Mesec dana posle početka školske godine, Prvoj niškoj gimnaziji „Stevan Sremac“ biće vraćeno jedno odeljenje društveno-jezičkog smera koje joj je Konkursom za upis u školsku 2014/2015 bilo ukinuto.
Do ovakve odluke Ministarstva prosvete došlo je nakon današnjeg sastanka direktora Gimnazije Milana Stojanovića i dva profesora ove škole sa ministrom prosvete Srđanom Verbićem, što je preko Skupštine zvanično zatražio narodni poslanik iz Niša Dušan Milisavljević.
To je bio rezultat nesporazuma između nekih delova Ministarstva. Situacija je bila neobična i nelogična, bili smo jedina gimnazija u Srbiji kojoj je ukinuto odeljenje, i to pored velikog interesovanja za upis đaka – kaže direktor Stojanović.
Zahvaljuje na prilici da o problemu razgovara direktno sa ministrom, s obzirom na to da su u prethodna tri meseca sva obraćanja Ministarstvu od strane predstavnika Gimnazije i Školske uprave „završavala na stolovima pomoćnika ministra“.
Ministar je saslušao naše argumente i složio se s njima – kaže Stojanović.
Zvaničan dopis Ministarstva o odluci da se ukidanje jednog od dva odeljenja društveno-jezičkog smera poništi trebalo bi da sledeće nedelje stigne u Gimnaziju i Školsku upravu Nišavskog okruga. Tada će biti poznato i ko će se školovati u tom odeljenju.
Prema jednoj mogućoj varijanti, u novo odeljenje će biti „prebačeni“ đaci koji su bili „ispod crte“ i zato preraspodeljeni u druge škole, a po drugoj – postojeće odeljenje sa 33 učenika biće podeljeno na dva.
Društveno-jezički smer ove gimnazije bio je prvi na listi želja za upis čak 90 đaka, a umesto 60, za njih je bilo samo 30 mesta.
Narodni poslanik Dušan Milisavljvić ističe da je njegov postupak i zahtev zvaničnog sastanka sa ministrom primer kako njegove kolege mogu da pomažu svojim sugrađanima.
Danas sam jako srećan. Ispravljena je jedna nepravda. Sa ministrom smo razgovarali sat i po i već na našem putu ka Nišu od njega mi je u direktnoj poruci preko Tvitera stigao odgovor da će odeljenje biti vraćeno – kaže Milisavljević.
Dodaje da mu je drago što je problem rešen kada se činilo da će svi dići ruke od njega i da ova situacija pokazuje da je lako naći rešenje ako za to postoji volja.
Podsetimo, bez po jednog odeljenja su prošle školske godine ostale 3 od 4 niške gimnazije.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Ko je kriv za ovu situaciju? Gimnazija se borila, koliko je mogla ali sta da se radi kada direktor Gimnazije nije kadar SPS, kao nacelnik Skolske uprave. Politika formira odeljenja.
Dobro si reko Gimnazija se borila, borili se profesori a direktor nije prstom mako, treba da se smeni dosta mu je više već tri mandata je direktor a ništa za školu nije uradio.
Nadam se da ćemo uskoro od nadležnih organa za „te rabote“ čuti šta su sve radili odgovorni iz školske uprave Niša !? Ništa spektakularno od onog što cela prosveta u Nišu odavno zna i bila zaplašena!