„Srpska vojnička groblja i memorijali iz oslobodilačkih ratova 1912-1920.“ – naziv je platforme koja će biti predstavljena sutra, 10. januara, u velikoj sali Univerziteta u Nišu od 18 sati, a putem koje šira javnost i potomci mogu da pronađu grobove svojih predaka stradalih u Velikom ratu. Među skoro 30 sprkih vojničkih grobalja, nalazi se i niško Staro groblje.
Platforma je osmišljena kako bi se potomcima poginulih srpskih vojnika, poštovaocima tradicije oslobodilačkih ratova Srbije, kao i široj akademskoj i naučnoj javnosti omogućilo da pronađu lokacije na kojima su se borili i poginuli srpski vojnici tokom oslobodilačkih ratova 1912-1920. godine, kao i da saznaju gde se nalaze njihovi grobovi i zaboravljeni memorijali.
To objašnjavaju iz Udruženja za negovanje i čuvanje srpske baštine „Kajmakčalan“ koje ima 15-godišnju tradiciju istraživanja sprskih vojničkih grobalja na Balkanu.
Rezultat ovog projekta treba da bude sistemsko rešavanje problema, pri čemu će podaci o sahranjenim srpskim vojnicima na srpskim vojničkim grobljima i memorijalima biti dostupni preko veb sajta i veb GIS portala i na taj način sačuvani za buduća pokoljenja. Rezultati uključuju rad sa 360° kamerom za potrebe izrade ortofoto planova i 3D modela grobalja, grobova i memorijala – kažu iz Udruženja.
Po rečima Miroslava Veličkovića koji se bavi istraživanjem i proučavanjem spomenika Starog groblja, Niš se trenutno obrađuje i u narednim danima grobovi sa tog područja biće uvršteni u bazu pretrage.
Do tada, iz Udruženja pozivaju sve zainteresovane da dođu u prostorije niške Banovine kako bi se bolje upoznali sa platformom.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Sve je to u redu i tako treba da uraditi… ali kako pronaći grobove predaka koji su poginuli u Cerskoj i Kolubarskoj bitki , kada je svaki položaj prelazio „iz ruke u ruku“ 4 do 5 puta u toku 2-3 dana i kada su poginuli samo prekriveni tankim slojem zemlje?Nakon „sahranjivanja“ divlje zveri su razvlačile kosti poginulih / obeju strana/ tako da je to nemoguća misija. Ali…svaka čast na trudu