Nišlije Lena Fehir i Matija Jovanović su na prvom nacionalnom takmičenju u brzom računanju na abakusu bili jedni od najboljih i osvojili su zlato, kažu u edukativnom centru “Brainobrain Smartplan” u Nišu koji je nagrađen za kvalitet i najboljeg edukatora.
Edukativni centar koji je namenjen razvoju intelektualnih i životnih sposobnosti i veština kod dece od 4 do 14 godina, kako kažu, imao je na nacionalnom takmičenju u Beogradu dva predstavnika.
U brzom računanju na abakusu takmičila se 6-godišnja Lena Fehir, koja pohađa program od sredine decembra prošle godine, kao i 8-godišnji Matija Jovanović, koji ovu veštinu uči od januara ove godine.
Oni su se takmičili u različitim kategorijama, jer pohađaju različiti program zbog razlike u godinama. Oboje su osvojili zlatne medalje u brzom računanju na abakusu – kažu u Centru.
Takmičenje na kome su se niški mališani okitili zlatom, podrazumeva da učenici za 3 minuta urade što više zadataka na računaljci abakus. Računali su po 3, 4, 5, 6 jednocifrenih i dvocifrenih brojeva u nizu, kažu u Centru, a uz to im je bila potrebna brzina u računanju, tačnost i koncentracija.
S tim da računanje na abakusu nije obično računanje, već postoji kombinatorika kako se pomeraju kuglice, pošto svaka kuglica ima svoju vrednost – pojašnjavaju.
Prvo nacionalno takmičenje u brzom računanju na abakusu, karticama mentalne aritmetike i mentalnom računanju je održano 18. marta u Beogradu, kažu u Centru, a podrazumeva nadmetanje mališana u računanju bez upotrebe pomagala, samo misaonim putem.
Gost takmičenja je bila ambasadorka Indije u Srbiji, kao i jedan od osnivača programa, takođe iz Indije, koji su delili nagrade takmičarima – dodaju u Centru.
Edukativni centar “Brainobrain Smartplan”, koji posluje po principu franšize, je na pomenutom takmičenju dobio 2 pehara. Nagrađena je Jelena Nikolić koja je spremala učenike za takmičenje, ali i sam Centar za kvalitet.
Inače ovaj edukativni centar je otvoren u Nišu u septembru prošle godine, a takvih u svetu ima više od 900, u Srbiji 17.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bravo za nase kumce I ostalu decu .
Може ли бре неки Српски назив за школу уместо „Brainobrain Smartplan“.
И да се зове „школа“ а не едукативни центар.
Да ли смо се толико отуђили од Српског језика?
Иначе све најлепше у раду желим, да деца стичу нова знања и остварују успехе у животу.