Individualne kotlarnice i ložišta u javnim ustanovama i preduzećima, domaćinstva koja koriste drvo i ugalj različitog porekla i kvaliteta, kao i gradska deponija najveći su zagađivači vazduha u Nišu – konstatuje Institutut za javno zdravlje u Planu kvaliteta vazduha koji je konačno objavljen. Ozelenjavanje je jedna od mera koja bi doprinela zdravijem vazduhu, jer trenutno jednom Nišliji pripada čak 10 puta manje zelenila od propisanog. Institut je dao predlog mera koje je potrebno preduzeti, a građani do 22. decembra mogu da daju sugestije i primedbe na ovaj dokument.
Jedan od najvažnijih dokumenata u borbi protiv zagađenja vazduha konačno je objavljen, a Institut za javno zdravlje u njemu pre svega konstatuje da je u Nišu tri godine zaredom vazduh u trećoj kategoriji – prekomerno zagađen i da su razlog za to suspendovane PM čestice.
O tome kako te čestice utiču na zdravlje navode da je prema najnovijim procenama studije globalnog opterećenja bolestima – 5,25% svih smrtnih slučajeva pripisano upravo česticama PM2,5 iz vazduha, što ga čini 8. vodećim faktorom rizika za smrt.
Na osnovu podataka do kojih su došli godišnja stopa mortaliteta od bolesti disajnih organa u Nišu se povećala, a navode da su ranjive grupe na kojih zagađenje naviše može da utiče deca predškolskog i školskog uzrasta, hronični bolesnici, trudnice i starije osobe.
Treba napomenuti da indeks kvaliteta vazduha pruža informaciju o kvalitetu vazduha zahvaljujući kome bi stanovništvo promenilo svoje ponašanje i trudilo se da očuva životnu sredinu koja zavisi od svih nas. Ne postoji čarobni štapić kojim bi se popravio kvalitet vazduha bez učešća cele zajednice. Rizici po zdravlje od zagađenog vazduha se ispituju i dokazuju epidemiološkim studijama koje su retke u Srbiji – piše u dokumentu.
Dokument je objavljen juče, a od danas počinje rok od 15 dana koliko imaju zainteresovani daju svoje primdbe i sugestije. Zbog epidemiološke situacije javni uvid neće biti organizovan u prostorijama Sekretarijata za zaštitu životne sredine, već je tekst Plana dostupan ovde.
Zainteresovana javnost može dostaviti primedbe i sugestije na zvanični e mail, Zivotna.Sredina@gu.ni.rs do 22. decembra 2020. godine – poručuju.
U nastavku možete videti najvažnije iz predloženog Plana kvaliteta vazduha i mere Instituta za javno zdravlje.
I Institut za javno zdravlje konstatuje u Planu da su jedan od najvećih izvora zagađenja vazduha u Nišu individualne kotlarnice i ložišta koja koriste čvrsta fosilna goriva, među njima i pekare, picerije, prodavnice brze hrane i roštilja.
Zagađivači su i kotalrnice Gradske toplane i one u javnim ustanovama i preduzećima, poput Univerziteta i Medicinskog fakulteta, uz napomenu da je teško uticati na vrstu, kvalitet energenata i na sam proces sagorevanja u ovim ložištima.
Prevashodno se za loženje u individualnim ložištima radi grejanja u domaćinstvima koriste drvo i ugalj različitog porekla i kvaliteta. Prema poslednjem popisu, struktura domaćinstava prema korišćenju vrste energenata za ogrev na teritoriji Grada Niša je sledeća: na ugalj se greje 7.147 domaćinstava, ogrevno drvo loži 44.154, mazut ili lož-ulje koristi 23.927, gasno gorivo 24.494, električnu energiju koristi 25.187 domaćinstava, a druge energete 206 domaćinstava – piše u dokumentu.
Jedan od najvećih zagađivača ili kako je nazivaju – ekološka bomba je i Gradska deponija, odnosno smetlište „Bubanj“, za koje kažu da već dugi niz godina predstavlja najveći ekološki rizik grada Niša, iako u blizini ne postoji merno mesto za kontrolu zagađenosti vazduha.
Postojeća deponija ne zadovoljava kriterijume savremenog upravljanja komunalnim otpadom, kompleks nije infrastrukturno adekvatno opremljen, kapacitet (za primenjivanu tehnologiju deponovanja) je iscrpljen, zaštita životne sredine nije obezbeđena. Neophodno je postizanje potrebnog nivoa bezbednosti i pretvaranje dosadašnjeg procesa odlaganja otpada u proces upravljanja otpadom – navodi Institut.
