Zvuci „Niške Banje“ na klaviru svakog dana se čuju u Melburnu, gde putnici najvećeg aerodroma u Australiji slušaju kako Hristijan Spirovski (26) makedonskog porekla svira balkansku muziku.
Ovaj mladi muzičar rešio je da znanje, koje je stekao studirajući na muzičkom konzervatorijumu u Melburnu, predstavi putnicima iz celog sveta i prijavio se na audiciju za pijanistu na aerodromu.
Baš on je pre 6 meseci izabran da, po radnom zadatku, muzikom zabavlja putnike i oslobađa ih stresa pred let.
– Putnici koji prepoznaju pesmu su jako srećni. Priđu, zastanu, zapevaju, pa i ja sa njima. Volim da pevam, kao mali sam učestvovao na dečjim festivalima u Makedoniji jer sam u Bitolju završio osnovnu i srednju muzički školu – priča Hristijan za „Južne vesti“.
Takt od devet osmina, tipičan za pesme sa juga Srbije, čini „Nišku banju“ neobičnom za one kojima je ova muzika daleka, objašnjava ovaj pijanista.
– Osim tog takta, za Balkan je karatkerističan i onaj od sedam osmina. Privlače slušaoce iz celog sveta, to je njima neobično. Često me Vijetnamci i Australijanci pitaju šta je to što sviram, ja objašnjavam da je sa Balkana i iz Srbije – kaže Hristijan.
Na njegovom repertoaru, za koji su mu menadžeri aerodroma rekli da sam odabere, nalaze se i „Uzičko kolo“, „Bitola. moj roden kraj“, „Još ne sviće rujna zora“, „Neka mi ne svane“, „Molitva za Magdalenu“, „Den me agapas“, „Tha melanholiso“, „Osman aga“…
Iako svira klasičnu muziku, ali i pesme Adel, Ališe Kiz i benda „Coldplay“, kaže da voli da čuje i srpske muzičare: Željka Joksimovića, Vladu Georgieva, Šabana Šaulića, Jelenu Tomašević, Aleksandru Radović, a najčešće peva hitove Tome Zdravkovića.
– Srpski mediji su već pisali o meni i zahvalan sam im što su doprineli tome da postanem popularan, Voleo bih da jednog dana dođem kod vas i uspem kao pevač. Za sada ću ostati ovde da radim na aerodromu jer mi Australija pruža dobre uslove za sviranje – kaže ovaj pijanista.
Lepe utiske iz Srbije poneo je iz posete Bačkoj Palanci i kratke posete Beogradu pre nekoliko godina gde su ga oduševili gostoprimljivi ljudi i ćevapčići.
Međutim, za jug i Niš, osim pesme „Niška Banja“, vezuje ga još jedna činjenica.
– Muzički talenat sam nasledio od oca koji je baš sa prijateljm iz Niša Urošem Antićem sedamdesetih godina u Australiji oformio prvu grupu čiji su članovi ondašnji Jugosloveni i svirali su sve do kraja osamdesetih. Na žalost, ni jedan od njih dvojice nije više živ – priča Hristijan.
Želja mu je da poseti Niš i „Nišku banju“ odsvira baš u Niškoj Banji. Do tada će njenim ritmom, osim putnika, zabavljati i zaposlene na aerodromu među kojima je, kaže, jako mnogo Balkanaca.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo Hristijane.I hvala ti.