Kondukteri traže otpremnine i najavljuju tužbe protiv „Niš ekspresa”

kondukter
Od 1. februara bez konduktera u autobusima Niša; ilustracija; foto: Tamara Radovanović

Kondukterka Vesna Nikolić kupovala je hleb kada su je 20. decembra telefonom pozvali iz Niš ekspresa i rekli da je čekaju ispred zgrade, gde su joj kasnije, na klupi, uručili rešenje o otkazu posle 30 godina rada. Bez posla u toj firmi istog dana ostala je Biljana Đorđević, takođe kondukterka. Obe su imale ugovore za stalno i uverene su da su otkazi bili unapred pripremljeni zbog uvođenja validatora, zbog kojih od februara u niškim autobusima više neće biti konduktera. Kao i još neke njihove kolege, ostale su i bez otpremnina jer je obrazloženje za otkaze da nisu proveravale putnicima karte. Pravdu će potražiti na sudu.

Čuveno “Bez karte?” 1. februara u Nišu odlazi u istoriju. Još 2020. godine, kada je Grad potpisao ugovor o javno-privatnom partnerstvu sa prevoznicima, bilo je izvesno da će februara 2025. biti uvedeni validatori i da kondukteri više neće naplaćivati karte.

Na jesen prošle godine, prema svedočenjima konduktera, u firmi su počeli da ih pojačano kontrolišu preko video-nadzora. Kondukteri su tada dobili obavezu da, osim prodaje, proveravaju karte svim putnicima. 

Veruju da je razlog pojačane kontrole rada bio da se lakše nađe način da dobiju otkaze. Osim obaveze više za istu platu, naišli su na nezadovoljstvo putnika i niz uvreda i neprijatnih situacija. 

Penzioneri i mnogi drugi su negodovali jer ljudi imaju besplatne karte. To je bilo i maltretiranje putnika. Moji pazari pokazuju koliko sam radila i kakve sam smene radila. O uslovima neću ni da pričam. Autobusi leti često bez klime, bez toaleta, išli smo u toalet iza kontejnera, u šipražje, gde stignemo. Strašno – priča Biljana Đorđević.

Sa obrazloženjem da je bila neaktivna na poslu i da nije prolazila kroz autobus i tražila karte na uvid, ona 20. decembra dobija otkaz, posle 22 godine rada u Niš ekspresu.

Kao kondukterka sam počela da radim januara 2020. Radila sam pre kao šalterska radnica u Žitorađi, pa onda kao kondukterka. Od prvog do poslednjeg dana, posao sam radila isto, ali baš sad pred ove izmene su odlučili da nisam dobra radnica. Nadala sam se otkazu jer se znalo da se ukidaju kondukteri, ali ne na ovaj način – žali se Biljana.

1734340898351 1
Ilustracija; foto: Tamara Radovanović

Nadala se, kaže, da će makar biti proglašena tehnološkim viškom i da će tako imati pravo na otpremninu. Umesto toga, ostavljena je na cedilu čitavu deceniju pre penzije, iako je, kako tvrdi, često radila i po deset sati dnevno. 

22 godine sam bacila u vodu. Sigurno se tamo ne bih vraćala, ali hoću svoju otpremninu i zato ću da ih tužim, da pobijem rešenje o otkazu jer stvarno ni za šta nisam kriva. Svakodnevno sam putovala na posao, 30 kilometara sam udaljena od Niša, živim u okolini Žitorađe. Uskoro punim 53 godine. Nemam nikakve planove, prvo moram psihički da se stabilizujem jer mi je teško – priča ona.

Da situacija bude teža, 5. januara ove godine i njen suprug, takođe kondukter u Niš ekspresu, ostaje bez posla jer mu nisu produžili ugovor na određeno vreme.

Njena koleginica Vesna Nikolić bila je u prodavnici i kupovala hleb kad su je predstavnici firme pozvali telefonom i rekli joj da je čekaju ispred zgrade u kojoj živi. Doneli su joj rešenje o otkazu posle tri decenije rada u Niš ekspresu.

