Kako bi sprečili podvale otkupljivača da plaćaju voćarima u Toplici drugu umesto prvu klasu višnje, sve inspekcijske službe u predstojećoj sezoni branja ovog najrasprostranjenijeg voća u tom kraju biće na terenu i kontrolisati otkup. Tokom posete Prokuplju, ministarka poljoprivrede Jelena Tanasković je najavila veće kontrole otkupnih mesta i kontrolu kvaliteta višnje čija se berba očekuje za desetak dana, ali i veće subvencije za tri okruga na jugu Srbije.
Ona je podržala proizvođače i istakla da oni treba da budu prioritet kada je u pitanju otkupne cene, odnosno da najveći deo “kolača” pripadne upravo njima.
Ja bih volele da svi budu zadovoljni i proizvođači i otkupljivači i prerađivači i da se postigne optimalna cena, da ne dođe do situacije kakva je bila prošle godine pa da se potceni rad primarnog proizvođača koji mora da bude prioritet i taj koji treba da dobije najveći deo “kolača”, a ne najmanji. To je i zvanični stav i poruka Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije i zato i jesmo ovde i zato pravimo obilaske po Srbiji i to baš u ovim delovima zemlje gde će za desetak dana krenuti berba višanja, tako da se nadam da više neće biti problema – rekla je ministarka Tanasković.
Pojašnjava da je nesporan kvalitet oblačinske višnje, ali se problemi javljaju prilikom otkupa kako se klasira jer se proizvođačima za kvalitet prve klase plaća u otkupu cena druge klase.
Tanaskovićeva je istakla da će sve subvencije koje država sprovodi ove godine, a tiču se ruralnog razvoja za Toplički, Jablanički i Pčinjski okrug biti 15 odsto uvećane.
Znači sve subvencije će za ove regione biti uvećane kako bi se razvijali jer su nerazvijeni, a od sledeće godine će to važiti za sve mere davanja. Tako da zaista mislim da će na taj način država pomoći tačno regionu kome je to potrebno i to onim sredstvima koja su mu najpotrebnija – tvrdi Tanasković.
Inače, ove godine osim što vreme ne ide na ruku poljoprivrednicima sa juga Srbije jer zbog obilnih padavina voće truli i puca, ni cena za koju prodaju svoje proizvode nije odgovarajuća i često ne pokriva ni osnovne troškove proizvodnje,
Tako je otkupna cena višnje prošle godine bila 40, a šljive 20 dinara, što je upola manje od 2021. godine, iako su preparati, đubrivo i troškovi proizvodnje poskupeli za više od 50%.
Voćari su prošlu godinu završili sa gubitkom, što će se odraziti i na ovogodišnju proizvodnju jer, osim vremenskih neprilika, mnogi nisu imali novac da kupe propisane količine đubriva i zaštite svoje zasade u dovoljnoj meri.
Na teritoriji Toplice gotovo 70% stanovništva se bavi poljoprivredom, a posebno su rasprostranjene voćarske kulture, poput oblačinske višnje i šljive.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ma, nisu vazne visnje i poljoprivreda, dobro je sto je ovako lepa zena dosla da vas poseti ! I, sve joj poverovaste ! Za, jedno dvadeset dana, ponovo ce kukate !
Kasno ste se setili, ja pocupao svoje.. Neka ih neka druga budala bogati..
Произвођач,као први у ланцу,ако пропадне одоше под лед и сви остали,па се ви мислите.
Да ли је могуће да ће неко нас да заштити у мору ајкула које прождиру све око себе ,?