
Dogodilo se van škole, preduzeli smo sve mere, obaveštena je policija, pružićemo podršku u prevazilaženju problema – najčešći su odgovori nadležnih kada se vršnjačko nasilje dogodi. Tako je bilo i u poslednja dva slučaja koja su se dogodila u Nišu, a Bojan Janković, otac nastradalog Alekse iz Niša, ističe da zakon jasno kaže ko je odgovoran, te da nema potrebe da se ograđuju.
Otac dečaka Alekse Jankovića iz Niša, koji je bio žrtva vršnjačkog nasilja zbog čega je 2011. godine izvršio samoubistvo, Bojan Janković kaže da je očekivao takvo “opravdanje” nadležnih, ali da u Pravilniku o protokolu postupanja u ustanovi u odgovoru na nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje.
Nema veze gde se dogodilo, tamo jasno piše – ustanova je dužna da interveniše uvek kada postoji sumnja ili saznanje da dete i učenik trpi nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, bez obzira na to gde se ono dogodilo, gde se događa ili gde se priprema. Nema potrebe da ističu da se to desilo van škole, takvo reagovanje nadležnih pokazuje da oni ne poznaju zakon, ali i da nas ubeđuju da ga mi ne znamo – kaže Janković.
To je epohalno otkriće koje podržavaju i škole i Ministarstvo. Nedopustivo je da dete koje je doživelo traumu i ozbiljan stres, prebacuješ u drugu školu da prolazi kroz novu traumu. To dete je doživelo i socijalno nasilje, zbog garderobe, psihološko nasilje, torturu u školi i fizičko nasilje. Rane zacele, ali neke traume ne – smatra Bojan Janković.
Roditelji nemaju kome da se obrate, prepušteni su sami sebi. Poverenje u institucije je sve manje, odgovorni u školama to znaju i zloupotrebljavaju, čast izuzecima. Zato, ako pogledate komentare ili oslušnete, sve više je onih koji su za “uzimanje pravde u svoje ruke” – protivnici smo toga jer može da napravi neuporedivo veći problem – naglašava Janković.
Ponovo podseća da je vršnjačko nasilje prevazišlo je set zakona koji je predviđao strože kažnjavanje vršnjačkog nasilja i onih koji ga zataškavaju, poznatiji kao “Aleksin zakon”, da izostanak reakcije dovodi do novih i sve težih slučajeva nasilja i da treba pooštriti disciplinske mere. Bojan Janković ističe da u rešavanje problema treba da budu uključeni ljudi iz “neposredne proizvodnje” – prosvetni radnici, vaspitači, stručnjaci, koji pošteno rade svoj posao, umesto “demagoga”.
U okviru samog protokola najveću ulogu nosi škola, bez obzira da li se desilo van škole, ako se radi o vršnjacima, u prepoznavanju te vrste nasilja, pravni sistem i pravosudni sistem. Lokalna uprava se ne bavi nastavnim procesom, ja kao resorno zadužena za obrazovanje ne mogu da se bavim nastavnim procesom nego onime što prostiče iz toga. Kao lokalna samouprava mi možemo da delujemo kao koordinirajući faktor u smislu prevencije, što mi i činimo pre svega donošenjem niza odluka koje se tiču zdravog odrastanja dece – rekla je Ranđelović.
Grad Niš je početkom maja formirao Savet za bezbednost i posebno telo unutar njega za smanjenje nasilja u osnovnim i srednjim školama, ali su i gradonačelnica i većnica na sednici istakle da je “to nešto drugo” i da on ne može da reaguje u slučaju vršnjačkog nasilja.
Mnogi su pitali zašto Savet nije reagovao – nema potrebe, Savet nema ovlašćenja i mehanizme – napomenula je Sotirovski.
Većnica Marija Ranđelović se nadovezala da Savet za bezbednost “nema tu vrstu stručnih kadrova” i da je konkretan slučaj opasna tema te da se ne sme baviti nečim za šta nije nadležan.
Inače, na čelu Saveta za bezbednost je Dragana Sotirovski, a sa njom u timu je još 21 član – nekoliko gradskih funkcionera, zaštitnica građana, policijski službenici, predstavnici socijalnih ustanova, prosvetari i roditelji.
Njihov zadatak je da razmatraju i proučavaju pitanja vezana za prevenciju bezbednosti na teritoriji Grada, pripremaju i predlažu mere za poboljšanje zaštite i sigurnosti građana Niša, sa, kako su govorili, posebnom pažnjom na mlade – naročito na školsku omladinu, roditelje i zaposlene u prosveti.
Iako su rekli da će o svojim inicijativama, stavovima i preporukama obaveštavati javnost održavanjem konferencija za novinare i izdavanjem saopštenja, za sada, nije poznato kakve su odluke donosili.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Nije zakon isti za sve, ne sprovodi se procedura prema svima jednako. Zapitajte se ko je sve urgirao.
