Kazandžijsko sokače ipak nije pod zaštitom Države

autor: V. Milić
Kazandzijsko radovi foto V M
Rekonstrukcija ulice bi trebalo da bude završena do kraja godine; Foto: JV/V. Milić

Kopitareva ulica u kojoj prolaznici uskoro neće gaziti samo kocku već i granitne ploče, nije pod zaštitom Države kao što su pojedine ulice u ovom delu Niša. Iako je 1991. godine, tadašnji izvršni savet Skupštine Opštine, proglasio pojedine ulice u centru grada za zaštićenu kulturno-istorijsku celinu, Kazandžijsko sokače nije među njima.

Mnogo polemike izazvalo je nedavno iznenadno vađenje kocke iz jedne od najpoznatijih turističkih ulica u gradu, jer je, po mišljenju mnogih, odražavala duh starog boemskog Niša.

Kaldrma je, kako su ocenili stručnjaci, deo šarma starog Niša i ona nije trebalo da bude uklonjena, a ovakvog stava su i građani koji su popunjavali anketu Južnih vesti.

Uprkos tome, ova ulica će vrlo brzo imati i popločani deo na kome je predviđeno da budu bašte kafića i kafana, a za ovakvu “modernizaciju” nisu morali da budu ispunjeni nikakvi posebni uslovi – jer ulica nije pod zaštitom Države.

Kako Kopitareva ulica nije kulturno dobro, prilikom renoviranja nisu prekršene procedure koje bi trebalo da se poštuju kada je slučaj o zaštićenim spomenicima.

Kazandzijsko sokace foto V M
Kocka samo po sredini ulice; Foto: JV/V. Milić

Prema dokumentaciji koju je Južnim vestima dostavio Republički zavod za zaštitu spomenika kulture, samo su dva objekta sagrađena u 19. veku u Kopitarevoj, pod zaštitom Države.

Kopitareva ulica nije zaštićena kao prostorno kulturno-istorijska celina, ali su objekti u njoj utvrđeni za spomenike kulture. To su stara kuća u Kopitarevoj broj 7 i zgrada sa kazandžijskim radionicama u broju 9 – navode iz Zavoda.

Inače, među ulicama u centru grada, pod zaštitom Države su, dodaju iz Zavoda, deo Obrenovićeve ulice, Nade Tomić, Drvarska, Nikole Pašića, Svetozara Markovića i Generala Milojka Lešjanina.

Ovaj prostor je još 1991. proglašen kulturno istorijskom celinom koja je pod zaštitom Države, odlukom tadašnjeg Izvršnog saveta Skupštine Niša, kao šira celina Ulice Maršala Tita, što je nekadašnji naziv za Obrenovićevu.

Podsetimo, radovi u Kazandžijskom sokačetu počeli su 1. novembra, a kako je tada najavljeno iz gradske vlasti, radovi bi trebalo da budu završeni do kraja godine.

Autor:
V. Milić

Slični tekstovi

Komentari

14
  1. Ma, jeste pod „zaštitom“ države ! Zato ga i ovako „središe“ … da nije , sredili bi ga bolje i lepše !

  2. Pa što bi bile pod zaštitom? Ta kaldrma je relativno od skoro, a narod se loži misleći da je staro 500 godina.

    • Bila je prava turska kaldrma, ali davno (80-ih ako se ne varam)

      • Epa, Nišlijo jako se varaš
        Rođen sam, kao i moj čukundeda nedaleko odatle, kazandžisko je bilo blatnjiva rupa, ni traga od kaldrme, o kojoj takve „Nišlije“ trube.
        Bili su zatvoreni dućani, gazda Lale kazandžija je ostao poslednji, u blatu i barama – dakle, kaldrme nije bilo.

  3. U Srbiji je samo vlast pod zastitom drzave:)

  4. I sta fali sad ulici , jos je lepsa i funkcionalnija od prethodnog izdanja. Nego navikao srpski narod da negoduje i kontrira svemu sto je novo i drugacije. Verovatno se lece sopstvene frustracije iz privatnog zivota pa ovakvi projekti su njima odgovarajuce mesto za ispoljavanje istih.

    • Neznam zašto se potpisuješ pseudonimom „Dortmund“.
      Ako si ikada bio u Dortmundu ili bilo kom drugom gradu u Nemačkoj video bi da je većina prostora u pešačkim zonama ili bar onim delovima koje prikazuju autentičnost nemačkih gradova ( trgovi oko katedrala i stari delovi gradova upravo koskom popočana). Tamo gde nije oni kocku vraćaju. Upravo ona govori o istoriskim i civilizaciskim vrednostima

  5. plexiglas da stave

  6. Da potsetim one koji su zaboravili i one koji su mladji pa to ne mogu ni da znaju da su granitne kocke(kaldrma je nesto drugo i mnogo starija od ovih granitnih kocki) prebacene iz Obrenoviceve ulice kada je ona poplocavana .Pre toga Kopitareva ulica(“Kazandjijsko sokace) je bila u blatu. “Blato” je njen autentican izgled koje siguran sam vise niko ne zeli da vidi.

  7. Kazandzijsko ionako odavno ne odrazava duh starog Niša, tako da stvarno nema razloga za ovoliku

  8. Da se vrate tende (kako kafici preko puta opstine) i platforme i to do sredine ulice~ Sta ima da se seta ulicom moze da bude pesacka u jenom smeru i to samo na kant! I obavezno da se ostave oni stubovi za tendu od kafica sa leve strane od ulaska sa trga N. Pasica((nocni parking automobila)! Osamdesetih Kopitarevom ulicom(Kazandzisko sokace) se islo samo do knjizare i ni makac dalje od blata!

  9. Lambrozo sta uradi covece, kako ti nije stid, daj ostavku da te bog vidi.

  10. „DRVARSKA“ pod zaštitom? Zašto, šta u njoj ima? Pretvorena je u parking, a, pa eto zbog parkinga

  11. Pitanje za nadležne rukovodioce Grada Niša:Gde su rođeni, gde su živeli i gde su se školovali kad nepoznaju dušu Niša. Šta je Niš bez niške kaldrme?
    Predlažem da se ukloni spomenik Stevanu Sremcu i Kalči jer im nije mesto na behaton pločama kojima ne pripadaju.
    Nedavno je renovirana beogradska Skadarlija i nisu postavljene behaton ploče,već je vraćena autentična kaldrma.Zapitajte se zašto??

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.