Pošto se očekuju izmene Pravilnika o sufinansiranju projekata kojima mediji konkurišu kod lokalnih samouprava, Lokalni antikorupcijski forum poziva nadležne u Nišu da zastanu sa medijskim konkursom.
Ove izmene i dopune Pravilnika trebalo bi uskoro na nov, pa i drugačiji način da, kako kažu u LAF-u, urede oblast projektnog sufinansiranja medija u odnosu na prošlogodišnji Pravilnik na osnovu kojeg je raspisan i ovogodišnji niški Konkurs.
Sve izmene propisa koje bi potencijalno mogle doprineti da javni interes u medijima bude ispred partikularnih i pojedinačnih interesa, kao i da informisanje javnosti bude što objektivnije, moraju se tretirati kao relevantne, a razloga za žurbu, čak i u predizborno vreme, ne sme biti – poručuju u LAF-u.
U LAF-u Grad u zameraju što aktuelni konkurs “ne predviđa profesionalni monitoring i evaluaciju načina izveštavanja medija sa aspekta ostvarivanja javnog interesa”.
Takođe, još jedan od problema je i što je takozvani gornji limit za projekte kojima konkurišu mediji na gradskom konkursu ove godine 20 miliona dinara od ukupno 68.205.000 koliko je planirano.
Podsećamo da je na prošlogodišnjem konkursu za medijsko sufinansiranje koji je raspisalo Ministarstvo kulture za sve medije u Srbiji gornji limit po mediju iznosio sedam miliona dinara. Takođe podsećamo da u Nišu ima vlasnika medija koji godinama unazad, i po pravilu, dobijaju najviše javnih sredstava, što otvara prostor za sumnju da je i ove godine raspisan „Konkurs sa slikom“, napravljen po meri takvih vlasnika – kažu u LAF-u.
Podsećaju i da su na prošlogodišnjem konkursu oko 86 odsto sredstava, od ukupno 51.128.200 dinara, dobili mediji koji su u Godišnjem izveštaju o vlasničkoj strukturi i kontroli medija u Srbiji Saveta za borbu protiv korupcije, objavljenom u februaru prošle godine, označeni kao mediji koji su vlasnički, finansijski ili uređivački bliski vlastima.
Ukoliko Grad ne bude suspendovao sprovođenje aktuelnog konkursa, LAF će, kako sami kažu, zahtevati da se u rad Stručne komisije uvrsti građanski posmatrač, koji je inače predviđen Lokalnim planom za borbu protiv korupcije grada Niša.
Građanskog posmatrača bi delegirao LAF, a on bi imao pravo da prisustvuje sastancima Komisije i ostvari uvid u dokumenta, bez prava glasa pri odlučivanju, te da povodom eventualnih nepravilnosti pokreće postupke pred nadležnim organima i o tome obavesti javnost – piše u saopštenju LAF-a.
Stručna komisija i gradska Uprava za kulturu prošle godine nisu dozvolile LAF-u da u toj komisiji ima građanskog posmatrača.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0