Mirjana Mirosavljević Bobić: Tabloidi se ne kažnjavaju za štetu koju prave

autor: M. Z.

Nijedan tabloid nije kažnjen za štetu koju je napravio, nema kažnjivosti, a neki sudski slučajevi su i zastareli, ukazuje medijska analitičarka Mirjana Mirosavljević Bobić. Žene se seksualizuju u medijima, čemu se treba suprostaviti i zakonima, dodaje Mirosavljević Bobić.

Projekat „Refraktor“ gostovao je u Nišu, a jedna od autorki izložbe i istraživanja kaže da građane suštinski niko ništa ne pita, pa su želeli da iz prve ruke saznaju šta građani žele da čitaju u medijima.

Tabloidi građane vide kao potrošače i misle da će ih privući ako stave neki senzacionalistički naslov. Ili neku fotografiju koja nema veze sa sadržajem o kojem se piše. Informacije su roba, profit je glavni prioritet – objašnjava Mirosavljević Bobić.

Svetske i srpske tabloide razdvaja kažnjivost.

Bilo je slučajeva kad su nečiji životi bili ugroženi na osnovu pisanja tabloida. Razlika je u kažnjivosti. Nisam sigurna da je ikada jedan tabloid adekvatno kažnjen za štetu koju su načinili. Neki slučajevi su i zastareli – ukazuje Mirosavljević Bobić.

Za položaj žena u medijima, analitičarka ukazuje na dve strane – privatnu i javnu sferu.

I dalje se dominantno predstava o ženama svodi s jedne strane na tu privatnu sferu – gde žena mora da bude dobra majka, dobra domaćica. S druge strane imate tu javnu sferu gde ženu možete naći najčešće u ulozi zabavljačice sa visokim stepenom seksualizacije. Istraživanja pokazuje da je najbrojnija publika muška – navodi Mirosavljević Bobić.

Za promene patrijarhalnog modela treba da postoji politička volja, dodaje Mirosavljević Bobić, a najviše moći imaju oni koji imaju profit i oni koji imaju izvršnu vlast.

Sistemsko rešenje za promenu položaja žene u medijima, to mora obuhvatiti i promenu zakonodavstva, pa ćete dobro razmisliti da li ćete seksualizovati ženu ili bilo koga u svom medijskom sadržaju. Treba uvesti i podsticaje za rodno senzitivne medije – objašnjava analitičarka.

Za ulogu medija u društvu, Mirosavljević Bobić navodi da je dvostruka – da pruži građanima tačne informacije kako bi formirali stav, a druga je – kontrola vlasti.

Građani preko linka mogu učestvovati u kreiranju medija i tako biti saradnici Medijske opservatorije, čija je jedna od kreatorki Mirosavljević Bobić. Izoštravanje medijske slike – Refraktor je projekat civilnog društva, koji su razvile nezavisne medijske analitičarke (Aleksandra Aksentijević, Mirjana Mirosavljević Bobić i Tamara Ivančević) u okviru feminističkog kulturnog centra BeFem.

O tome koliko ima fašizma u medijima, kako se predstavljaju žene, šta građani u stvari žele da čitaju, o medijskoj pismenosti, patrijarhalnosti i seksualizaciji, ali i više o projektu „Refraktor“, pogledajte u emisiji “15 minuta”.

Autor:
M. Z.

Slični tekstovi

Komentari

1
  1. Šteta velika

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.