Mrtav čovek iz okoline Niša dobio pare iz budžeta da sadi orahe

poljoprivreda foto a k
Konkurs od 15. jula; foto: A.K.

Iako je preminuo početkom 2015, jedan poljoprivrednik iz okoline Niša uspeo je da dobije novac za razvoj voćarstva od Grada. Potpis preminulog našao se na ugovoru iz jula 2015. godine, kojim je od Uprave, a sadašnjeg Sekretarijata za poljoprivredu dobio 70.000 dinara za sadnice oraha.

U Izvodu iz knjige umrlih piše da je Ž. P. umro januara 2015. I pored toga, ugovor o “korišćenju podsticajnih sredstva” u julu 2015. godine potpisao je upravo on, a nakon toga i uzeo novac iz budžeta Niša da sadi orahe.

Ipak, u Sekretarijatu za poljoprivredu pojašnjavaju da nije reč o vaskrsenju ili natprirodnim pojavama, već o pokušaju prevare.

Zamenik sekretara Ljubiša Stojanović navodi da je prevaru sproveo sin preminulog, koristeći se fizičkom sličnošću sa preminulim ocem i izbledelom starom ličnom kartom, a da je prilikom potpisivanja ugovora službenicima “najverovatnije pala koncentracija”.

Vi u jednom danu imate 150-200 ljudi koji dođu da potpišu ugovor. Verovatno je došlo do pada koncentracije ili stare lične karte, a bila je i velika sličnost sa ocem – navodi Stojanović.

Sin pokojnog Ž. P. za Južne vesti kaže da nije falsifikovao ništa, ali da je novac vratio.

Neka me optuže ako sam nešto falsifikovao. Neka me optuže. Vratio sam novac bednicima. Neću da imam ništa s njima – kaže sin pokojnika.


Komisija zatekla vitalnog 86-godišnjaka, pa posumnjala

Kako je ovaj niški poljoprivrednik zaobišao birokratiju i kontrolu i pokušao da uzme pare koje mu nisu dodeljene, Stojanović objašnjava komplikovanošću birokratije.

Kako navodi, subvencije se odobravaju na osnovu dokumentacije i “zatvorene koverte”, a da je u pomenutom slučaju “sve bilo u redu”. Dokumentacija je prošla i Ministarstvo poljoprivrede i Upravu za trezor i banku. Na potpisivanju ugovora, sin preminulog je, tvrdi Stojanović, došao i potpisao se umesto oca.

Poljoprivrednik je kupio sadnice, a račun podneo Gradu i dobio novac. Kada je komisija izašla da proveri da li sadnice postoje i da ih pobroji, kako objašnjava Stojanović, primećeno je „da je voćar vitalniji“ i mlađi u odnosu na ono što mu kao godište u ugovoru piše. Ubrzo su zatražili i dobili potvrdu od Sekretarijata za građanska stanja da je Ž. P. preminuo.

Onog momenta kad je otkriveno, njemu je naloženo da vrati novac, on je vratio novac, papiri i kompletna dokumentacija postoje, to je pokušaj koji nije uspeo. Budžet grada nije oštećen. Rečeno mu je ili da vrati novac ili će protiv njega biti podneta krivična prijava – kaže Stojanović.

Suočen sa ovakvom “pretnjom”, poljoprivrednik je vratio, kako tvrdi Stojanović, ono što mu ne pripada.

Sličnost sa ocem i nedostatak koncentracije omogućio je da zamalo ova prevara prođe, ali se, kako kaže Stojanović, kod njih “zaglavio”. Ne želi da tumači kako je dokumentacija prošla ministarstvo i banku.

Sada je ovakvu prevaru teže sprovesti, jer se kako kaže Stojanović, “obraća više pažnje”.

Dokumentaciju o slučaju zatražili su zvaničnim zahtevom od Sekretarijata za poljoprivredu.

Slični tekstovi

Komentari

17
  1. Лична карта,лични документ,поред фотографије садржи и друге податке којима се доказује идентитет.
    Сматрам да човеку треба дати те паре које је он утрошио за куповину садница ,а ставити их на терет комисији која није била „концентрисана“ у контроли података.
    Шта би било кад возачи неби били концентрисани,кад хирурзи нису концентрисани,…………

  2. Gospodinu Ljubisi Stojanovicu pomocniku sekretara za poljoprivredu, tasta se prijavila iz Kragujevca u Nis mesec dana pre raspisivanja konkursa za subencije, naravno i ona je dobila 50.000,00 dinara da kupi 5. pcelinih drustva, koje gospodin drzi u Institutu za veterinarstvo u Nisu, lako proverljivo.

