Na niškoj Kardiologiji prvi put ugrađena pumpa koja sprečava komplikacije kod rizičnih operacija

operacija kardiologija
Pacijenti mogu da idu kući posle 48 sati, kažu iz Kliničkog; foto: Univerzitetski klinički centar Niš

Na Klinici za kardiologiju u Nišu prvi put je ugrađena perkutana ventrikularna pumpa IVAC, koja je važna za pacijente koji čekaju rizične operacije jer može sprečiti komplikacije. Iz Univerzitetskog kliničkog centra kažu da pacijenti nakon ugradnje pumpe mogu da idu kući posle 48 sati, da će se ona raditi o trošku RFZO-a i da ulazi u stalni program rada.

Intervenciju je izveo tim niških kardiologa, vaskularnih hirurga i medicinskih tehničara na čelu sa načelnikom Odeljenja za invazivnu kardiologiju Nenadom Božinovićem i uz pomoć Dragana Sagića sa Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”.

Do sada su je obavljali lekari u Beogradu i Sremskoj Kamenici, a Sagić očekuje da će i u Nišu to postati rutinska procedura.

Niški kardiolozi su apsolutno spremni za takvu proceduru. Na osnovu mog dugogodišnjeg rada sa prof. dr Zoranom Perišićem, a kasnije i dr Nenadom Božinovićem, mogu reći da nema sumnje da će to za njih biti rutinska procedura bez ikakvih specijalnih izazova. Inače, to je procedura kojom se kod veoma kompleksnih perkutanih koronarnih intervencija i pacijenata ugradnjom pumpe umanjuju rizici od cirkulatornog sloma – objašnjava Sagić.

Niški interventni kardiolozi pojašnjavaju da se tom metodom rasterećuje komora srca i povećava protok kroz arterije, što obezbeđuje pacijentima koji imaju planirane visokorizične operacije da ih lakše podnesu.

Takođe, kako je istaknuto, to obezbeđuje dodatnu sigurnost lekarima koji operišu, s obzirom na to da su svesni da imaju mehanizam koji sprečava eventualne komplikacije.

Prvi put na Odeljenju invazivne kardiologije Klinike za kardiologiju UKC Niš, implantirana je perkutana ventrikularna pumpa IVAC kao cirkulatorna podrška koja se koristi tokom kompleksnih interventnih procedura na arterijama srca, tj. kod pacijenata sa razvijenom koronarnom bolešću – navode iz UKC-a.

Dodaju da je ta intervencija ušla u stalni program rada Klinike i da će se kod visokorizičnih pacijenata raditi o trošku Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje.

Slični tekstovi

Komentari

13
  1. A, srecni dobitnik je verovatno surak/surnjaja od komsikine tetke na medEcinsku sestru….. jer, tako je to u Nisu i u Srbiji. Zivi i dobije adekvatno lecenje u drzavnoj instituciji onaj/ona koj ima vezu.

    • To mozda tako na tvojoj klinici….

    • Ti li si milke….

    • Pouzdano 100℅ čovek je iz Sokobanje.

  2. Svaka cast doktoru Bozonovicu i kolegama. Bravo momci !!!

    • @JUZN1 : Doktor Bozonović /možda Božinović/ – radi na Klinici za kardiologiju u našem KC-u ? I ima svoju ekipu , na čelu sa vanr. prof. dr sci Milićem i svi operišu , barabar sa dr Bozonovićem?
      Lepa vest !
      Čestitam svima na Kardiologiji !

  3. Sto su se uznemirili oko izgradnje instituta? Sta ih vise boli institut ili nesto drugo sto sledi oko Juna meseca.Ljulja se ceo UKC gore nego u Tursku

  4. Svaka cast prof. Dr Draganu Milicu, za pokretanje ideje za otvaranje Instituta za kardiovaskularne bolesti u Nisu. Kamo srece da UKC Nis ima jos takvih ljudi? Kamo srece da rukovodstvo UKC ima vise sluha i podrzi inicijativu? Nazalost direktor Perisic opstruise sve sto je napredno i dobro. Da li ce se neko setiti da ovog coveka posalje tamo gde mu je mesto i da bude jedna negativna proslost UKC Ni

    • Petre podrska ukc nije vise bitna.Gde zivis? Institut ce se brzo poceti a prof.Prerisic ide u zasluzenu mirovinu.Vrh drzave ga smarta remetiocem u Nis

    • Koliko ste skrenuli s teme….
      Radi se o pacijentima kojima ova intervencija pomaze,….
      A nema veze ni Milic ni institut.
      Ocekujem da nece biti objavljen komentar, al ajde, da se cuju oni koji nisu mrzitelji….

  5. Nije mi jasno što idioti daju minuse, čovek jeste iz Soko Banje, i nema nikakvih dodirnih tačaka da grdonačelnicom, koju ne bi komentarisao.

    • Niko ni nije komentarisao postavljenicu… pardon- „gradonacelnicu“, vec disfunkcionalni, nehumani i nefer zdravstveni sistem u Srbiji (posebno RFZO i njihova mrtva slova na papiru) kao i realnost obicnih smrtnika kada se susretnu sa pitanjem zivota ili smrti- pogotovu u KC Nis i nishkom zdravstvenom sistemu.

  6. Kakvi kompleksasi sa komentarima.
    Jedino sto treba reci je bravo za ove ljude koji su zainteresovani da uvode nove metode i spasavaju zivote.
    U penziju ce svi kd dodje vreme….

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.