Baveći se arhitekturom Niša u 20. veku, arhitekta Zoran Čemerikić objavio je monografiju o čuvenom niškom arhitekti Julijanu Djuponu, nedovoljno poznatom srpskoj javnosti, čiji rad opisuje kao mešavinu ruskog akademizma sa elementima srpske nacionalne arhitekture u kojima je radio neke od najznačajnih niških građevina tog vremena, poput Učiteljskog doma i spomenika na Čegru, ali i mnogih vila i palata tadašnjih viđenijih Nišlija. Zbog svog značaja za nišku arhitekturu, Čemerikić smatra da je potrebna inicijativa da se njegova porodična kuća sačuva i pretvori u spomen-sobu, koja će biti nedodirljiva za buduće investitore.
Iako je počeo kao tradicionalista, priča Zoran Čemirikić, poslednji Djuponovi projekti krenuli su ka moderni, što se može svrstati u rane faze niške moderne arhitekture.
Važno bi inicijativa da se prvo Ljubićska ulica u kojoj je živeo nazove po njemu, drugo da se nađe način i sredstva da se kuća sačuva i restaurira. To je kuća koja ima više vlasnika, jer je nadograđivanja, a njegova unuka poseduje samo jedan sprat. Ta kuća mora da se sačuva, zaštiti i da Grad Niš nešto uradi u tom smislu, jer govorimo o veoma značajnom čoveku – kaže Zoran.
Prema saznanjima niškog arhitekte, blok u kojem se nalazi porodična kuća Djupona, koja je dobro sačuvana, odavno je na meti investitora, jer se nalazi u neposrednoj blizini pešačke zone u centru Niša, kod Osnovne škole “Učitelj Tasa”. Zoran upozorava da bi time bio urušen i izgubljen objekat od izuzetne važnosti za Niš, a da ukoliko javnost ne zna ništa o tome, nikakva inicijativa ne bi ni mogla da se pokrene.
Mnogi vredni objekti, pa i oni koji su samo deo postojećeg konteksta, nepopravljivo su izmenjeni i naruženi, u nekima slučajevima čak i sa saglašnošću autora. A imajući u vidu koliki je građevinski fond sa određenim vrednostima koje zaslužuju zaštitu, situacija je loša, jer zaštićenih skoro i da nema, naročito što se tiče objekata nakon Drugog svetskog rata – kaže Zoran Čemerikić.
Rad Julijana Djupona, prema Zoranovim rečima, trajao je od momenta kada je došao u Niš, nakon 1918. godine, nakon Oktobarske revolucije u kojoj je izgubio ženu i dve ćerke, pa sve do 1935. godine. Kako je Zoran rekao, danas je sačuvano 20 stambenih i 4 javna objekta u Nišu.
Arhitektura je u duhu jednostavnog neoromantizma. Simetrična fasadna šema i sa dekorisanom nazubljenom završnom atikom sa asocijacijom na srednjevekovno utvrđenje. Ovaj motiv je primenjen i kod spomenika na Čegru – rekao je arhitekta.
Može se reći da je ovakva arhitektura karakteristična za period između dva veka, kada su u neimarstvu česti slojevi romantiza i dekorativnih elemenata nacionalne srednjevekovne arhitekture. Djupon je ovde, lako i vešto zamenio postulate svog obrazovanja na bazi akademizma i pokazao da vlada elementima arhitekture jedne nove sredine – kaže Zoran.
O ranijim Djuponovim radovima se veoma malo zna, ali Čemerikić kaže da je od samog dolaska u Niš počeo da radi ono u čemu je bio najbolji, samo što nije imao dozvole i ovlašćenja, te su njegove projekte potpisivali drugi.
Postoji jedna zgrada u Nišu za koju je velika šteta što nije sačuvana u originalnom izgledu i sa originalnom fasadom. Nekada su je zvali Francuska direkcija, ona je bila izgrađena kao stambena, a uoči rata joj je promenjena namena. Tokom rata je mnogo oštećena i njena fasada je skroz obrijana, ali postoji i dalje. Nalazi se na uglu Generala Milojka Lešjanina i Milorada Veljkovića Špaje. Sada ima i nadogradnju i potpuno je neprepoznatljiva, ali sudeći prema projektima, to bi danas bila jedna od najlepših palata, kao što je recimo palata Andonović – rekao je Zoran.
Djupon je dosta eksperimentisao i u komponovanju celih fasada i u detaljima. Pto se tiče funkcionalnih rešenja, ona su uglavnom rezultat konkretnih zahteva investitora i uslova lokacije. Dvospratna zdanja su u to vreme bila retka i svakako su pokazivala finansijsku i političku moć vlasnika – kaže Zoran.
Zoran Čemerikić iz Društva arhitekata Niša napominje da je njegova monografija tek početak istraživanja o Julijanu Djuponu i da to istraživanje neće skoro biti završeno, jer se nakdadno uvek otkrije nešto novo o njemu i njegovom uticaju na nišku arhitekturu, te da upravo zato njegov rad mora ostati sačuvan.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Odličan tekst o jednom od naših najznačajnijih sugrađana (uprkos neprihvatljivom imenovanju sagovornika imenom, umesto prezimenom).
Djupon je zaslužan za projektovanje pretežnog dela građevina koje Nišu daju bar glazuru evropskog grada, a ne turske kasabe. Ili legla građevinske mafije, u koje ga je pretvorila ova sekta na vlasti.
