Zbog toga što je cilj angažovane umetnosti da ponešto menja, pisac, kolumnista i reper Marko Šelić Marčelo kaže da se mora priznati poraz, jer kao društvo nismo mnogo uradili. U jeku mnogih malih borbi građana, gde se različite grupe bore za svoja prava, Marčelo poručuje da nas sve čeka lekcija saosećanja i zajedništva, kao i da je svrha borbe „neizdrž“ čoveka pred nepravdom, a ne zagarantovana pobeda.
Tri godine od poslednjeg nastupa u Nišu, Marčela će publika 21. oktobra ponovo moći uživo da čuje u lokalu Carpe Diem od 21 sat.
Za te tri godine, ali i od samog početka karijere, njegov sastav benda se menjao, ali ne i ideja. Iako je skoro dve decenije na sceni, kaže da nekoliko tema trajno ostaje, jer smatra da kao društvo nismo uradili mnogo toga da do promena dođe.
Ako gledamo iz tog ugla da je cilj angažovane umetnosti da ponešto i promeni ako može, mora se priznati poraz. Ništa kao društvo nismo uradili, ništa posebno, neke tekovine civilizacijske, pre nego demokratske, koje smo na jedvite jade uspeli da usvojimo, uspeli smo i da izgubimo – rekao je Šelić.
Ipak, borbe pojedinih grupa građana za prava i promene u sistemu ne prestaju, ali kako izostaje podrška ostatka društva, Marčelo poručuje da je neophodna građanska solidarnost, jer se mnoge teme upravo tiču svih nas.
Bitka u kojoj imaš zagarantovanu pobedu i nije baš nešto junačka, ali mi ovde bijemo bitke za koje ne da nije izvesno da nećemo pobediti, nego postoje i dobre šanse da nećemo nikad. Kad kažem mi, mislim na bilo kakvu plemenitu vrednost i saosećajnost prema bližnjem, jer svrha borbe je tvoj neizdrž pred nepravdom, a ne garancija pobede – rekao je Marčelo.
„Neizdrž pred nepravdom“ proradio je i kod Nišlija nakon rešenja da se po 40.000 dinara pomoći za prevazilaženje energetske krize podeli funkcionerima i radnicima u gradskim upravama koji su na stalnom radu, a gest odricanja SNS funkcionera i gradonačelnice od te pomoći Šelić komentariše kao “kontrolu štete”.
To meni izgleda kao nešto što totalno sledi matricu. Naprave problem ili se istrče sa nečim što nije baš mnogo promišljeno ili je potpuno drsko i glupo, kao u ovom slučaju gde se fingira funkcionisanje države tako što se napravi požar, a onda se pošalju vatrogasci – objašnjava Šelić.
Zaključuje da nam zbog manjka solidarnosti, ali i funkcionisanja samog sistema i društva predstoji vežba saosećanja i zajedništva, a o tome koji protesti su uspeli da udruže najveći broj građana oko iste ideje, šta nas se sve tiče i kakav petak očekuje nišku publiku, saznajte u emisiji „15 minuta“.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Da Marčelo nismo uradili ništa i zato tonemo,nema nam spasa!!!