U javnom prevozu koji podrazumeva autobuse i taksi vozila navode da osim starosti, na životnu sredinu utiču i različite ekološke kategorije motora koji imaju različita pogonska goriva, pa preporučuju da u javnoj nabavci treba insistirati na visokoj ili višoj klasi EURO motora.
Ozelenjavanje je jedna od mera koja bi sprečila podizanje i raznošenje suspendovanih čestica i otpadnih gasova iz različitih industrijskih postrojenja, deponija i saobraćajnica, navodi Institut, ali i tu ima problema, jer se u Nišu održava svega 40 hektara parkova, delimično 103, a u Niškoj Banji 120.
Kada se te brojke saberu i podele sa brojem stanovnika, jednom Nišliji pripada 1,2 kvadrata zelenila što je 10 puta manje od propisanog (propisana norma je 20-40 kvadrata po stanovniku, optimum u stambenoj zoni je 13 kvadrata a minimum 9-10 kvadrata) – napominju.
Insitutut takođe ističe da je većina parkova u Nišu formirana od 1920. do 1940. godine, kada je Niš imao deset puta manje stanovnika.
Problem sa ozelenjavanjem u Gradu Nišu: Nema izgradnje novih parkova, pa čak se i postojeće međublokovsko zelenilo pretvara u građevinsko zemljište, a pri zauzetosti parcele ne vodi se računa o ograničenju na 60-70% i minimum 10% zelenila na parcelise pretvara u beton – napominju.
O Gradskoj toplani pišu da je neke kotlarnice već preuzela i isključila neke koje su koristile mazut i lož ulje, ali da je neophodno da se to i nastavi.
Prioritet je da na sistem daljinskog grejanja pređe zgrada Univerziteta, ističu, jer bi se time ugasio veliki zagađivač u centralnoj gradskoj zoni i jedna od najvećih kotlarnica na ugalj u Nišu. Veliki broj javnih institucija, škola, vrtića i drugih objekata koji nisu u vlasništvu Grada bi trebalo prebaciti na Toplanu, a kažu da je ovo preduzeće spremno za nove korisnike i iniciraće niz aktivnosti koje podrazumevaju izgradnju mreže toplovoda.
− U oblasti zaštite vazduha: striktno ograničavanje emisija zagađujućih materija iz privrednih postrojenja, saobraćaja i domaćinstava, dalji razvoj sistema gasifikacije i toplifikacije, adaptiranje privrede prema kriterijumima zaštite, pojačanu kontrolu rada kotlarnica;
− podsticanje energetske efikasnosti u smislu što racionalnijeg korišćenja energije;
− određenim merama stimulisati građane sa individualnim ložištima na prelazak na alternativne izvore zagrevanja;
− ugradnja uređaja za smanjenje emisija na izvorima gde su emisije iznad GVI propisane zakonom kao što su industrijski pogoni, toplane, kotlarnice itd;
− smanjenje i ograničavanje emisija iz novih izvora preusmeravanjem tranzitnog saobraćaja van naselja, primenom integralnih zaštitnih mera na koridoru autoputa i drugih puteva, primenom propisa i pribavljanje obaveznih integrisanih dozvola za postojeća i nova privredna (industrijska) postrojenja, kao i promene u načinu funkcionisanja postojećih postrojenja, dok se za nova postrojenja primenjuju najbolje dostupne tehnologije (BAT) i rešenja usklađena sa propisima;
− korišćenje alternativnih energetskih izvora: sunčeve i geotermalne energije, energije biomase i otpada, eolske energije;
− usaglasiti osnovne gradske funkcije sa ciljem poboljšanja stanja životne sredine;
− plansko ozelenjavanje javnih površina i stvaranje funkcionalnog sistema zelenila sa izgradnjom novih parkova i sportsko-rekreativnih terena, dečijih igrališta i novih drvoreda duž ulica i bulevara, svuda gde za to postoje mogućnosti;
− zasnovati katastar zagađivača vazduha na teritoriji Prostornog plana sa podacima o svim stacionarnim izvorima zagađenja vazduha;
− obezbediti automatsko prećenje pokazatelja kvaliteta vazduha radi adekvatne reakcije u slučaju akcidentnih zagađenja;
− dalji razvoj informacionog sistema kvaliteta vazduha za područje Prostornog plana preko Ekobiltena i internet prezentacija, sa dostupnom bazom podataka o aktuelnom i desetogodišnjem stanju kvaliteta vazduha;
− sprovesti višegodišnja epidemiološka istraživanja za utvrđivanje posledica lošeg kvaliteta vazduha na zdravlje stanovništva.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
1)Градске власти да потраже помоћ републике око враћања дугова Топлане
2)реструктуирање исте и смањење трошкова грејања како би се привукли грађани на заједничко грејање
3)инсистирање на контроли квалитета и порекла пелета и угља за ложење у Републици Србији
4)моментална забрана објеката брзе хране којакористи ћумур,макар у близини Градске болнице.
