Mladence Srpska pravoslavna crkva 22. marta obeležava kao spomen Svetih mučenika koji su stradali ne želeći da se odreknu svoje vere, a povezanost sa mladim bračnim parovima sociolškinja i profesorka na Filozofskom fakultetu u Nišu Danijela Gavrilović objašnjava kao običaje kojim se blagosilja početak novog života, pošto je narušen socijani red prelaskom mlade u porodicu mladoženje. Sa druge strane, protođakon Dalibor Midić vidi simboliku u velikoj požrtvovanosti koja je potrebna u braku.
Prema običajima, mladi bračni parovi koji proslavljaju prvu godišnjicu braka, na današnji praznik u svoj dom primaju najbliže koji će ih darovati, a domaćica će ispeći mladenčiće kako bi ih dočekala i pokazala svoje kulinarsko umeće.
Profesorka Filozofskog fakulteta Danijela Gavrilović smatra da običaji za Mladence postoje kako bi se uspostavio novi red, sa novim kvalitetom, a te običaje, takođe povezuje i sa običajima prilikom rođenja, svadbe ili smrti.
Ti običaji služe da usmere mladi bračni par ka tome da mladenci dobiju sve ono što im je potrebno od materijalnih i nematerijalnih stvari za početak novog života, a zajednica je ta koja pruža pomoć u tome. Vrši se integracija, pokazuje se dobrodošlica mladi, porodica se okuplja, a ovaj praznik pored religiozne osnove ima socijalni značaj, vezan za porodicu i širu društvenu zajednicu – kaže Danijela.
Kako je Danijela Gavrilović rekla, Mladenci spadaju u tradicionalne praznike, kojim se religiozne osnove povezuje sa tradicijom.
Ne bismo mogli da kažemo da ćemo danas u većini domaćinstava naći mladenčiće i verovatno će oni biti vezani za postojanje neke starije žene u porodici. Naravno, ima prenošenja i na mlađe generacije, ali to više spada u domen tradicije, identiteta i kulturnog kapitala, a ne u realnu praksu – rekla je Danijela Gavrilović.
Govoreći o religiji i tradiciji, profesorka Gavrilović smatra da nivo praktikovanja najosnovnijih religijskih obreda u Srbiji nije veliki, te napominje da se u mnogim domaćinstvima u kojima se mese mladenčići to povezuje isključivo sa tradicijom, koja je, kako kaže, duboko utemeljena kao deo našeg identiteta u shvatanju religije.
Protođakon Dalibor Midić napominje da se ovaj praznik uvek pada u velikom vaskršnjem postu, zbog čega mladenčići koji se danas mese, moraju biti posni.
Naziv Mladenci potiče od 30 mučenika, koji su bili veoma mladi, a nastradali su zato što nisu hteli da se odreknu svoje vere. U našim krajevima običaj je da se rano ujutru mese kolačići od pšeničnog brašna koji se premazuju medom. Kolači su posni zbog velikog posta koji traje i imaju simboliku svetosti braka, sakralini kontekst hleba i sladak život u bračnom životu koji simbolizuje med – rekao je protođakon.
Simboliku zbog koje su mladi bračni parovi preuzeli ovaj praznik, protođakon Midić vidi u velikoj požrtvovanosti koja je potrebna u braku, ali i u tome što zahteva služenje svom partneru, kao i porodici partnera.
Povezanost Midić vidi i u samom činu crkvenog venčanja kada se krune mladencima stavljaju na glavu, jer one u crkvi označavaju mučeništvo, zbog kojih se tada pevaju boslužbene pesme mučenicima.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Moguce,pre neki dan zena sa skoro pedeset godina ostavila muza i dete od 20 godina,otisla za jednog 84 godiste.
Ponekad ne mogu da verujem šata sve objavljujete.Od davnina je poznato da je bilo 40.mučenika i da se pravi 40. mladenčića koji se njima namenjuju, kad evo neki izjavljuju da je mučenika 30.Obzirom na situaciju, koliko je mučenika na ovom prostoru, ne znam dal bi iko prebrojao, napravio i toliko mladenčića njima namenio.Toliko.
@Sava : Mladenčića će biti sve manje , na žalost. U Srbiji će se slaviti /ako se već ne „slavi“/ 1.500.000/ „Starenčića“ !
Ili „Dinosaurusa“ ! Telo – ogromno a centralni nervni sistem – k’o u kišnu glistu !
Mladenci se slave samo prve godine, jer vec sledece shvatis da si dve godine ranije ucinio nesto zbog cega se kajes celog zivota …