Studenti zainteresovani za školovanje u Švedskoj moći će besplatno da odu na sajam „EDU fair“ koji se održava u Beogradu, gde će im stručnjaci koji su se obrazovali u ovoj skandinsvskoj zemlji preneti svoja iskustva. Program „Study in Sweden“ ove godine namenjen je obrazovanju u oblasti informatike.
U okviru programa, čiji je zvanični predstavnik ambasada Švedske, biće predstavljen sistem visokog obrazovanja u ovoj zemlji, a zainteresovani će saznati više o pronalaženju i prijavljivanju na studije, stipendijama, životu stranih studenata u Švedskoj i učenju švedskog jezika.
Alumnista Švedskog instituta Aleksandar Ristanić govoriće o master studijama u ovoj zemlji. On je, navode u ”Study in Sweden”, diplomirao na Pravnom fakultetu u Beogradu, a zatim je stažirao u Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, koji ga je, dodaju, inspirisao da upiše master studije iz oblasti ljudskih prava na Univerzitetu u Lundu. Ubrzo je postao i stipendista Švedskog instituta.
Trenutno radi u Evropskoj kancelariji za patente u Minhenu i bavi se istraživanjem korisnosti patentne zaštite. Aleksandar će opisati svoj akademski put, značaj raznovrsnosti u obrazovanju koje donose studije i zašto misli da studiranje u Švedskoj otvara vrata ka globalnoj karijeri – navode organizatori programa.
Posle Aleksandra, zainteresovani će moći da se upoznaju sa radom Heidi Harman, preduzetnicom koja je i pokretač nekoliko startapova iz oblasti IT-ja. Prošle godine, dodaju, ona je dobila prestižnu nagradu Svetskog ekonomskog foruma žena za inovativni doprinos u neistraženim oblastima tehnologije i IT-ja.
Jedan od njih je i @geekgirlmeetup, nevladina organizacija koja je usmerena na žene u tehnologiji. Geekgirlmeetup je podržan od stane Ujedinjenih nacija, a ima za cilj da istakne ženske uzore u tehnologiji, omogući stvaranje novih mreža i da promoviše razmenu znanja. Geekgirlmeetup danas postoji u 14 zemalja i više od 20 gradova – navode.
Oni koji žele da čuju prezentacije i informišu se o visokom obrazovanju u Švedskoj mogu se prijaviti popunjavanjem formulara – ovde.
Rok za prijavu je četvrtak, 9. mart u 15 sati. Broj mesta je ograničen, a svi kandidati će blagovremeno biti obavešteni o rezultatima.
Polazak za Beograd je planiran u subotu ujutru, a povratak u toku popodneva istog dana.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Gledam ovu fotografiju Stokholmskih poluostrva, kuda sam šetao pri studijskoj poseti glavnom gradu Kraljevine Švedske i pozivam sve mlade iz Niša koji bi želeli da osete skandinavski život da se potrude u učenju švedskog jezika. Učite taj jezik i time otvarate sebi ne samo Švedsku već i dobar deo drugih zemalja toga bogatog evropskog poluostrva. Ukoliko niste iz IT još više se posvetite švedskom.