U tekstu je data mejl adresa za predloge i primedbe, prepiši sve navedeno njima na mejl!.
Hihihi
POD HITNO POČETI SA OZELENJAVANJEM, STROGO KAZNJAVATI ZA DIVLJE DEPONIJE – ZAKON POSTOJI ALI SE NE SPROVODI. UVESTI PONOVO VOŽNJU PAR NEPAR PO DANIMA, KAO ŠTO JE BILO PRE 35 GODINA TOPLANU REKONSTTUISATI, NAPRAVITI JOŠ KOJI PARK..
A pre svega zabraniti ugalj za domaćinstvo!?
Imaš mejl adresu za predloge, napiši njima i uradi nešto korisno!
Još bolje da ponedeljkom voze oni čija se tablica završava sa 1, utorkom sa 2 itd. Oni sto imaju 0, 8 i 9 da ne voze uopšte. Lud čovek!
Nije lud. U Svedskoj se taj sistem primenjuje pa ne vidim da njihovi „ludaci“ nesto gore zive od nas. Niko se nije rodio u kolima pa ni vi i mozemo svi malo pesice, biciklom ili autibusima. Nece nikome otpasti kruma sa glave.
Dobro je, spašeni smo.
Od jutros se već lakše diše.
Samo da dobiju na vremenu da nista ne rade
Mnogo filozofije od koje ce biti malo koristi. Zasto jos nije zavrsena gasifikacija grada, oformljeno javno preduzece za gasifikaciju? Zasto su predhodni gradonacelnici zapostavljali gasifikaciju?
250 godina covek unistava prirodu i mi sad mislimo da postoji carobni stapic koj ce da salje vetar svaki dan, da pada sneg, da zima bude zima kao nekad? Isti broj domacinstva se greje na drva i ugalj kao pre 20-30 godina, toplana je tad grejala na mazut i tad nismo imali ovolki smog. Martovski karantin nam je pokazao da saobracaj nije krivac za smog. Promenila se klima i to je glavni problem
Da li se vi salite u vezi auta? U martu jeste bilo zagadjenja, ALI MNOOOOGO manje jer dizelasi nisu smrdeli naokolo 24/7. Ujedno manje se i lozilo po kucama jer je krenulo lepse vreme. Srbija je depinija dizelasa i ne razumem kako istina boli?
Pre 20, 30 godina je Nis imao manje stanovnika i stoga manje kuca.
Nadamo se da ce biti nesto od navedenog. Pohvala za analizu, sada vas cekamo da preduzmete mere. Pozdrav za Juzne Vesti!
Zamajavanje naroda. Sta bi sa ukidanjem upotrebne dozvole za gas. Sta bi sa smanjenjem cena za uvodjenje gasa. Mnogi koji se greju na ugalj i plastiku nece da uvedu gas zbog cene i birokratije.
Tacno, deo grada između Gradske bolnice i pruge nema razvedenu gasovodnu mrežu jer gospoda nece cak ni da anketiraju gradjane. Hoce samo da uzmu pare.
Molim !? 10-15 kvm zelenila po stanovniku u blokovskom delu grada…..?
Pa ta nazovi struka na čelu sa skupštinom generalnim planom uređenja O.Medijana je i izgradila pre nedelju dana ulicu dužine 50m počevši od bulevarske pijace B.Buha .
Kompletna početna trasa ulice nalazi se na zelenom pojasu iza zgrada gde je posečeno oko 8 stabala i biće zatopljeno u beton sve što je zeleno radi profit
Актуелна власт у Нишу се управо уклапа у препоруке за подизање квалитета ваздуха у Нишу. Неки дан су посекли читав ред здравих кедрова на Булевару и то са јавних површина да би омогућили лепши поглед на нови тржни центар једног тајкуна. Да кедрови не заклањају ту лепоту. А кедрови су велики пречишћивачи ваздуха.
Od kad ne moze da se krade struja od tad je i zagadjen vazduh.