Izuzetno vredan tekst. Svi objekti gospodina Djupona su izanredni i treba ih sačuvati (svak grad bi trebalo). Meni je posebno draga, ahitektura njegove rodne kuće u uluci Ljubiċskoj (u je njoj stanovao i jedan poznati niški profesor voline). Mada se ne slažem sa ovim, poslednjim navodom „prethodnog“, „sekta na vlasti“ jer, Niš nikada vodio računa ovakvim objektima ili je to činio vrlo „trapavo“.
Ovaj tekst otvara mnogo ozbiljnije i teže pitanje… Naime, „država“ samo proglasi neki objekat „zaštićenim“ dok za bilo kakvu interevenciju (makar i potvrdu) Zavod za zaštitu spomenika naplaćuje (iako je i sam „državni“). I postavlja se pitanje, kako da, eventualni vlasnik zaista zaštiti objekat i zadrži izgled, sam i bez učešća države.. Verovatno su npr. Španci, nekako to rešili, pa istražite.
Ko se od arhitekata pobunio kada je porušena kuća u Vojvode Tankosića, remek delo Aleksandara Medvedeva i moderne ?
Šta je komentar na dogradjivanje zgrade narodnog pozorišta ?
Grad se urbanistički raspada ni na Prištinu više ne liči
Pristina je metropola za ovaj nas Nis. Grad je haos od prljavstine, bahatosti vozaca koji ne parkiraju po svojim dvoristima nego na trotoare, trafikanti samo postavljaju sto vuse frizidera po trotiarima blokirajuci pesake, narocito decija kolica da se negde cak moramo spustuti na ulicu i uzasne tkz urbanizacije.
U Ljubićskoj će da se grade stambeno-poslovni objekti. Previše je atraktivna lokacija , ne verejum da će da ostane dugo samo sa porodičnim kućama. Menja se grad, 21.vek je ljudi. Niš nije više palanka, posle oslobođenja od Turaka.
Grad se menja u urbanisticku nocnu moru u koju niko nece zeleti da zivi, i ako nastave investitori ovako za 10 godina ce morati da se sve sravni sa zemljom.
Noćna mora su fasade postojećih starih zgrada, za koje stanari čekaju ne znam koga da im okreči. Posledica komunizma, da nam neko drugi uradi, Opština ili država. Novi objekti makar oplemenjuju prostor modernim fasadama i materijalima pa koliko toliko poravljaju sliku tih naselja. Narod ovde ni prstom ne bi mrdnuo da nešto ulepša ili popravi, kad ne mora a to je odlika palanačkog mentaliteta.
Ево нама јахача модерног урбанизма. Препознатљив по бриљантном погледу у стакло и метал.
Заиста? Град се мења у урбанистичко ругло и полигон за прање новца од стане „инвеститора“ који су оперисани од склада и укуса, којима је профит једини интерес. Ако сте згрожени старим стамбеним породичним кућама мислим да би најбоље било да своје паланачке комплексе однесете тамо одакле сте и дошли. Ниш би требало да се развија поштујући културно-историјско наслеђе, али то Ви свакако не разумете..
Kakvo nasleđe? Kao turska kasaba? Pa pogledajte na šta liče fasade porodičnih kuća i stambenih zgrada. Od kako su napravljene nisu nikad okrečene. Ivičnjaci olupani , ulice pune rupa i Vi mi pričate o razvoju Grada?! Naopak narod koje protiv progresa i moderniza!
Nemam gde da odem jer sam starosedelac od rođenja i na 200m od ove ulice. Mada to nema veze sa tim. Grad raste razvija se i treba da se modernizuje. Sviđalo se to vama ili ne, to je neminovno.
A zamisli molim te da Rim srusi koloseum ili da sruse krivi toranj ili Ajfelovu kulu jer zaboga pa 21.je vek. Srusite sve ,a ne da se razvija novi deo grada u sirinu,jer kad dodju turisti nece pored staklene zgrade da se slikaju. To je atrakcija samo za seljake.
Šta kaže struka , zašto nijedna nova zgrada u Nišu nema propisanu zelenu površinu ?
Kad će da se zabrani i kažnjava parkiranje u ulici Starca Vijadina, znak postoji , ali se ne poštuje i na trotoaru kod crkve Sveti Nikola, i na trotoaru u ulici Stefana Prvovenčanog
O URBEM VENALEM
Pa i postojeći stari objekti imali zelenu površinu pa ste je pretvorili u kaljugu, blato i parking za auto. Šta će Srbima to, to je samo višak. Pogledajte na šta vam liče naselja, deponije i otpad na sve strane. Bruka i sramota za 21.vek.
Kasaba bureka i pljeskavica(koje ni ulični psi neće da jedu)
Ja se izvinjavam, ali moram da ispravim autora ovog teksta, a tiče se dela gde se kaže da unuka poseduje sprat porodične kuće. Inače, unuka Ljubica poseduje polovinu sprata, a u drugoj polovini tog sprata sam ja, odnosno praunuk Julijana Djupona.
I…? Sta ste uradili da vam se kuca ocuva ili obelezi kao istorisjko nasledje??
To pitanje postavite gradskoj vlasti jer, kao što u tekstu piše, Julijan je zadužio ovaj grad. Nama, njegovoj porodici se niko nikada iz gradske uprave nije ni obratio niti ponudio niti predložio bilo kakvo rešenje
Браво за текст