Grupa od 88 organizacija i medija zatražila je objavljivanje istinitih informacija o broju preminulih, testiranih i obolelih od kovida, jer je nedavno i sam epidemiolog Predrag Kon potvrdio da su do sada objavljivani podaci netačni. Jedino na taj način je, kako kažu, moguće proveriti da li je do netačnosti došlo prilikom unosa podataka u bazu ili su oni naknadno lažirani.
Potpisnici ovog saopštenja, među kojima su i Južne vesti, podsećaju da je u Srbiji je pravo na pristup informacijama tokom pandemije ozbiljno ugroženo neopravdanim označavanjem tajnosti, naročito kada je reč o nabavkama medicinske opreme.
Ni podaci o broju testiranih, obolelih i preminulih lica, koji se svakodnevno saopštavaju građanima, kako piše, i dalje nisu proverljivi, i pored toga što su argumentovane sumnje u njihovu autentičnost ozbiljno narušile poverenje građana.
Javna potvrda sumnji da su tokom leta objavljivani netačni podaci o broju preminulih lica od COVID – 19, prebacivanje odgovornosti za to na neimenovene „informatičare“, i odsustvo bilo kakve reakcije od strane „informatičara“, instituta „Milan Jovanović – Batut“ i Vlade Srbije, više nego ikad potvrđuje potrebu da javnosti budu stavljeni na raspolaganje autentični podaci iz Informacionog sistema COVID-19. Jedino na taj način je moguće proveriti da li je do netačnosti došlo prilikom unosa podataka u bazu ili su oni naknadno lažirani – piše u saopštenju.
Koalicija je tražila od Instituta za javno zdravlje “Batut” još u julu tačne podatke. Oni su uputili na Vladinu Kancelariju za informacione tehnologije i elektronsku upravu.
Međutim, iz odgovora Kancelarije nedvosmisleno proizlazi da podaci kojima raspolaže ovaj organ nisu potpuni, odnosno, da se na sajtu ove Vladine Kancelarije ne objavljuju podaci koji bi bili preuzeti direktno iz baze Informacionog sistema COVID-19, koji je uspostavljen na osnovu zaključka Vlade – piše u saopštenju.
Zato je Poverenik naložio “Batutu” da dostavi podatke. Rešenje je poslato 4. septembra, a iz “Batuta” posle skoro mesec dana odgovora i dalje nema.
Sada je na potezu opet Poverenik kome je upućen zahtev za sprovođenje rešenja.
Podsetimo, građani, oboleli i roditelji preminulih od samog početka pandemije sumnjali su u zvanične podatke o broju obolelih i preminulih.
Iako je zbog netransparentnosti, u prvim mesecima pandemije to bilo teško provereiti kasnije potvrđeno da se podaci ne slažu, a sve je potkrepio BIRN otkrivanjem kovid baze namenjenoj Vladi Srbije.
U njoj su se podaci razlikovali od onih koji se svakog dana saoptavaju građanima.
Na kraju je i sam dr Kon povrdio da su brojek koje su saopštavane bile netačne.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
odgovora neće ni biti teško nama
Где нађоше баш 88?! Случајно? Хе, хе!