Nisam dala da mi uđu u stan, to smo završili ispred zgrade, na klupi. Pomogli su mi tako što su mi povećali platu za decembar. Zašto, ako sam bila neaktivna u poslu i loša radnica – pita Vesna.

Uverena je da “povreda radne obaveze”, i „nepoštovanje radne discipline“, kako stoji u obrazloženju, nisu pravi razlog otkaza, već da je to zbog planiranog ukidanja radnog mesta konduktera. I ona će tužiti firmu.

30 godina sam bila dobra radnica, sad odjednom, prijava i otkaz. Obrazloženje je da nisam prolazila kroz autobus i proveravala karte. Imala sam ugovor za stalno, a sada niti imam pravo na naknadu s biroa, niti na otpremninu. Ništa. Snaći ću se nekako, naći ću neki posao, moram. Imam najmanje osam godina do penzije – priča ona.

image 3
foto: printscreen

Tvrdi da joj nikad ranije nisu tražili da proverava ljudima karte sve dok se nije približila izmena planirana od februara.


„Tražimo otpremnine koje nam pripadaju“

Iako je i on upozoren da je “neaktivan na poslu”, kondukter Nebojša Milošević nije dobio otkaz, ali mu je, kaže, usmeno saopšteno da od 1. februara više neće raditi u Niš ekspresu.

Umesto toga, predloženo mu je da ode na razgovor za posao u drugu nišku firmu, gde su, ističe, uslovi rada loši, a plata mala. Osim toga, tamo bi najpre bio mesec dana na probnom radu, pa je neizvesno da li bi posle toga završio na birou.

Još uvek radim, do 31 januara. Posle kreće drugi način prodaje. Oni su znali još pre pet godina, kad su potpisivali ugovor o javno-privatnom partnerstvu sa Gradom, da ove godine kreće drugi način prodaje karata. Pripremali su se za to, vršili su određeni pritisak i na kraju počeli putem video-nadzora da nas posmatraju i prave o nama dosijee, bez naše saglasnosti – navodi on.

Razume, kaže, da za konduktere više neće biti posla, ali želi otpremninu koja mu pripada.

Jedva su pronašli na snimku moj propust. Propust je bio što nisam proverio karte jednoj baki i jednoj tinejdžerki, koje spadaju u kategorije koje ne plaćaju karte. 25 godina sam u Niš ekspresu. Rečeno mi je da 31. januara prestaje radni odnos. Kako će to da se odvija, neizvesno je. Ja se slažem da sam tehnološki višak, samo tražim da ispoštuju Zakon o radu – ističe Nebojša.

Tvrdi da sindikat nije konsultovao sve radnike kada je potpisivao ugovor, prema kome će oni koji su tehnološki višak biti raspoređeni na druga radna mesta i po drugim firmama.

Zahtevamo razgovor sa menadžmentom, da nam kažu šta će biti sa nama. Sindikat je dao saglasnost, ali ja nisam ni znao za to, kako mogu u moje ime? U saradnji sa gradonačelnikom, Nacionalnom službom za zapošljavanje i Privrednom komorom, oni su našli firme kojima trebaju radnici u Nišu. Imali su sastanak pred Novu godinu sa predstavnicima tih firmi. Nezakonito su im pokazali naše podatke, bez naše saglasnosti, pa su oni procenjivali koga bi ko mogao da zaposli. Gde je tu Zakon o zaštiti podataka o ličnosti – pita Nebojša.

Podsetimo, Direkcija za javni prevoz Niša je raspisala i javnu nabavku za 50 uređaja za očitavanje voznih isprava i 35 uređaja za prodaju voznih isprava i beskontaktne kartice, a procenjena vrednost za sve to je 20.350.000 dinara.

Iz Niš ekspresa i iz Direkcije Južnim vestima ne odgovaraju na pitanja u vezi sa ovim problemima više od dve nedelje.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Златно доба . Радници су заштићени , имају своја права . Африка у Европи смо . Шерифи и вође раде шта хоће , јбг осилили се због оног ћути може и горе . Памет у главу сви за следеће изборе .

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.