Taman dok sve ideje prikupe, zavrsice se grejna sezona i nece biti potrebe nista da se menja, jer je sve super. Zar nije jednostavnije da komunalna (koja je leglo korupcije) pocne da obavlja svoj posao?
Sve sto su smislili je u domenu naucne fantastike za ovdasnje uslove. Cist vazduh : korupcija, 0:1.
Ukinuti dozvolu za rad Dačićevim i Palminim firmama koje prodaju jalovinu ko ugalj… I kraj
Zabraniti grejanje na ugalj. Alo u EU odkad se ne greje i netrosi ugalj.Ubi nas lis vazduh.Deca su nam ugrozena, roditelji.Pa nije profit vaznini.
Pitam se sta rade inspektori za zaštitu životne sredine jer zaštita životne sredine i emisija je u njihovoj nadležnosti. Takodje je pitanje i gde su građevinski inspektori koji treba da provere da li se gradi u skladu sa dozvolom, a bogme i oni koji vrše nadzor i izdaju upotrebne dozvole jer je površina za ozelenjavanje definisana projektom i propisima. Sve je to povezano sa problemom zagađenja.
У ЕНЦИКЛОПЕДИЈИ НИША, том ЗДРАВСТВО, Ниш 1996, прва енциклопедијска одредница је АЕРОЗАГАЂЕЊЕ У НИШУ. Сходно тексту легенде испод фотографије у поменутој одредници, проћи ће најмање око 30 година да се све котларнице у јавним установама и објектима на угаљ и мазут пребаце на природни гас. Толико је било потребно времена да се крене у размишаљње и доведе до реализације топлана Клиничког центра Ниш!
Samo neka niču zgrade između zgrada, pa će biti „zelenila i parkova“…pozz za praziluk investitore!
Dok poreski inspektori spavaju, gradonačelnicima, gradskom urbanisti i urbanistima gradskog Zavoda za urbanizam ne rade redovne unakrsne kontrole imovine i prihoda, do tada će zelene površine među zgradama pretvarati u grđevinsko zemljište.
Na autobuskoj okretnici, kod EKONOMSKE ŠKOLE, fabrika otrovnog vazduha. Dok čekaju vreme polaska, autobusi stoje sa upaljenim motorima. Em prave buku, em truju okolinu. Direkcija ne reaguje na prijave. Inspektori takođe.
Smanjite cenu struje svima koji trose vise i korigujte cenu grejanja.
Odrađen da se kaže da postoji, saobraćaj uvek ispred kotlarnica na mazut, ugalj i drva, a predlog za rešavanje postojećeg problema tralalalala.
Univerzitet bi mogao da položi garanciju za gasne cisterne, koje bi postavio u svoje dvorište, a Medicinski bi mogao da se priključi na toplovodnu mrežu i da prekinu da nas truju. Kazne za zagađivače moraju biti visoke, izuzev za soc slučajeve.
a greje se na mazut, ugalj ili drva, za svakih 50m2 preko plaća godišnju taksu za zagađenje 1000eura. Kada pogledam kućerdače u mom komšiluku, iz čijih dimnjaka se vije crni dim, retko koja je ispod 300m2, što znači da bi svaka porodica morala u gradsku kasu da ubaci minimum 2000eura. Taj novac ne bi smeli nekontrolisano da potroše gradski službenici…
Izbacite šklopocije od autobusa i kamiona čiji su motori proizvedeni pre 90 tih iz saobraćaja i eto nama 50% čistijeg vazduha. Inače ćumur i drva su najmanji zagađivači
Na svakom placu koji je prodat investitoru,bilo je po nekoliko stabala.Sve je poseceno i pretvoreno u beton.Niko nema obavezu da zasadi nova,placevi pokriveni zgradama.Sta kazu vrli urbanisti?Zabadaju zgrade jednu do druge kao da smo Tokio.Dali su dozvolu u sokaku B.Adzije,gde ne moze ni peske da se prodje i gde zivi 30 ljudi,a doselice se jos 50.
Mere su spremne da vaze za neke i da NIKAKO NE VAZE za one druge. Zna se koji su koji
„na životnu sredinu utiču i različite ekološke kategorije motora koji imaju različita pogonska goriva, pa preporučuju da u javnoj nabavci treba insistirati na visokoj ili višoj klasi EURO motora“
Ovo ce usvojiti i primenjivati vec od sutra
Ovom gradu treba punooo zelenila, da b ljudi sa osmehom na licu pregurali ova lopovska vremena!!
Ili da se smejes ili da poludis!
Zašto ukloniše Plan sa sajta pre najavljenog roka?