Za merenje vremena prolaska kroz naplatne rampe, kao novog načina određivanja koliko se brzo vozi na auto-putevima u Srbiji, asistent na smeru za saobraćaj u niškoj Visokoj tehničkoj školi Vladimir Popović, kaže da se gotovo nigde u svetu ne koristi. On smatra i da u zemljama Evropske unije postoje mnogo efikasnije metode, ali i da je pozitivno to što se ipak radi na bezbednosti u našoj zemlji.
Po novom srpskom zakonu, na naplatnim rampama će se precizno beležiti vreme prolaska vozila i računaće se koliko je vremena potrebno da bi se taj put prešao, ako se vozi maksimalnom dozvoljenom brzinom. Ako je vreme za koje je vozilo od jedne do druge naplatne rampe stiglo kraće od dozvoljenog, naplaćuje se kazna.
Ipak, ukoliko građani svesno prekorače brzinu, oni mogu napraviti malu pauzu pre naplatne rampe, kako objašnjava asistent na smeru za saobraćaj Vladimir Popović, pa ovaj sistem nije dovoljno pouzdan.
Kada govorimo o bezbednosti saobraćaja, svaka mera koja smanjuje mogućnost nastanka saobraćajne nezgode je dobrodošla. Ali ja nigde u svetu taj sistem nisam video, a obišao sam mnogo zemalja. Ja ne vidim neku poentu, s obzirom na to da svako može da sedne na kafu i tu izgubi 15 minuta – priča Popović.
Kako je očigledno da postoje i efikasniji načini za regulisanje problema prekoračenja brzine na auto-putu, Popović navodi Italiju, Švedsku i Nemačku kao pozitivne primere. Naime, vrši se analiza deonica auto-puta, postoje one gde ograničenje brzine ne postoji, ali tamo gde je na 100 ili 120 km/h, kazne su rigorozne.
Postoje kamere koje se nalaze na auto-putu, postoje deonice gde se baš rigorozno kontroliše brzina, gde su postavljeni radari. Postoje te kamere koje evidentiraju saobraćajne prekršaje i koje na licu mesta vide da li si se ti kretao većom brzinom nego što je dogovoreno. Nema potrebe da mi računamo od naplatne rampe do naplatne rampe – kaže Popović.
Inače, nakon probnog perioda, koji je trajao tokom avgusta ove godine, početkom septembra počelo je i naplaćivanje kazni.
Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Najbolje kamere oko glave i u kuci ,autu,itd… bolesne zapadnjacke stvari…
Ne mora ni kafica na pumpi. Jednostavno kada dodjete na naplatnu rampu, kazete da ste izgubili karticu i platite najdalju relaciju…
Kamere snimaju tablicu i po broju tablice znaju kada je auto prosao rampu i uzeo karticu. Podaci na kartici su tako reci nebitni.
Pozdrav Pope….
„novog načina određivanja koliko se brzo vozi na auto-putevima u Srbiji, asistent na smeru za saobraćaj u niškoj Visokoj tehničkoj školi Vladimir Popović, kaže da se gotovo nigde u svetu ne koristi.“
„Ja ne vidim neku poentu, s obzirom na to da svako može da sedne na kafu i tu izgubi 15 minuta – priča Popović.“
Ај сад, Влада није видео и према томе не постоји.
(мора 2. део јер немам више слова)
2. Део
Можда је систем непопуларан и лако премостив АЛИ сигурно ће имати ефекта (који су већ опробани глобално)
1. АКо неко стане на кафу да би повећао време, самим тиме је одморио – а умор је убица број 1 на ауто путу.
2. Чак и ако неко вози брзо јер планира да „одмори“, Полиција је најавила покретне камере и оне на пресретачима
3. Мерење просечне брзине постоји одавно у свету (линк на Г-Мапе?)
Itekako postoji i to u Americi, da ga nisu možda naši plagijatori izmislili.