i strpljiv i zbog tehničkih problema, jer mnoge agencije imaju velike iznose da vrate i zbog limitiranog broja transakcija možda neće uspeti da isplate sve u roku od mesec dana. Ipak, najveći broj agencija će uspeti na vreme da isplati novac – kaže Seničić.

Kao mogući problem ističe to što neke agencije možda neće imati para da isplate taj iznos i da u tom slučaju putnik može da se obrati lokalnoj službi turističke inspekcije.

Sve agencije koje su organizatori putovanja i koje su izdale zamenske vaučere bile su osigurane 2020. godine. Dakle u slučaju da agencija nije u mogućnosti da isplati novac, putnici imaju garanciju putovanja na kojoj jasno piše kod koje osiguravajuće kuće je agencija osigurana i shodno njihovim protokolima dostavljaju dokumentaciju i ulaze u proces naplate štete – objašnjava on.

Grcka letovanje; foto: Flickr
Većina putnika iskoristila zamensko putovanje; foto: Flickr
Napominje i da je nesporna činjenica da vrednost tog novca sada zbog inflacije nije ista, ali ističe da je takva mera zadržavanja novca građana bila neophodna kako bi se izbegao kolaps turističkih agencija.

Da je odluka bila ispravna, kaže, pokazuje podatak da je oko 90 odsto zameskih vaučera iskorišćeno, a da su agencije u toku meseca dužne da isplate samo još 10 odsto, odnosno 6,5 miliona evra.

Nasuprot tome, neki od putnika ne dele to mišljenje. 25-godišnjem Nišliji koji je 2020. uplatio apsolventsku ekskurziju, novac je bio zarobljen skoro tri godine što smatra neprihvatljivim i na štetu putnika.

Prvo je bio rok od godinu dana dan vrate novac, onda je to produženo na još godinu dana. Ja sam uplatio gotovo pun iznos, preko 300 evra, mesec dana pre proglašenja vanrednog stanja u martu i nisam mogao da dobijem pare nazad. Zbog tadašnje neizvesne situacije meni je taj novac bio značajan, a dobiću ga tek sada kada je sve duplo skuplje – kaže Nišlija.

Ipak, ima i onih kojima je ova odluka dobro došla. Studentkinja master studija na Filozofskom fakultetu u Nišu kaže da je u prvom trenutku bila razočarana što novac ne može odmah da povrati, ali da je na kraju iskoristila svoje zamensko putovanje.

Tačno je da smo svi bili zatečeni jer nam je novac zarobljen, ali mi je ipak dobro došao vaučer, jer verujem da bih novac potrošila na bezvezne stvari tako da sam prvom prilikom čim su otvorene granice otišla sa svojim drugaricama na putovaje, doduše na sasvim drugoj destinaciji – objašnjava studentkinja.

Podsetimo, pre skoro tri godine, 15. marta proglašeno je vanredno stanje na teritoriji cele zemlje, usledile su povremene zabrane kretanja, kao i grupna okupljanja na zatvorenom, zbog čega su ugostitelji trpeli najveće finansijske posledice, dok se zatvaranje granaca najviše odrazilo upravo na turističke agencije.

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.