Polaganjem venaca i pomenom za nastradale u Nišu, Leskovcu, Vlasotincu, Medveđi, Vranju, Prokuplju, Pirotu i Surdulici obeležen je 24. mart, Dan sećanja na stradale u NATO agresiji. Od početka bombardovanja koje je trajalo 78 dana prošle su 22 godine, a cveće i vence na spomen-obeležja u gradovima na jugu Srbije su, osim porodica poginulih, položile i gradske i opštinske, delegacije vojske i policije i udruženja građana.
Tokom bombardovanja poginulo je 56 Nišlija, a više od 200 ranjeno. Nišlije su u skloništima provele 52 dana, a na grad je palo 320 projektila, srušeno je 120 objekata i više od 3.400 oštećeno.
Ispred spomen-obelžja na Univerzitetskom trgu vence su položile delegacije Grada Niša, Vojske Srbije, Nišavskog upravnog okruga, Policijske uprave i Saveza boračkih organizacija.
Pčinjski okrug 1999. godine bombardovan je 48 dana, a stradalo je 62 građana. Gađano je 78 lokacija sa 1.119 projektila, ranjeno 207 ljudi i oštećeno 4.500 stambenih objekata.
Kao i svake godine, Vranjanci su se okupili kraj spomenika žrtvama NATO bombardovanja, ispred Galerije Narodnog muzeja, kako bi odali počast stradalima u Vranju.
Imati uzvišen cilj kao što je sloboda, vrhovna je vrlina jednog naroda. Kod nas, Srba, viševekovna težnja za slobodom, oduvek je bio ideal mnogih generacija. A, imamo li drugog izbora od otpora i prkosa? Jer, neće nas zaista sunce tuđeg neba grejati kao što greje ovo, u Srbiji. Tajna slobode počiva u hrabrosti – rekao je gradonačelnik Slobodan Milenković.
Povodom godišnjice NATO bombardovanja, vence je na spomenik stradalima u rodnoj Surdulici položio ministar Novica Tončev.
Nikada ne smemo da zaboravimo stradanje i nikada ne možemo da oprostimo nevine žrtve. Ono što kao narod i država moramo i možemo jeste da budemo još bolji i odlučniji da pokažemo da znamo da volimo i čuvamo našu Srbiju, da je gradimo, da je obrazujemo da je unapređujemo svaki dan – rekao je Tončev.
Surdulica je tokom bombardovanja izgubila 34 građana. Osim osnovne škole i sanatorijuma za tuberkolozne bolesnike bombardovan je i starački dom, dva paviljona u centru za izbeglice, Vodovod, kao i stambene zgrade i privatne kuće.
Na 22. godišnjicu od početka NATO agresije venac na spomenik palim borcima položili su zamenica gradonačelnika Ana Janković Stojanović, zamenik predsednika Skupštine Leskovca Oliver Antanasijević i predstavnici Organizacije boraca veterana rata 1991-1999 i SUBNOR-a.
Grad Leskovac je pretrpeo brojne žrtve u agresiji. 22 godine su preošle, ali naše sećanje na te nesrećne dane nikada neće proći. Zato je Leskovac nakon 20 godina od početka agresije podigao ovaj spomenik posvećen stradalima u sukobima u NATO agresiji 1990-1999. Podizanje spomenika je obaveza grada Leskovca prema onima, koji su dali najvrednije, svoje živote – rekla je Janković Stojanović.
Prema rečima predsednika Organizacije boraca veterana Dušana Nikolića, u ratu 1999. godine učestvovalo je više od 12.500 Leskovčana.
U Vlasotincu ove godine nije bilo uobičajenog programa, kao ni prijema članova porodica poginulih, a njima će, prema rečima predsednika Opštine Bratislava Petrovića biti uplaćeno po 30.000 dinara.
Na Kosovu i Metohiji bilo je mobilisano 1.300 stanovnika vlasotinačkog kraja, šestorica su izgubili život, a njih 20 ranjeno.
Dvedest drugi komemorativni skup u last stradalim borcima održan je i ispred spomen-česme u Medveđi.
Zbog epidemiološke situacije i zabrane okupljanja nije bilo većeg skupa, pa su vence položili pripadnici 2. bataljona 549 motorizovane brigade Vojske Srbije, predstavnici lokalne samouprave, rezervnih vojnih starešina i udruženja ratova od 1918. do 1999. godine
U Prokuplju je pomen žrtvama rata i NATO agresije služilo sveštenstvo crkve Sveti Prokopije sa sveštenstvom Eparhije topličke.
Najbolji sinovi naše domovine, ponosno su stali u odbranu slobode i časti svoje otadžbine, div junaci, čija su imena uklesana u naš neprebol, spona sa slobodom i čašću, oni su svetlost našeg postojonja i želja da njihova imena žive u našim srcima, u srcima svih generacija Srba i Topličana, koja će im tako dati večni život – rekao je gradonačelnik Milan Aranđelović.
