Sa idejom da se nastavi borba protiv klimatskih promena i zaštiti biodiverzitet “Karavan za klimu” krenuo je iz Niša i nastaviće “šetnju” po gradovima širom Srbije.
Cilj trećeg izdanja Karavana za klimu je da se kod građana pojača svest o značaju upoznavanja i identifikovanja zaštićenih vrsta na teritoriji Srbije, navode iz EU info kutka.
Kako ljudski faktor u velikoj meri doprinosi očuvanju životne sredine i da o njoj ljudi moraju da brinu, ukazuje Olivera Milošević iz niškog udruženja „Zeleni ključ“ i upozorava da su klimatske promene sve prisutnije i vidljivije.
Biljke i životinje nam ne govore, ali oni koji se bave biodiverzitetom itekako uočavaju promene. Stručna i naučna javnost ukazuje na to da klimatske promene globalno mnogo utiču na biodiverzitet – kaže Miloševićeva.
„Vreme je da se osvestimo“ – poručuje Biljana Filipović Đušić, pomoćnica ministra za zaštitu životne sredine, zadužena za međunarodnu saradnju i evropske integracije.
Kako dodaje Filipović Đušić, posebno je bitan edukativni karakter ovog projekta jer se kompletna priča Karavana za klimu odnosi na podizanje svesti javnosti o značaju zaštite biodiverziteta, što je ključ opstanka čovečanstva.
Tako su na izložbi u Oficirskom domu u Nišu koju čine i interaktivni eksponati predstavljene različite globalne posledice i uticaj klimatskih promena na biološku raznovrsnost kao što su topljenje polarnih ledenih kapa, porast temperature i klimatske ekstreme poput požara kao deo.
U sastavu manifestacije su, dodaju, i projekcije francuskih kratkometražnih filmova koji obrađuju klimatske promene i posledice koje one izazivaju.
“Karavan klime” je projekat koji je 2018. godine osmislio Francuski institut u Srbiji, a koji se ove godine realizuje u partnerstvu sa Centrom za promociju nauke i uz podršku Delegacije Evropske unije u Srbiji i Kancelarije programa Ujedinjenih nacija za razvoj u Srbiji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
zanimljivo