Osobama sa invaliditetom najveći problem u Nišu predstavljaju arhitektonske barijere zbog kojih nisu u mogućnosti da obavljaju svakodnevne društvene aktivnosti, ali i da se školuju, upozoravaju u niškim nevladinim organizacijama.
U „Odboru za ljudska prava“ kažu da je poražavajuća činjenica da u 2012. godini, u 21. veku, Grad ne rešava ovaj problem.
Predstavnici organizacija slažu se da je učinjen korak napred jer su manjinske grupe i njihove aktivnosti sada vidljivije, ali ocenjuju da diskriminacija i dalje postoji u velikoj meri.
– 10. decembar je povod da organizacije civilnog društva skrenu pažnju na probleme i slučajeve kršenja ljudskih prava tokom te godine. Koliko znamo 3 niške škole bile su u planu da dobiju liftove i da se omogući pristup osobama sa invaliditetom kako bi mogle da ostvare pravo na obrazovanje. Međutim, ništa nije urađeno. Jedan od slučajeva diskriminacije je i prinudno iseljenje romskih porodica iz „Belvila“ od kojih su neke smeštene u magacin „Vulkana“. Gradu je trebalo tri meseca da im priključi vodu, a sada se radi na tome da im se obezbedi ogrev i šporet kako bi preživeli zimu – kaže Dragan Đorđević iz „Odbora“.
On je podsetio i na slučaj bacanja suzavca tokom koncerta romske grupe „Kal“ i to na dan Hitlerovog rođendana, koji je ocenjen kao jedan od primera fašističkog ponašanja.
– Među manjinskim grupama koje teško ostvaruju svoja prava su i Romi i žene. Romkinje u Nišu dvostruko su diskriminisane i zbog svoje nacionalnosti, ali i pola. Život prosečne Romkinje traje 40 godina, a zbog tradicije rano se udaju i vrlo često odustaju od školovanja – objašnjava Hristina Piskulidis iz „Ženskog prostora“.
Kancelarija za besplatnu pravnu pomoć Odbora za ljudska prava imala tokom ove godine u Nišu 293 slučaja, a oko 40% vezano je za kršenje prava iz radnog odnosa i zlostavljanje radnika.
Iz „Centra za devojke“ skrenuli su pažnju i na seksualno ucenjivanje žena na poslu.
– Iako za sada nije evidentiran ni jedan slučaj ove vrste, to ne znači da ne postoji. Ovo je problem o kome žene ćute iz straha da ne bi ostale bez posla – kaže Bojana Tamindžija iz „Centra“.
Ona je najavila da će deljenjem flajera i razgovorom sa radnicama u podzemnom prolazu pokušati da ih informišu i ohrabre da prijave seksualno ucenjivanje.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0