Uprkos tome što je jedan od uslova ulaska Srbije u Evropsku uniju da u okviru pregovaračkih poglavlja 23 i 24 ustoliči institucionalnu borbu protiv korupcije, mladi u Srbiji ne mogu da shvate postojanje sistema bez ove pojave. Omladina se susreće sa korupcijom još od početka školovanja, kaže doskorašnji predsednik Evropskog parlamenta mladih Srbije Marko Nedeljković.
Zabrinjava to što umesto da uče kako može da bude iskorenjena, Nedeljković kaže da mladi uče kako da žive sa korupcijom.
Ono čega se ja bojim je da ne shvataju kako bi izgledao sistem bez nje i to je nešto na čemu definitivno treba raditi. Od samog početka, kada mladi uđu i u osnovnu i srednju školu, oni se već odatle suočavaju sa korupcijom i ne razmišljaju uopšte o tome da ona može biti iskorenjena već uče kako da žive sa njom što mislim da ne bi smeo da bude slučaj – kaže Nedeljković.
Upravo korupcija je bila i jedna od tema Letnje akademije Evropskog parlamenta mladih koja je ove godine održana u Nišu. Mladi iz više od 30 evropskih zemalja bili su u Nišu gde su na konferenciji učili o tome kako da vode organizacije u svojim zemljama, od toga kako da prikupljaju novac. Teme su bile i regionalni razvoj i inkluzija.
Aktivizam mladih kroz Evropski parlament ali i druge organizacije je, prema Nedeljkovićevim rečima, značajan za kasnije pronalaženje prakse ili posla. Osim toga, dodaje Nedeljković, mladi moraju da budu svesni svojih potreba i želja, ali institucije države i organizacije treba da ih usmeravaju.
Mladi moraju da shvate da niko neće raditi posao umesto njih. Ako oni sami ne budu želeli da rade za sebe, niko drugi neće raditi za njih. Moraju da budu svesni koje su njihove potrebe i šta žele da rade u životu. Ako nemaju nikakvog aktivizma, što bi rekao Cane, u ništa se i pretvore. Njima samo treba pokazati kako raditi na sebi, koji su sve to modaliteti. Evropski parlament mladih Srbije nije jedina nevladina organizacija, postoje mnoge druge koje se bave drugim temama – rekao je Nedeljković.
O tome kako je moguće postati član Evropskog parlamenta mladih Srbije, i drugim iskustvima doskorašnjeg predsednika, ali i Letnjoj akademiji ove organizacije pogledaje u emisiji „15 minuta“.
Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Svaka ti je na mestu, Nedeljko! Budućnost ove države je u tvojim rukama!
Jos jedan razlog vise zasto Srbija nikad nece da udje u EU ili ce taj oroces da traje jos 20-30 godina.
Svaka cast ovom mladom coveku! Ovo bi trebalo da reprizirate vise puta. Zato, zelimo mladima da sto pre odu odavde kako ne bi stvarali naviku.
Shvataju mladi sistem … zato se i učlanjuju u SNS-ovce !
Koji mladi? Gledam jutros u autobus ulazi baka, mladi sa slušalicama u ušima i telefonima u rukama, sede do jednog u bubanjskom autobusu, niti je vide niti žele da ustanu i ustupe joj mesto da sedne. I šta reći a ne pomisliti:Narod koji ima ovakvu omladinu i ne treba da brine za svoju budućnost…Nestaće trajno sa ovih prostora a doći će i naseliće se azilanti, afrikanci…Ako tako nam itreba!!!
S postovanjem, ali ne generalizujte.
Vaspitanje omladine polazi od vas starijih, roditelja, obrazovnih i kulturnih institucija. Pre nego krenete da kritikujete omladinu, zapitajte se to.
Smatram da Vaš komentar nije uopšte relevantan temi. Vi ste očigledno doneli zaključak i generalizovali SVE mlade u Srbiji iz onoga što ste videli u autobusu. Mladi su digitalna generacija, nema ništa loše u tome što koriste telefon i slušalice. Mnogo je više starijih osoba koje se ponašaju nekulturno u samom autobusu.
Kakvu budućnost starije generacije ostavljaju mladima?
Kakve veze imaju „azilanti“ i „afrikanci“ za pričom o mladima i sistemom bez korupcije?
Iskreno Vam savetujem, da se dobro informišete o temama i razmislite o njima, kako bi Vaši komentari imali smisla.
Mladi su mnogo više od onoga što Vi mislite da jesu.
Informišite se o društvima, organizacijama i neformalnim grupama mladih, i možda tek onda uvidite, da ste pogrešili u generalizaciji mladih.
Ја први не бих устао да видим неку бабетину јер сам доживео много непријатних ситуација чак и када сам уступио место, осим ако особа стварно није у стању да стоји. А ајде сад ви старији да се запитате, а какву сте нам то земљу оставили? Земљу пуну криминала и корупције и свега осталог. Немам поштовања према старијима уопште, тек када ви „отпутујете“, ова земља можда и може да се доведе у ред!
Gore navedeni vaši odgovori kažu mnogo o današnjim mladima gde i vi spadate. Za koju godinu ćete se složiti sa mnom a možda ćemo i „otputovati“, zajedno. Ko to zna?Iskreno žao mi je svih vas, koji spadate u generacije od 90-tih pa do danas.Niste ni vaspitani a ni obrazovani.
@Генереција ’97 :Dok mi „otputujemo“ – već češ ti doći na red!Na žalost tvoju a i našu, zemlja ostaje ali generacije , kakve god bile vaspitane ili nevaspitane – čine državu – ne zemlju!! Baš bih voleo da vidim /ne zbog dužine mog života/,kako ćeš vaspitati TVOJE dete tj. da li će biti „vospitano“ – kao ti ? Na osnovu tvog vokabulara … sumnjam da imaš 10-ak minuta od škole tj. veliki odmor !
Toga sam se i bojao,korupcija u svim porama,obrazac. Tesko se to leci.
Gresis, odlicno mladi znaju kako sve funkcionise ali ne mogu sami da promene sistem dok ih odrasli u tome sprecavaju, naviknuti na svoje korupcijske navike i postojece veze.
Ova zemlja je sistematski unistavana od osamdesetih. Trideset godina truda da nam se ovakav nacin zivota nametne i sad treba mlade da ucimo da se bore protiv korupcije … Mnogi od tih mladih nemaju pojma sta korupcija znaci jer sa time zive od rodjenja. Kad nesto radis svakodnevno, to vremenom postaje rutina
Svi shvataju da je institucija za sve pa i korupciju nas voljeni vodja. Zar je moguce da bude drugacije i postoje institucije koje bi radile takav posao?
nezavisno tuzilastvo je lepa zamisao ali neprimenjiva na nasem primeru jer kad lopuze podmazu i tamo nema nikog ko goni tuzilastvo .Nasa drzava se uspesno bori protiv svih vidova kriminala na manjim nivoima ali kad dodjemo do korupcije onda ili zastarelo ili nema dovoljno dokaza.Mnogo vise resursa angazujemo na nasilju u porodici napr.a to nije rak rana naseg sistema vec korupcija koja razara sve.