Od obećanja predsednika Vučića da će se doneti zakon koji će zabraniti izgradnju mini-hidroelektrana u zaštićenim područjima prošlo je godinu i po dana, a sada je isto obećanje ponovila i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović koja kaže da će uskoro biti doneta 4 zakona u oblasti rudarstva i energetike, među kojima je i Zakon o obnovljivim izvorima energije.
Dokument kojim se zabranjuje gradnja mini-hidroelektrana u zaštićenim prirodnim područjima poput Stare planine, uskoro će se naći pred Vladom Srbije – reči su predsednika Srbije Aleksandra Vučića iz septembra 2019. godine.
Od obećanja je prošlo godinu i po dana, u međuvremenu na pitanje kada će se to dogoditi, odgovor nije imala ni predsednica Vlade Ana Brnabić.
Donošenje zakona koji bi zabranio gradnju MHE u zaštićenim područjima sada najavljuje i ministarka Mihajlović, takođe bez jasne vremenske odrednice.
Pripremljena su 4 zakona u energetskom i rudarskom sektoru, jer ništa ne može da se sprovede bez jasne zakonske procedure. Nema daljeg napretka ako ne uđemo u voz energetske tranzicije, ali ujedno i vodimo računa o životnoj sredini. Važno je da obezbedimo energetsku stabilnost, ali i da sačuvamo životnu sredinu, u koju se nije ulagalo koliko je bilo potrebno – rekla je Mihajlovićeva.
Dodaje da je cilj da za petnaestak godina 40% proizvodnje električne i toplotne energije dolazi iz obnovljivih izvora, a da do 2050. godine bude „potpuno zelena Srbija“.
Vodili smo računa i o čuvenim MHE i nećemo dozvoliti da se grade male derivacione hidroelektrane u zonama zaštite, jer one nam neće toliko obezbediti energetsku bezbednost, a možemo sačuvati životnu sredinu – poručila je Mihajlovićeva.
Kad će se tačno taj Zakon doneti, niko ne precizira.
Podsetimo, Gradska uprava Pirota izbacila je lokacije za MHE iz Prostornog plana na prostoru zaštićenog područja Stare planine, a da bi lokalna Skupština izglasala donošenje tog dokumenta, čeka se odobrenje nadležnog ministarstva.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ma šta ministarka, pa i onaj prethodni je isto trubio pa ništa. Sve je to zamajavanje i mučenje vode… Samo Ćuta i Odbranimo Reke S.P.!
Biće, ali NJEKNJA!
Не само у заштићеним подручјима, већ забранити сваку изградњу минихидроелектрана. Србија има само неколико процената заштићених подручја у односу на површину земље. Минихидроелктране девастирају сваки простор, свеједно заштићен или не. Због тога их треба забранити. Треба се оријентисати ка соларној и геотермалној енергији, за шта у Србији постоје изврсни услови, а та енергија је еколошки чиста.
Zabraniti nego sta
Zabraniti gradnju kompletno. Stop unistavanju zivotne sredine
Законом забранити градњу нових а препоруком дозволити омладинским добровољачким бригадама / од 7 до 77 год./ да могу ПОРУШИТИ ПОДИГНУТЕ .
Ma jaka stvar.A tih zona je koliko posto teritorije Srbije,3,5,10 ?Dakle,u ostalom postotku,zidaj,gradi,ubacuj u cevke,ugrađuj se,puni džepove mafiji!
Dokle je se stiglo sa modernizacijom pruge niš -knjaževca , jej onaj bager još uvek stoji , i sta je sa prugom niš -dimitrovgrad ? Verovatno je izmeštena i vozovi idu makar 60 na sat!
Petsto dinara je ovog meseca na racunu bila stavka za stimulisanje obnovljivih izvora energije i to sa tendencijom daljeg rasta a oni nas zamlacuju nekakvim MHE. Samo vi cuvajte potoke koje u zivotu niste videli. Videcemo od cega cete placati struju u ne tako dalekoj buducnosti.
Одговор Станку: постоје разни извори енергије. Класични извори, ТЕ и ХЕ, морају да постоје бар наредних 100 година, уз услов да ТЕ уграде филтере и потребне печишћиваче . Нови извори су алтернатива, и то сунчева, геотермална, нуклеарна, еолска, и биоенергија, а у догледно време и нуклеарна енергија на бази фузије. Према томе, енергије ће бити.
Ocekujem da tim zakonom budu obuhvaceni samo oni koji ne placaju mito