Bogato ukrašena jelka, sijalice, kao i brojni ukrasi na prozorima i vratima, nešto su što je slika u većini stanova i kuća pred novogodišnje praznike. Sve ovo postalo je mnogo dostupnije nego što je bilo pre 60 godina, kada su jelke bile veoma skupe, pa su Nišlije svoje domove ukrašavale grančicama prirodnih jelki i borova, kao i svežim cvećem.
U tekstu iz Narodnih novina objavljenom 1963. godine, na koji su podsetili iz Istorijskog arhiva, nalaze se predlozi za novogodišnje ukrašavanje kuće.
Venac od borovih grančica oko lustera u predsoblju, vazna sa svežim cvećem, u spavaćoj sobi. Dve viseće vodene biljke u vazni kraj ogledala daće svečani izgled predsoblju, kupatilu i ostalim sporednim prostorijama.
Jelke su i ove godine veoma skupe (kao i nakit) ali se mogu zameniti dužim grančicama srebrne jelke koje se aranžiraju i kite kuglicama i svećicama i ova mala jelka veoma prijatno deluje.“
Koja je cena jelki tada bila, ne stoji u tekstu, ali je očigledno bila stvar koju nije mogao svako da priušti.
*u prvobitnom tekstu prevideli smo „typo grešku“, pa je umesto 60 pisalo 80 godina.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svi su bili jednaki u bedi i siromastvu. Nije bilo privatnog sektora. Svi radili za drzavu za iste ili slicne plate.Nije bilo ovog ekonomskog i socijalnog raslojavanja kao danas. Zivelo se skromnije,siromasnije ali srecnije.
od mene!Druže,to je pluskvamperfekat /davno prošlo vreme/ i mnogi „spavaju na to uvo“ /ne odnosi se na tebe i tvoj komentar/,već na „one“ koji bi i dalje da krkaju na tudj račun.Na žalost,mnogi nisu čulu da je drug Tito umro i da nema „posle Tita – Tito“,ali im dodje S. Milošević i ratovi…preskočiću period do 2012.g. kada nekima dodje sendvič i „drugi Tito“ a KiM ode…a dodje im račun za struju