Vazdušni napad na Srbiju počeo je na današnji dan, a oko 20 sati je pao prvi NATO projektil na Prokuplje i pogodio zgradu Centra veze u kasarni. Poginuo je vojnik Boban Nedeljković, koji je prva žrtva NATO agresije.
Aranđelović je podsetio da je za vreme bombardovanja na Srbiju bačeno 420.000 projektila i skoro 40.000 kasetnih bombi, a ubijeno više od 2.500 ljudi.
Komemorativni skup održan je i u Karađorđevom parku kod spomenika „Cvet mladosti“ u Pirotu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
NATO bombardovanje je zločin. Zločin sa strane NATO i onih koji su provocirali tu intervenciju. Najveća tragedija je to što je preCednik prijatelj zločincima a njegovi prirepci, kao osuđuju zločin!
Vala, svaka ti je ko Njegoseva Cudesni !
Otisao sam na Kosovo kao dobrovoljac bez poziva. Ratne dnevnice za april nisam hteo da uzmem i zbog toga imao problema. Dnevnice za maj sam uzeo i uplatio anonimno kao pomoc porodici poginulog policajca koji je bio brat moje koleginice. A ona je potpisala podrsku AV na izborima dok se on grlio sa Srederom, Klintonom i Blerom. Sa njom vise ne govorim a njoj nije jasno zasto. Nadam se da vama jeste.
U prvi rat smo na svojoj strani imali rusiju, ameriku, englesku, francusku …, u drugom ratu isto. Samo 45 god od zavrsetka drugog rata svi ti saveznici su bili protiv nas. I dacic danas izjavi milosevic im je bio izgovor, oni bi nas i bez njega bombardovali! A sto je najgore vecina naroda veruje u to a niko da se zapita kako smo i zbog koga preko noci postali najveci svetski negativac i zlocinac
Nikada vam necemo zaboraviti !!! Zna srpski narod dobro ko su mu neprijatelji.
To znaci da su vama Srbima neprijatelji sve demokratske i razvijene drzave!Pitam se samo sta trazite u D,A,CH,F,GB..?Da se JA pitam-zabranio bih ulaz u NATO drzavama svima sa srpskim pasosem!
@USAF : Uuuuf … laknu mi !
Dobro je kad se ti ne pitaš /a trebalo bi da se zapitaš/, a i kad te niko ne pita !
Učestvovao sam u svim protestima protiv Miloševića i njegove bande.
22 god kasnije, kada sagledam šta je zapad radio širom sveta, ne bih se usudio da krivicu svaljujem na njega. Pogotovo ako uzmem u obzir da je tragedija oko našeg Kosova mnogo starija od Miloševića.
Greške su pravljene skoro 200 god,a Milošević je bio nesposoban da nas izvuče bez bombi.
Da se nikada ne zaboravi i ne vrati
NIje Milošević kriv vec je zasluzan za sve to sto se dogodilo. Ziveo je u Americi a onda se vratio i, gle cuda, postao predsednik. Nekom jos uvek nije jasno za koga je on radio? Osnovno pravilo istorije je: pogledaj ko je imao koristi od necije politike i delovanja i znaces za koga je radio. Gde god je on branio Srbe, Srba vise nema. Saberite 2 i 2.
Vladali su tada,provocirali bombardovanje,kada videli gusto,dali su Kosovo.Vladaju i danas,osudjuju bombardovanje,pomen daju zrtvama,a oni su ih suludom politikom busajuci se u grudi protiv celog sveta ubili.Tada su ratovali sa njima,danas su veliki prijatelji,braca i Jos uvek nas zaludjuju da je Kosovo nase,iako tamo nesmemo ni da pridjemo,za svaki ulazak moramo da tražimo dozvolu.Slava zrtvama.
„Da se ne zaboravi“ ! Da se ne zaboravi da je zbog nečije sulude „politike“ i očuvanja svog položaja i svoje vladavine NAROD patio,ginuo i gladovao ! Da se ne zaboravi ko je sve učestvovao u toj zlokobnoj „igri“ /po narod/ i ko je još u „igri“ očuvanja režima koji ne misli dobro svom narodu ! A narod , kao narod … zaboravlja! Pamte unesrećene porodice, invalida rata i oni koji su ratovali!
Након пораза Швабе законом забранили рад фашистичких партија. Чланство процесуирано.И данас одговарате ако јавно промовишете фашизам
Да су у Србији забрнили рад СРС, СПС, ЈУЛ и ССЈ – данас би обична деца имала будућност. И да је руководство процесуирано а чланство изгурано са државних јасла. Те су партије увеле државу у рат са целим светом, донеле радијацију и гомилу ковчега широм Балкана.