Zbog rekonstukcije sistema vodovodne mreže i SKADA sistema u fabrici vode u Gorini, izgradnje gradskog projektora i postrojenja za prečišćavanje otpadnim vodama koje je najavljeno još 2005. godine, Grad Leskovac je nedavno dobio priznanje „Ekoopština“ i put u Francusku. Zamišljen kao prilika za razmenu znanja i primera dobre prakse između francuskih i srpskih gradova i opština, konkurs “Ekoopština” daje priliku lokalnim samoupravama da doprinesu očuvanju zaštite životne sredine.
Konkurs „Ekoopština“ namenjen je svim lokalnim samoupravama u Srbiji i gradovi i opštine mogu da konkurišu u jednoj od četiri kategorije – održivo upravljanje vodom, održivo upravljanje otpadom, urbana mobilnost i energetska efikasnost. Konkurs sprovodi Ambasada Francuske u Srbiji, a o njemu je govorila predstavnica Francuskog instituta u Nišu Monika Damnjanović na Evropskoj nedelji mogućnosti.
Gradovi i opštine imaju mogućnost da apliciraju sa jednim projektom koji su već implementirali u svom gradu, da učestvuju i ako pobede, taj primer dobre prakse širi se u Srbiji i Francuskoj. Pobednici putuju u Francusku gde se susreću sa parnerima iz iste struke, dele iskustva i imaju mogućnost da se umreže i razviju novu priču – rekla je Damnjanović.
Grad Leskovac nedavno je drugi put dobio priznanje „Ekoopština“ u kategoriji Održivo upravljanje vodom. Gradonačelnik Goran Cvetanović je tada istakao da Leskovac teži da unapredi svoj sistem komunalne infrastrukture i stane rame uz rame sa gradovima Evrope.
U godinama za nama posvećeno smo radili na sistemu vodovodne mreže, izgradili smo i rekonstruisali 40 kilometara iste, izvršili rekonstrukciju SKADA sistema u fabrici vode u Gorini. Značajan projekt je izgradnja Postrojenja za prečišćavanje otpadnim vodama, gradskog kolektora. Za sve navedeno, opredeljena je suma od 29,6 miliona evra – naveo je Cvetanović.
Od početka punjenja akumulacije Barje, kako je istakao, reke su čistije, a o vodosnabdevanju Leskovčani više ne brinu.
Prepoznali smo da briga o kvalitetu vode mora biti jedan od prioriteta u radu, a naša dela to i pokazuju kao i činjenicu da čuvamo životnu sredinu i izvore vode i da racionalno koristimo vodu kako bi je sačuvali i za buduće generacije – rekao je Goran Cvetanović.
Priznanje za najbolju „Ekoopštinu“ Leskovac je prvi put dobio 2022. godine, novi konkurs “Ekoopština” biće raspisan naredne godine, a svi detalji mogu se naći na sajtu “Ekoopština”.
Projekat “Ekoopština“ je deo inicijative “Zelena agenda za Srbiju“ koji realizuje Delegacija Evropske unije u Srbiji.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
A nagrada za ekolosko paljenje Nevene?