Kovači, kujundžije, kazandžije, abadžije, bojadžije, sarači, drvodeljci, grnčari i druge zanatlije traže od gradskih vlasti “esnaf-mahalu”, gde bi obnovili zanatsku delatnost, a kao najzgodnije mesto za to predlažu unutrašnjost niške Tvrđave.
Inicijativu za ovu mahalu pokrenulo je Udruženje samostalnih privrednika i zanatlija Niša, a Goran Popadić iz ovog udruženja kaže da su izradili projekat kojim je definisano kako bi trebalo da izgleda deo grada namenjen starim zanatima.
Mahala bi trebalo da izgleda “retro”, a opet da bude sagrađena moderno i energetski efikasno. Zanatski objekti bi trebalo da izgledaju kao dućani, arhaično sa stilistikom Balkana između 17. i 19. veka. Poželjno bi bilo da tu bude između 30 i 60 dućana sa fasadom od drveta i kamena, ćeramidom, kaldrmom, ali da bude i zelenila – kaže Popadić.
Zanatlije bi, prema njihovoj zamisli, te prostore zakupljivali, a prednost bi imale i mini livnice, graveri, pečatoresci, oštrači, tkači, krojači, pletači, zlatari, ikonopisci, voskari, sapundžije, slikari, grafičari, vajari, stolari, duborezbari, antikvari, ugostitelji i ostali majstori.
Dućani bi se, objašnjava on, dodeljivali na javnom konkursu, a kvart bi se finansirao iz fonda koji bi osnovalo udruženje zanatlija i “eventualno od lokalne samouprave ukoliko bi bila zainteresovana”.
Iako su se sa ovom idejom obratili gradskim vlastima od kojih mesecima, kaže, ne stiže nikakav odgovor, Popadić napominje da je veoma bitno da Niš dobije tu četvrt nalik na one kakve imaju skoro svi veći evropski i balkanski gradovi.
Mahala bi mogla da se napravi u zadnjem delu Tvrđave, gde su izgoreli ateljei, da se prostire do zidina, od parkinga preko pijace do glavne autobuske, a ukoliko bi to bio problem zbog istorijskog nalazišta, pogodna bi bila i Beogradska ulica – objašnjava Popadić.
Da li bi Niš trebalo da dobije "esnaf-mahalu"?
Ukupan broj glasova: 297
Po propasti velikih industrija mnoge zanatlije ostale su bez posla i otvorile male privatne radnje. Čest je i slučaj da su se i akademski obrazovane osobe odlučile da otvore zanatske radionice jer su uočili u njima poslovnu šansu – kaže Popadić.
Osim toga što bi mahala bila šansa malim biznisima, i grad Niš bi se, dodaje, još više afirmisao kao turistička atrakcija.
I nove generacije bi, prema njegovom mišljenju, ovde dobile šansu da se uče starim zanatima, “što bi ih u eri društvenih mreža i kompjutera približilo istoriji i običajima, sačuvalo od loših pojava i oplemenilo kao ljude”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
LJudi pa to je predivno,hvala Bogu da se neko angažuje za ovako nešto.
Nisa, pozdravljam!
Daj Boze.
Ни мање ни више него тврђава, боља локација је Београдска као што кажу, ионако војни одсек може да се измести одатле.
И још нешто, па шта ако умиру стари занати, ионако их 99% људи више и не користи, забележите све како се ради, сваки процес да се сачува у видео снимку са додатним објашњењима и да то постоји у архиви а то што се нико не бави више тиме па шта, технологија је зато напредовала.
To bi bilo super,taman bi bilo slagalicu upaljeno a onaucile bi se neke stvari. starinske
Jedino tako tvrdjava moze da bude samoodrziva uz obnovu sahat kule, svih kapija, sportskih terena u Rovcetu…
A da ne spominjemo koliko bi Nis profitirao stavljanjem u f-ju kasarne Filip Kljajic Fica, obnovom starih lokomotiva kod rampe, koje stranci i ovakve slikaju i obilaze, Staro groblje kao memorijalni park!
A sta je bilo kazandzijsko sokace?
Sta je sada?
Kafic sokace?
Pomenuta ideja je ujedno makar vizuelno i deo turisticke ponude, pa nebi trebalo mnogo se udaljavati od tvrdjave.
Ova vlast naravno, sve sto je pametno ignorise jer su u svadji sa zdravim razumom. To je poznato.Zato sam skeptik da ce doci u blizoj buducnosti do realizacije ove ideje.
„Mahala bi trebalo da izgleda “retro”, a opet da bude sagrađena moderno i energetski efikasno.“
Znaci… Hipster mahala 🙂
Lepa je ideja. Samo mislim da bi bilo mnogo bolje da se to smesti negde bliže glavnom ulazu, da bude uočljivo čim se uđe u Tvrđavu. Ako se postavi tamo pozadi veliki broj posetilaca sa strane neće ni znati za to. Zato je bolje da bude tamo gde se turisti po inerciji okupljaju. A takav sokak se naročito ne bi uklopio u ambijent oko Beogradske ulice, koja je zabačena i vrlo neatraktivna.
Локација у Тврђави није погодна јер даје неодређење: туризам или стари занати,самим тим и нарушавање вредног и познатог историјског објекта по којем је Ниш препознатљив.И наравно, заборавити турцизме у језику старих заната.
Odlicna ideja, i da se ljudima osigura posao, i da se poboljsa malo turizam. Tek kad se udruze, mogu nesto zajedno. Da se izbace kafici iz tvrdjave i da se ubace radnje!
Popadicu,podrzavam te,ali dosta,bre,vise izraza-„mahala“,“mala“!Turci su odavno otisli,ovo nije Istanbul,Ankara,Kusadasi…Zar nije lepse-ulica starih zanata?!
Mozda bi Niska Banja bila odlicna lokacija za tako dobru ideju.
Махала?? Ја сам прилично сигуран да живимо у Србији а не у Турској или некој другој арапској земљи. Њима оставите „махале“, „мале“ и сличне изразе. Смислите оригиналнији назив и маните се архаичних турцизама.