Komadić testa sa kvascem i ostali sastojci za pripremu novog hleba uz minimum ili bez kvasca – to je savet domaćica za uštedu sastojka od kojeg nadolazi testo u danima kada njega na rafovima nema.
Kako bi moglo da uopšte da se krene u mešenje sa novim receptom, potrebno je, kažu domaćice, da se prvi put napravi standardno testo za hleb, sa kvascem.
Recept za hleb nije novina, ali postoje i odstupanja od tradicionalnog načina spremanja. Tako od standardnih sastojaka idu oko kilogram i po brašna, voda po potrebi, malo soli, kvasac, ali i kašičica šećera i 2 kašike ulja – otkrivaju domaćice.
Sastojke umešati, pa testo pustiti da odstoji pola sata. Kada krene da nadolazi, ponovo premesiti i ostaviti u posudu prekrivenu krpom. Kada testo odstoji još pola sata, od smese odvojiti deo testa veličine teniske loptice i prebaciti u činiju sa poklopcem, a od ostatka praviti vekne ili jufke i ispeći, savetuju domaćice.
Testo koji je odvojeno od cele smese posuti brašnom i staviti u činiju, koju takođe prethodno treba pobrašniti. Pored testa sipati lagano vodu, tako da se ne spere brašno sa smese i sve to ostaviti da stoji poklopljeno na sobnoj temperaturi do narednog spremanja testa za hleb – dodaju domaćice.
Kod svakog sledećeg spremanja testa, u veću posudu naliti mlaku vodu i dodati testo koje je ostavljeno od prethodne smese, pa zatim mešati dok se testo ne rastvori u vodi. Ostale standardne sastojke dodati u rastvoreno testo, s tim što se ovog puta ubacuje upola manje kvasca nego što se to inače stavlja ili se uopšte ne ubacuje kvasac, savet je domaćica.
Od nove smese svaki put iznova odvajiti delić testa i ponavljati postupak, a od ostatka testa peći hleb.Kada se spremi na ovaj način hleb, kako kažu, ostaje duže svež i bude elastičniji nego kada se mesi standardno, a ukusan hleb spremljen na ovaj način se dobija i kada se ne ubacuje dodatni kvasac.
U tom slučaju je potrebno, savetuju domaćice, da celokupno testo odstoji malo duže nego obično.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svaka čast za zlatne ruke
Gle cuda?Sadasnja vlast nas uci hlebu bez kvasca a pre 21 g.pod istom vlascu naucismo embargo tortu.
U ovu pogacu na slici ako nema kvasac ja cu da pojedem ovaj tablet sto kucam poruku na njemu.
Probajte starter za kiselo testo da napravite. Bolji je hleb 10 puta
Starter? Sta je to?
Ne znam tačan naziv ali u teglu ostavite određenu količinu brašna, vode, šećera, kad počne da fermentiše koristite umesto kvasca. Ukoliko znate engleski, potražite „sourdough starter“ a možete i na srpskom „recept za kiselo testo“, siguran sam da ćete naći recept.
Srdačan pozdrav
Kvasca ima u pekari Esnaf. Nije reklama,kupila sam pre par dana 3 funte od 500 grama.
Ima kvasca, ali je nenormalno da ne moze da se kupi manja kolicina?! Nemaju kad da pakuju kockice? Kod mene u dragstoru ima pakovanje od 1 kg, ciji je rok trajanja do 5.Maja. Nemam pekaru, ne treba mi toliko. Do sad smo ga uvozili, odjednom ga izvozimo i doniramo. . .
Pa jeste, da kljukam pogacu aditivima jer nemam dovoljno kvasca … Ova sa slike je bas „nabildovana“