Povodom Kurban-bajrama, drugog najvećeg praznika koji proslavljaju muslimani širom sveta, Reisu-l-ulema Sead Nasufović pročitao je poslanicu iz niške Islam-agine džamije. To je jedna od tri džamije koje se nalaze u Nišu koji je, prema rečima muftije, glavni grad Islamske zajednice Srbije jer je ona nastala na tom prostoru.
Najvažnije poruke za praznik, koji muslimani obeležavaju od 9. jula, Reisu-l-ulema Islamske zajednice Srbije je uputio iz Niša. U poslanici je naveo da čovek tokom Bajrama posebnu pažnju obraća na pravdu.
U islamskoj teologiji pravda nema kategoriju dobrovoljnosti već obaveznosti. Biti pravedan je obaveza i ta se naša pravednost ogleda upravo u ovim danima da čovek u danima sreće i zadovoljstva ne bude samo sebi posvećen i svojoj porodici, već da se zadovoljstvo podeli i sa svojim komšijama, prijateljima, poznanicima, sa čitavim okruženjem sa kojima deli zivot – naveo je Reisa-l-ulema.
U Nišu živi oko 10.000 građana islamske veroispovesti, a muftija niški i braničevsko-timočki Eldin Ašćerić kaže i da je to grad u kome je i nastala Islamska zajednica Srbije 18. maja 1868. godine.
Utemeljena je sporazumom između Kneževine Srbije i osmanske Turske i donošenjem državnog ukaza na čelu sa knezom Mihailom Obrenovićem, pa zato ovaj grad opisuje kao „glavni grad“ zajednice.
Jedan od retkih gradova u užoj Srbiji koji poseduje čak 3 džamije iz osmanskog perioda. Osim toga, grad Niš je za Islamsku zajednicu važan s obzirom na to da je on i temelj Islamske zajednice Srbije. Naime, nakon povlačenja Osmanlija sa naših prostora, uspostavljena je Islamska zajednica čije je prvo sedište bilo u Nišu, odnosno dugo vremena je i srbijanski muftija, odnosno muftija Srbije i Crne Gore, stolovao u Nišu. Nakon toga, njegovo sedište je preneseno u Beograd, a zatim u Skoplje – ističe muftija niški.
Islam-agina džamija je ranijih godina često bila skrnavljena, pa je uveden i policijski nadzor.
Ovaj objekat sada posećuje veliki broj muslimana, a niški muftija ističe da često bude i tesan za sve.
Niška džamija je jako dosta posećena. Što se tiče redovnih molitivi kojih ima 5 u toku dana, ona oscilira, s obizrom na mogućnosti samih ljudi, odnosno njihove dnevne obaveze sa poslom. Danas je petak, saborna molitva ili saborni dan, džamija često zna da bude tesna za sve vernike koji dolaze u nju – navodi on.
Sutra za vernike islamske religije sledi praznik Kurban-bajram, pa ističe da se neretko ta molitva obavlja i napolju ispred džamije.
Podsetimo, ova džamija je sagrađena 1720. godine. Njen krov je bio zapaljen marta 2004. godine, a kasnije je obnavljana i obnovljen je i minaret koji je bio uništen.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Srecan vam Kurban-bajram dragi sugradjani!!!!
Dva dzipa sive boje mislim uleteli su pod pun gas sa bradama ponasali se kao kabadahije parkirali na trotoar ispred dzamije glume ludlilo nisu svesni gde su…