    • Nerazumem ucmale nislije, kako mogu da nekomentarisu ovu notornu cinjenicu tim pre gospodin zet je i dalje na funkciji u gradskoj upravi pomocnik sekretara za poljoprivredu, a tasta odavna se vratila za Kragujevac gde joj zivi familija.

  3. „Мој деда већ дуго оре небеске њиве…“

  4. Svaka čast ljudima koji su na terenu otkrili prevaru! Bravo za njih!!! Umeće to njihovi nadredjeni da cene…vidi se da je rad na čistom vazduhu urodio plodom. Čist vazduh, bolja koncenracija!!! Zaključak:te sa lošom koncentracijom pošaljite na teren. Još ako im meštani ponude i neki ručak, biće i po neki sat prekovremenog rada…

  5. Ako pokojnici mogu da glasaju, zasto da ne mogu i da sade orahe..

  6. Za subvenciju grada/drzave seljak je spreman i iz groba da ustane, a tek kad su izbori siguran sam da imaju i kolektivni prevoz!

  7. Preterana birokratija i dovodi do ovakvih situacija. Danas, kada jedan jedini kompjuter moze u delicu sekunde, bez problema da obradi hiljade podataka o 7 miliona ljudi, Srbija ne zna ko je ziv, a ko mrtav!?

    • Slažem se sa tobom AntiPA ovde nije reč o birokratiji nego o halapljivosti pojedinih članova gradske vlasti koji najverovatnije zloupotrebljavaju službeni položaj. Za to vreme Gradonačelnik i Načelnik ćute….

      • Kakva zloupotreba polozaja? Cijeg polozaja? Covek je vratio pare kada je utvrdjeno da je doslo do greske. Cija halapljivost?

  8. bolje preispitajte kako te iste subvencije godinama unazad dobijaju isključivo isti ljudi

    • A šta je onda jaka stvar? 2015 dobio subvenciju, Komisija 2016, 2017, obilazila teren i sve ok, a odjednom prosvetljenje 2018 -te korisnik vitalan i krive službenice, neko prijavi zloupotrebu 2018-te,pa onda oplevi sve živo i svaku instituciju.
      I opet NIŠTA.
      PS. KAD JE UPLAČEN NOVAC U BUĐET? Verovatno pre neki dan , kad se digla frka.
      Za korisnike, to je druga stvar-nema dovoljno karaktera

  9. Za sve je kriv Toma Sojer takve knjige ne bi smele da postoje!
    E pa, Ministarstvo sa tim nema veze, alo!, lokalne subvencije, agencija za agrarna plaćanja može da proveri korisnika pod tim imenom ili ne.
    Šta ste čekali od 2015 godine? Kada je izvršen povraćaj novca? Kad su južne vesti zvale-jel da, to se da proveriti.
    Proleće 2016 godine kontrola je obilazila teren!, jel tad nije delovao vitalan?

  10. Verujem da je novac vraće, ne kaže se kada. Takođe se kaže da je ugovor potpisala osoba koja je zloupotrebla ličnu kartu a ta ista osoba kaže da nije i vrća pare. Malo čudno pa zato molim gospodina Vučića, prozvano Ministarstvo i nadležne organe da ispitaju celu stvar i sve osobe koje su prekršile zakon budu i kažnjene.

  11. Ovi iz poljoprivrede su živ cirkus

  12. I ja sam imao slicnu situaciju kao i gospodin iz teksta, samo sa ministarstvom poljoprivrede. Od momenta prijave na konkurs do isplate prodje 8-15 meseci a nekad i vise. Mi smo novac vratili bas kao i doticni. Jednostavno su me pozvali iz mistarstva i objasnili kako da postupim i to je to.

    • Teoretski može da se desi od momenta konkurisanja do momenta isplate, samo ko potpisuje ugovor i jel treba tri godine da prođu. Sramota velika

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.