LESKOVAC – Pokretanje proizvodnje, isplata jednogodišnjih minimalnih zarada, povezivanje dvogodišnjeg radnog staža i realizacija socijalnog programa su zahtevi radnika Umipeka na početku štrajka glađu.
Pedesetak radnika Umipeka, nekada najveće mlinsko-pekarsker industrije na jugu Srbije, kolektiva u kome je pokrenut stečajni postupak, zahtevaju od nadležnih organa da njihov kolektv ne propadne kao mnoge firme na jugu Srbije.
Leskovački pekari najavljuju i blokadi puta koji vodi ka njihovog fabrici, ali i industrijskoj zoni grada u kojoj se nalazi desetak firmi. Nenad Milenković, predsednik samostalnog sindikata Umipeka kaže da će taj putni pravac blokirati svojim telima i tu će ostati dok ne budu pokrenute mašine u pekari.
U Umipeku je pre obustave bilo angažovano nešto više od stotinu radnika, a stečaj je pokrenut sud u Pančevu na zahtev firme Maber komerc iz Pančeva, gde je, pod čudnovatim okolnostima prebačeno sedište leskovačkog Umipeka.
– Jedina preporuka radnicima je da pod hitno stečajnom upravniku u Pančevu, preko suda u Leskovcu, dostave izvršne naslove Osnovnog suda i da prijave svoja potraživanja jer po zakonu imaju prioritet u naplati – rekao je još pre nekoliko dana Živojin Stefanović, predsednik Gradske skupštine, inače diplomirani pravnik, koji precizira da je Umipek još jedno u nizu leskovačkih preduzeća koje će otići na doboš i stotinak radnika neća imati posao, odnosno ostaće na ulici.
U pekarskoj industriji Umipek proizvodnja je prestala oktobra prošle godine zbog, kako je obrazloženo, nerentabilnog poslovanja i ogromnih gubitaka. Radnici su više puta negodovali, štrajkovali glađu, kako bi proizvodnja bila obnovljena, ali je umesto „lažnih obećanja“ o nastavku rada usledio stečaj i uskoro se može očekivati kraj postojanja kolektiva duge i bogate prošlosti.
Zaposleni u ovoj firmi zahtevali su pre dvadesetak dana na protestu ispred zgrade lokalnog parlamenta, poštovanje Kolektivnog ugovora, ali i aktuvnu ulogu lokalne samouprave u rešavanju njihovog radno-pravnog statusa.
Posle promene vlasničke strukture, Umipek je najpre kupio niški biznismen Jovica Stefanović Nini, ali je Agencija za privatizaciju sa njim raskinula kupoprodajni ugovor zbog nepoštovanjao, a sada je većinski vlasnik Nebojša Bošković, koji je kupio kolektiv za 28 miliona dinara. Pema računici Samostalnog sindikata, samo za neisplaćene zarade dugovanja iznose 28 miliona dinara i 17 miliona su obaveze za neuplaćene doprinose fondovima penzijskog i zdravstvenog osiguranja.
– Neko ko ne živi u Leskovcu ne zna šta je Umipek bio nekada, a sada je zbog nedomaćinskog rada došao do prosjačkog štapa za šta je kriv novi vlasnik koji nas je, slobodno možemo da kažemo, opljačkao – kaže Nenad Milenković.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0