Niška Tvrđava bi, prema najavama potpredsednika Vlade Srbije Rasima Ljajića, u narednoj godini, nakon planiranih rekonstrukcija, mogla da bude ozbiljan turistički proizvod sa mnogo sadržaja koji Niš može da ponudi.
Prema Ljajićevim rečima, projekti vezani za nišku Tvrđavu već postoje i na njima se intenzivno radi parama iz Ministarstva turizma i lokalne samouprave.
Bogatim sadržajem i sa mnogo raznovrsnosti, niška Tvrđava će postati jedan od turističkih segmenata koji će privući značajan broj turista – rekao je Ljajić u Nišu na promociji leta do Bratislave.
Potpredsednik Vlade nije precizirao šta će tačno biti rekonstruisano, niti koliko će novca za to biti izdvojeno, ali je rekao da će razgovarati sa Turskom razvojnom agencijom i pokušati da ih ubedi da i oni ulože novac i na taj način pomognu uređenje i revitalizaciju niške Tvrđave.
Niški Zavod za zaštitu spomenika predstavio je još pre tri godine projekat revitalizacije niške Tvrđave prema kome bi ovaj istorijski spomenik za ukupno desetak godina dobio dobio potpuno novi sjaj.
Od najavljenih radova, do sada su završeni uglavnom oni koji se odnose na ulepšavanje samog objekta, kao što je rekonstrukcija javnih toaleta, staza, zelenila, osvetljenja.
Početkom godine najavljena je i obnova spomen-obeležja posvećenom poginulima u Prvom svetskom ratu i Topličkom ustanku, koje je godinama bilo ruinirano u rovovima Tvrđave u Nišu.
Oronuli tereni u “Rovčetu” takođe bi, prema najavama, trebalo da budu renovirani i prilagođeni za takmičenja, klubske pripreme i rekreaciju i to u 3 faze, a prva se, prema najavama gradskog većnika za sport Branislava Kačara, očekuje već u 2017. godini i za nju će biti izdvojeno 50 miliona dinara.
Neizvesno je da li će rekonstrukcija koju je najavio Ljajić biti izvođena prema projektu Zavoda, ali Nišlije kažu da ih lepa vest koju je najavio ministar raduje. Ipak, većina njih kao glavni problem, kada je o Tvrđavi reč, vidi u izmeštanju cvetne pijace i autobuske stanice.
Vidi se da je Tvrđava malo nalickana, ali dok se ne izmeste pijaca i autobuske stanice koje em ruže taj tu deo, em zaklanjaju pogled na samu Tvrđavu, ništa nismo uradili – kaže Nišlijka Marina S.
Podsetimo, prema planu Zavoda za zaštitu spomenika iz 2013. najvljeno je, ne samo izmeštanje ova dva objekata, već i pojedinih kafića, dok bi neki od njih trebalo da budu pretvoreni u “manifestacioni” plato.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Hahahahahaha sa Turcima…..hahahahahahhaha da nece i cele kulu da rekonstruisu…Ovi izgubili kompas…..
Оспособите Београдску капију која би била и већа и лепша од Стамбол-капије! То наравно подразумева уклањање барака са улице испред Београдске капије, а тај простор испред треба уредити као парк.
Ono kad se zubar razume u sve.
Pre par godina na Čegru, SVETINJI našoj, u danu podsećanja i klanjanja senima junaka Srpskih, od Turskog ambasadora čulo se, da je želja Turske, da učestvuje u izgradnji Memorijalnog centra na Čegru. Možda sam ja van svih životnih tokova, te ne razumem pojedince, izluđene Sulejmanom Veličanstvenim, iz istoimene tv serije, i njegovim dobročiniteljstvom prema Raji, ali kad nešto ne biva, ne biva.
Zasto ne biva? Posle prvog ili Velikog rata,srbi su digli spomenik nemackim vojnicima,a isto su uradili i nemacki vojnici poginulim srbima. Sasvim je normalno da Turska danas ucestvuje u izgradnji memorijalnog centra. To je vise stvar civilizacijskog napretka!
Miloše, nemački vojnici (feldmaršal August Mekenzen) su podigli spomenik kao počast hrabrosti stradalim srpskim vojnicima ZA VREME Prvog svetskog rata. Turci su za vreme Prvog srpskog ustanka podigli spomenik OD glava srpskih ustanika. Nadam se da si uočio malu civilizacijsku razliku ova dva čina. Zbog te male razlike, Turci ne treba da učestvuju u ničemu „memorijalnom“ što se gradi u Srbiji.
A jel ce na ulazu da bude djevrek od kartona?
I da stoji janicar na ulazu i sa usukanom sabljom i pokazuje pravac, i posle toga da se nailazi na ovna nabijenog na kolac 🙂 🙂
A rekonstrukcija Ćele Kule ?
Molim da objasnite pojam *turistički proizvod* ili bolje rečeno ko je to izmislio.
Turci će da traže restituciju da im se vrati imovina sve tvrđave i hanovi