Spomen-obeležje vojskovođi Prvog srpskog ustanka Stevanu Sinđeliću u niškom naselju Donja Vrežina koje je godinama bilo neugledno i oštećeno, popravljeno je i ima novi izgled. Nakon što su građani godinama ukazivali na ovaj problem, akciju uređenja pokrenula je Opština Pantelej, a pomogli su im volonteri iz Gornjeg Matejevca, pojedinci, preduzetnici i JKP Mediana.
Oni koji nisu iz niških krajeva i malo manje poznaju istoriju napokon na spomeniku Stevanu Sinđeliću mogu da pročitaju kome je posvećeno ovo spomen-obeležje. Godinama su sugrađani ukazivali na ovaj problem, betonski deo je bio popucao i nije se videlo u u čiju je čast podignut spomenik.
Gradska opština Pantelej na čijoj se teritoriji spomenik nalazi krenula je u sređivanje ovog mesta, zajedno sa aktivistima i i društveno-odgovornim preduzećima, navodi predsednica Opštine Nataša Stanković.
U planu je obnova česme ispred spomenika, kao i izmeštanje kontejnera u saradnji sa JKP Medijana, koji se sada nalaze ispred ulaza u Ambulantu. Takođe, isped Mesne zajednice Stevan Sinđelić planiramo da sa JKP Mediana uredimo zelenu površinu – navodi Stankovićeva.
Stevan Sinđelić, koji je u bici na Čegru digao u vazduh šanac pun Turaka značajna je istorijska ličnost i kako navode istoričari, mnogi ga identifikuju sa Nišom. Istoričar Đorđe Stošić je, kada su Južne vesti ranije pisale o ovom problemu sa spomenikom, naveo da on se identifikuje sa Nišom i da je pored Cara Konstantina drugi simbol grada, kao i da je spomenik u Vrežini verovatno podignut krajem epohe socijalizma kada se njegova herojska smrt na Čegru uklapala u memorijske matrice narodnih heroja.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sindrom Vesicevog betona je zahvatio Srbiju brze nego tifus 1914.godine. Beton umesto granitne kocke, u Skandinaviji bi odgovorni za ovo delo zasigurno bili zbrinu
Nakon 4 godine truda se isplatilo. Hvala redakciji što su svake godine objavili moju peticiju.
Delimicno cu se sloziti sa tobom ! Najzad su se setili ali je ,ovako kako je na slici ,zaista ruzno, bez smisla za uredjenje
okoline i prilaza bisti !
No, od ovakvih i ovo je mnogo, krenuli su da se hvalisu, zarad svojeg interesa !
samo udri beton,strashno,žalosno
Gde su dilatacije na betonu? Zato će se pojaviti naprsline
Samo ste tablu trebali da stavite i travu da osisate, posejete novu.Ovako izgleda glupo.Lepse je bilo ranije.Sve cega se dotaknu- uniste !?