Kasni izmeštanje Suvodolskog potoka u Nišu, Brzobrođani strahuju od novih poplava

suvodolski potok 1
Presušio, ali se brzo napuni kišnicom i vodom iz obližnjih fabrika, žale se meštani; foto: Tamara Radovanović

Iako je Suvodolski potok u niškom naselju Brzi Brod presušio, on često plavi domaćinstva jer se napuni kišnicom i vodom iz obližnjih fabrika. Nadu da će višegodišnji problem biti rešen meštani su dobili avgusta, kada su na tenderu izabrane firme koje će izmeštati trasu potoka. Međutim, početak radova čeka se mesecima, a u međuvremenu promenili su se izvođači, a cena je porasla.

Umesto firmi Poslovnost iz Niša i HSV iz Vlasotinca, koje su avgusta na tenderu Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj dobile posao izmeštanja Suvodolskog potoka za 272.695.803 dinara sa PDV-om, to će ipak raditi niška preduzeća CD His i Erozija.

Osim izvođača, promenila se i cena. Ona sada sa PDV-om iznosi 281.591.076 dinara.

Razlog zbog kojeg izmeštanje još nije počelo jeste to što su, nakon odabira Poslovnosti i HSV-a, drugi ponuđači – CD His i Erozija podneli zahtev za zaštitu prava, koji je Republička komisija usvojila.

Zato je postupak bio delimično obustavljen, a KLER je podnosiocima morao da plati naknadu troškova u iznosu od 235.000 dinara.

Iz firmi CD His i Erozija u tom zahtevu su osporili stručnu ocenu pristiglih ponuda i tvrdili da su iz KLER-a pogrešno zaključili da je ponuda Poslovnosti i HSV-a prihvatljiva. Za njih je sporno bilo to što su te dve firme izabrane iako, kako su tvrdili, nemaju licencu za odbranu od poplava.

Zato je sada odlučeno da se ugovor dodeli grupi ponuđača koju čine upravo CD His i Erozija iz Niša.

Žitelji će tako morati da još neko vreme sačekaju izmeštanje trase potoka.

Kako su ranije naveli iz KLER-A, trasa Suvodolskog potoka nizvodno će se spuštati ka Nišavi i prolaziće ispod Bulevara Svetog cara Konstantina, ali i između Brzog Broda i izvorišta Medijana.

Grad Niš je izradu tehničke dokumentacije za izmeštanje Suvodolskog potoka platio 468.000 dinara sa PDV-om firmi Kostić proing iz Niške Banje.

Nadležni u Nišu su izmeštanje Suvodolskog potoka počeli da najavljuju paralelno sa najavama otvaranja fabrike Palfinger, iako je problem Brzobrođana sa poplavama višegodišnji.

Slični tekstovi

Komentari

9
  1. Најсврсисходније решење је да сеСуводолски поток,цевима спроведе у канализацију и да је испите…тако се ради у Свету!?!

  2. Ma nema veze imamo si mi vodu ovako

  3. Poznata sema, tender namesten, radovi ne pocnu od „dobitnika“ i to bez kazne, nova cena znatno visa, mi placamo a oni se kite uspehom

  4. 30 godina je obecanje za taj potok i verovatno ce bude za 30 ako ne i vise

  5. Mene je sramota sto sam iz ovog naselja kad se setim kako su pojedine bitange sa ulice napinjali da se glsa za sns i èto im ga sad

  6. Obecao im precednik a sad ce se podave u kanalizaciju,koga ste birali tako vam i treba

  7. To o čemu pričate nije trasa potoka, nego vada.
    Suvodolski potok nije išao ovom trasom, a ni trasa nije bila naseljena.
    Okolo su bile njive, i potok je sproveden pored njiva kako bi omogućio navodnjavanje parcela, i kako bi se izbeglo plavljenje sela u to vreme.
    Takođe, na istom je bilo sagrađeno nekoliko vodenica u kojima su seljani mleli kukuruz i žito.

    • U to vreme u većem delu gde prolazi vada nije bila dozvoljena gradnja zbog blizine Medijane i bunara sa vodom.
      A onda su mnogi njive preparcelisali i prodali doseljenicima iz udaljenih sela koji su se doselili u Brzi Brod pošto su se zaposlili u tadašnjoj EI.
      Kuće oko vade u delu gde su bile njive su napravljene uglavnom nelegalno, a istu stanovnici pune đubretom. Tako je rešenje postalo problem.

  8. Ma vazno da izedoste paketi od sns. Zabole ih, mnogo, za trasu i uvlakace, kad opet dodju a vi jos jace ih glasajte, jos vise kapilarnih glasova sakupite, 5 autobusa za Beograd da napunite! Njihova deviza je slazi, iskoristi i pljuni ih, kad su lakoverni. I ne kasnite, sad ce Jovana Jeremic.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.