Pet godina nakon osnivanja prvog foto-kluba u Beogradu, mesto za okupljanje fotografa dobio je i Leskovac. Iako su mnogi radili sa prekidima, leskovački foto-klub u kontinuitetu radi od 1944. godine.
Već 74 godine, priča doskorašnji predsednik foto-kluba Radisav Filipović, okupljaju fotografe iz ovog kraja, edukuju mlade entuzijaste i uče ih osnovama fotografije. Za razliku od pojedinih klubova u zemlji, leskovačka sekcija nije imala prekide u radu.
Foto-klub osnovala je, priča Filipović, tadašnja Narodna tehnika, prostorije kluba nalazile su se u zgradi preko puta doma JNA, zajedno sa radio-klubom. S obzirom da je zgrada u kojoj se nalazio klub bila stara, pa je na kraju i srušena, klub se preselio u prostorije Leskovačkog kulturnog centra, gde i danas rade sa ljubiteljima fotografije.
Bilo je i težih trenutaka, jer takvo je bilo stanje u zemlji, ali nikada nismo prestajali da radimo. Uvek smo težili zacrtanim ciljevima, a to je da sve one koji pokažu interesovanje za fotografiju, naučimo kako se radi, ali i da podstaknemo maštovitost i kreativnost, što je takođe bitno za fotografiju – kaže Filipović.
Klub se, pored okupljanja fotografa, priča Filipović, bavi i edukacijom mladih, organizovanjem škola fotografije. Kroz izlagačku sekciju, promovišu se amaterski stvaraoci i njihova kreativnost, a od skoro postoji inicijativa da se leskovačkoj publici predstave srpski majstori fotografije.
Organizuju se i različiti seminari i tribine kako bi se naši sugrađani upoznali sa tokovima savremene fotografije, kako kod nas, tako i u svetu. Uspešno se, već više od 20 godina, organizuju škole fotografije, koje uvek okupe veliki broj zainteresovanih – kaže Filipović.
Klub trenutno broji tridesetak članova, ali s obzirom da se dosta njih klubu pridruži pri kraju srednje škole, aktivnih članova je upola manje, jer većina ode na studije u drugi grad.
Pored okupljanja članova, Foto-klub “Leskovac” već 7 godina organizuje “Samit fotografa eks-Jugoslavije”, koji važi za jednu od najznačajnijih međunarodnih manifestacija na prostoru Balkana.
Politička situacija dovela je do toga, želeli smo na neki način ponovo da približimo ljude sa Balkana i mislili smo da je dobra ideja da to uradimo kroz kulturu, odnosno kroz fotografiju. I to je naišlo na veliki odaziv. Ljudi su veoma pozitivno reagovali i svake godine u Leskovac dođe pedesetak fotografa iz zemlje i regiona – kaže Filipović.
Svrha Samita, dodaje Filipović, je unapređenje saradnje i osnaživanje prijateljstva fotografa i foto organizacija sa idejom stvaranja inovativnih programa, kulturnih sadržaja i umetničkih radova.
Više od pola veka Filipović se bavi fotografijom, a od 2012. godine ima zvanje majstora fotografije, koju dodeljuje Foto-savez Srbije.
Iako je danas znatno lakše i jeftinije napraviti fotografiju, kriterijumi za dodelu zvanja, priča Filipović, i dalje su strogi.
Iako je znatno lakše, u tehničkom smislu, napraviti fotografiju, kriterijumi po kojima se bira da li je neko “dostojan” zvanja majstora fotografije i dalje su visoki. Osim kreativnosti i inovativnosti, potrebno je iza sebe imati kolekciju fotografija, samostalnu izložbu i desetak nagrada sa različitih salona – objašnjava Filipović.
Do ovog zvanja, priča Filipović, put je bio težak, ali je osećaj, onoga trenutka kada je saznao da je dobio zvanje, neprocenjiv.
Filipović je do sada učestvovao na više od 100 izložbi umetničke fotografije, a održao je i 3 samostalne izložbe. Član je ULUPUDS-a od 2014. godine.
Radio je kao snimatelj Televizije Beograd – dopisništvo u Leskovcu, a kao fotoreporter sarađivao je sa vodećim jugoslovenskim novinama i magazinima.
Filipović ističe da, iako je radio i u vremenu kada je ono što izađe pred publiku bilo strogo kontrolisano, uvek se borio za umetničku slobodu. Izložbe su, kaže, bile isključivo njegovo delo i nije davao da mu se neko u to meša.
Autoska sloboda je neprikosnovena! Ako vam se neko meša u to, onda ono što delom želite da kažete nije vaše. Uvek sam se trudio da odbranim svoje ideje i stavove i da svoje viđenje iznesem onakvo kakvo jeste – kaže Filipović.
To je, dodaje na kraju, i sama ideja vodilja foto kluba, da uči mlade ljude da se zauzmu za svoje ideje i da stvaraju bez ograničenja i stega.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0