Nekoliko hiljda Kuršumličana izašlo je na barikadu kod petlje u selu Kastrat, u znak podrške radnicima neuspešno privatizacionih preduzeća, koji su ostali bez posla.
Oni već jedanaesti dan drže u blokadi magistralni put Niš – Priština i traže od predstavnika vlasti u državi da im omogući podršku za obnavljanje proizvodnje u „Kopaoniku“, odnosno izmirenje ličnih dohodaka od aprila 2008. godine i povezivanje radnog staža.
Radnicima su se pridružili gotovo svi, od običnih građana do radnika u privatnim i državnim institucijama i učenici osnovnih i srednjih škola.
Ovaj deo puta ka Kosovo i Metohijom je potpuno u prekidu, autobuski saobraćaj ne saobraća, a propuštaju se jedino sanitetska vozila.
Nesrećnim ljudima koji su na blokadi, dodatno otežava sneg koji je juče počeo da pada. Oni su uporni i kažu da neće odustati od svojih zahteva, pozivaju premijera Mirka Cvetkovića i ministra ekonomije Mlađana Dinkića da dođu i razgovaraju sa njima.
– Našem strpljenju je došao kraj, jer su nam porodice gladne i nemamo od čega da ih izdržavamo. Protest neće splasnuti, jer mi ni kući nemamo bolje uslove za život. Sve su nam uzeli, ostao nam je još goli život i njega im dajemo. Neka nas hapse, biju i sklanjaju, neće nas pokolebati – kaže Borivoje Urošević, predsednik štrajkačkog odbora.
Urošević dodaje da će najverovatnije danas blokirati i zgradu Skupštine opštine Kuršumlija i da će onemogućiti rad lokalne samouprave, a onda će krenuti za Prokuplje da se sami prijave i leže zatvor.
– Isteraćemo radnike opštine iz zgrade i zaključati je. Zatim ćemo svi krenuti u prokupački zatvor pa neka nas uhapse. Tamo ćemo bar dobijati redovna tri obroka, bićemo na suvom i imati grejanje. Nema nam druge – ističe Urošević.
Od početka protesta na ulici je Stevka Sekić, koja je 27 godina radila u Konfekciji „7. juli“.
I ona tvrdi da je država svojim nedomaćinskim odnosom i rasprodajom imovine dovela do potpunog kolapsa privrede.
– Već šest godina ne radim i nemam nikakva primanja. Za sve to vreme redovno mi stižu računi za struju vodu, telefon. Niko nas ne pita možemo li da plaćamo i odakle. Svi traže svoje, samo su radnici ti koji nemaju nikakva prava – naglašava Stevka.
Zoran Vučković, predsednik kuršumlijske opštine kaže da je lokalna samouprava nemoćna da reši problem radnika i da ih podržav, ali samo u okviru njihovih realnih zahteva.
Po njemu, oni se odnose na povezivanje radnog staža i overa zdravstvenih kljižica.
Ostali zahtevi su u ingerenciji Ministarstva ekonomije i rešenje treba tražiti u okviru te institucije.
Vučković tvrdi da je loklana vlast obavila razgovore sa svim relevantnim faktorima kako bi se pronašlo rešenje, pre svih Ministarstva ekonomije i Ministarstva za rad i socijalnu politiku.
– Svi naši razgovori su vođeni u pravcu pokretanja proizvodnje u „Kopaoniku“, ali se oni svode na procenu Ministarstva ekonomije o opravdanosti pokretanja proizvodlje u ovoj firmi. Lokalna samouprava nema ingerencija da odlučuje o tome – dodaje Vučković.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0