Na Vlasinskom jezeru ornitolozi prstenovali 585 ptica, zabeleženo više od 7.000 jedinki

autor: Lj. F.
Vatroglavi kraljic scaled
istraživanje trajalo 10 dana; foto: DZPPS

Tokom 10 dana istraživačkog kampa na Vlasinskom jezeru, ornitolozi Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije zabeležili su više od 7.000 jedinki ptica među 84 vrste. Tada je prstenovano 585 jedinki, a među najčešćim pticama su obični zviždak, dugorepa senica, čižak i obični kos.

Vlasinsko jezero tokom jesenje seobe, ali i hladnih zimskih meseci, predstavlja utočište velikom broju ptica vodenih staništa. U Društvu za zaštitu i proučavanje ptica kažu da su među više do 7.000 jedinki ptica, koliko je prebrojano tokom istraživanja, najbrojnije bile liske sa više od 5.000 i zviždare sa više od 300 prebrojanih jedinki, ali i riđoglave patke, ćubaste patke, čegrtuše.

ptice
Preko 7.000 ptica zabeleženo; foto: DZPPS

Sve ptice su hvatane pomoću posebno napravljenih mreža koje ih prilikom hvatanja ne mogu povrediti, zatim su obeležavane metalnim prstenovima, pregledane, izmerene i vraćene u divljinu. Prstenovanje ptica obavljaju isključivo registrovana stručna lica sa svim potrebnim dozvolama – kažu u DZPPS-u.

ptice
Severna zebe; foto: DZPPS
Ovakvo obeležavanja ptica je važno, objašnjavaju ornitolozi, kako bi imali jasniji uvid u migraciju ptica “na duge staze” i njihova lokalna kretanja. Zahvaljujući svim tim informacijama mogu se preduprediti brojne probleme sa kojima se ptice suočavaju i uticati na njihovu bolju zaštitu.

Najčešće prstenovane vrste su bile obični zviždak, dugorepa senica, čižak, obični kos. Od najinteresantnijih i retkih nalaza za ovo područje svakako treba izdvojiti srednjeg ronca, crnoglavog galeba, ritsku sovu, crnogrlog morskog gnjurca – kažu ornitolozi.

Vremenski uslovi tokom trajanja kampa su bili loši i nepredvidivi, a istraživački kamp je predstavljao drugu fazu ovogodišnjeg monitoringa ptica u zaštićenom području PIO „Vlasina“. Ranije ove godine ornitolozi DZPPS-a su terenskim radom istraživali i pratili veličine gnezdećih populacija ptica ovog područja.

Autor:
Lj. F.
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

0

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.