Predatori šakali svoje prirodno stanište pronašli su u okolini naseljenih mesta u potrazi za hranom, a predsednik Lovačkog društva Niš Bratislav Ćirković potvrđuje da je moguće da ih ima i u okolini niškog Aerodroma, gde su ih, prema pisanju medija, neki građani i videli.
Životinja koja je svaštojed, a osim sitnim životinjama hrani se i strvinom, poslednjih godina je, objašnjava Ćirković, invazivna vrsta.
Ona, u principu, nema prirodnog neprijatelja, jako se brzo širi i u poslednjim godinama je uglavnom invazivna vrsta i naseljava neke terene pogotovo pored velikih gradova, tamo gde ima obilja hrane kada se radi o sitnim vrstama divljači – pre svega fazana, zeca i jarebica. Znamo da naši tereni obiluju tim vrstama divljači, a pored toga je šakal i strvinar tako da se može naći i na smetlištima – kaže Ćirković.
Međutim, uprkos tome što njihov urlik možda plaši ljude, građani nemaju razloga za brigu, uverava ovaj lovac.
Jeste da malo ispušta čudne zvuke za ljudsko uvo i tako možda unosi neki strah. Kada se radi o domaćim životinjama možda može da bude opasan, ali samo tamo gde su skroz nezaštićene i u rubnim delovima naseljenih mesta. Ljudi nemaju potrebe da brinu – uverava Ćirković.
Broj šakala se, objašnjava, smanjuje i lovom, ali je problem i što se ova vrsta koti i tri puta za dve godine. Zato će, najavljuje, sa nadležnim državim institucijama raditi na ovom problemu.
Očekujemo mi kao i Lovački savez Srbije u narednom periodu neke razgovore i sa Upravom za veterinu i Upavom za šume Republike Srbije gde ćemo morati na neki restriktivni način da rešavamo naseljavanje te vrste divljači jer praktično može da preti i drugim populacijama – dodaje.
Inače, prema pisanju Kurira, građanin iz Medoševca koji kraj aerodroma šeta psa, kaže da je viđao i više šakala u čoporu te da strahuje od širenja zaraze.
Međutim, Ćirković dodaje da građani dosad nisu prijavljivali Udruženju da su viđali ovu životinju.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ima ih puno u okolini Nisa tj po okolnim selima. Cuju se kako zavijaju nocu obicno iz pravca gde su smetlista npr groblja i sl. U stvari smetlista i deponija ima neverovatno mnogo u svim selima. Svaki potok, reka i suma pretvoreni su deponije. Dobro je da su se samo sakali izrodili od toliko smeca a ne nesto jos opasnije…
Sakali su glavni krivci za smanjnje broja ostale divljaci, pogotovu zeca, u nasim lovisitma: prosto receno, unistavaju ( ili jos bolje unistise) sve zivo u lovistu!
Takodje, po obodima naselja, znaju da naprave veliku stetu seoskim domacinstvima ( pernata zivina)
LU Nis na, celu sa uvazenim predsednikom, bi trebalo pod hitno da se pozabave ovim predatorima.