Ne razumem zasto dete koje je trpelo nasilje mora da menja skolu, zasto deca koja nisu vaspitana ne budu izbacena pa nek ona traze drugu skolu.
ZAKONODAVAC NIJE NORMALAN (pisu zakone oni sto nemaju ni 5 godina neposrednog rada u nastavi) Da odgovara nastavnik za ono sto je van skolskog dvorista NIJE PRI ZDRAVOJ PAMETI to je kao da GRADONACELNIK odgovara za ono sto je van okvira njegovog grada a ucesnici ekcesa su iz njegovog grada. LUDILO.
Vratite zakone obrazovanja pre 40 godina gde se znalo ko je ko. NE MOZE UCENIK da bude isto kao nas
Jedan od uzroka vrsnjackog nasilja je i prekomerna upotreba telefona.
Roditelji u odsustvu vremena za decu daju im telefone misleci da tako cine uslugu i njima i sebi. Predlog da se ukine korisscenje telefona u skoli Mislim da je tako nesto i predlozeno u pomenutoj skoli
Gospodo i svi što ovde komentarišete i čitate,očigledno da policiju,školu i lokalnu nišku korumpiranu sns vlast ne interesuju da se meša u vršnjačko tj. školsko nasilje…Stvari u svoje ruke treba da uzmemo mi kao roditelji…Pa onda mi kad uradimo neke stvari onda da isto tako policija i druge institucije da budu nezainteresovane za to što smo mi uradili i počinili i to nam dođe na to…
Tatinoj i maminoj deci od malena rastu očnjaci. Sutra će biti „uspešni“ političari, gazde, kriminalci. Primera kol’ko ‘oćeš.
Svi direktori su SNS kadar. Oni ne vole talasanje jer su onda neupotrebljivi. Oni imaju garanciju za rad samo u idealnim uslovima.
Promenite sistem, uvedite pravnu državu pa u reforme prosvete.
Znači sve to na sveti nikad.!!!
Pročitajte ponovo šta piše u ovom stavu zakona, jer očito niste to pažljivo učinili.
Niko ne okrivljuje nastavnike već kaže da je ustanova dužna da interveniše, kada dobije saznanje. Ništa teško, dobili ste informaciju i samo odradite proceduru.
Ali teško je i to ispoštovati kad vam se naredi da ćutite, naročito kad saznate ko su npr. roditelji nasilnika, zar ne !?
Najlakše je okrenuti glavu !
Najveći problem vršnjačkog nasilja u školama je što se na njega ne reaguje ili se nepravovremeno reaguje, prosto rečeno zataškava se u školi. I to svi znaju. Nije mi samo jasno, zašto !?
Dobro, kada su roditelji nasilnika neko i nešto(u većini slučajeva), ne ide da se zamerate sa njima, to je jasno !?
Cudim sa da prosvetni radnici jos uvek nisu stupili u strajk zbog ovakvih zakona i protokola koji ih stavljaju u ponizavajuci polozaj i da su oni krivci za sve. Predsednik im poveca platu 5-6 hiljada i oni pristaju i da dube na glavi! A dostojanstvo?
Svuda je nasilja ne samo u skolama poceb od porodice pa nadalje.Ko Kaze da ne a problema laže
Зашто родитељи не разговарају са својом децом и не реагују на време.Зашто увек беже од одговорности и кривицу пребацују на другог. Зашто деца не причају са родитељима о свакодневним ситуацијама. Најлакше је окривити школу за све. Васпитавајте своју децу, ви сте једини одговорни за њихово понашање.
Bitno da je sotirovska rekla da nisu nadežni. Nadležni su samo da pune džepove po raznim upravama i odborima.
Kao neko ko je od osnovne skole trpeo ogromno nasilje, a onda gledao i scene nasilja (modrice ispod oka, razbijeni zubi itd) drugih ucenika, srednja skola nije uopste drugacija. Nosenje hladnog oruzija, grupisanje, mobing, maltretiranje ucenika koji nemaju prijatelje ili prolaze kroz nesto privatno se cesto desava. Dete moze da zavrsi vanredno skolovanje, jer nadlezni organi nece preduzeti nista.
Svakako da roditelji imaju veliki deo odgovornosti, verovatno najveću.
Međutim, rekla bih da ste promašili smisao, jer ovde se radi o zataškavanju ako niste primetili.
Ništa jednostavnije, uočiš nasilje u školi, reaguješ po zakonu, sprovedeš postupak po istom, kazniš počinioca po istom i gotova stvar !
Ali mnogo je lakše okrenuti glavu, ne zameriti se direktoru i spinovati na mrežama !
(@Ana)
Dostojanstvo smo izgubili sami, najvećim delom.
A zakon ne znate ili ga niste čitali uopšte, jer da jeste shvatili biste da bar taj deo zakona Vas/nas ne ponižava, već samo podrazumeva reakciju, ako ćemo pošteno,
makar onu ljudsku, moralnu, da na bilo koje nasilje reagujemo, naročito na decu iz naše škole!