Želja da nađe posao i sebi i svojoj višečlanoj porodici obezbedi pristojn život, podstakla je 46-godišnju Romkinju Arifi Kadenđik da započne opismenjavanje u Osnovnoj školi za odrasle u Prokuplju gde pohađa drugi ciklus odnosno 5. i 6. razred. Da dođe do cilja i ostvari svoj san, završi osnovnu školu, neki od zanata i da nađe posao ne sprečevaju je ni siromaštvo i teška finansijska situacija u kojoj se nalazi sa svojom porodicom.
Arifi se udala sa 15 godina i od malih nogu radi teške sezonske poslove za nadnicu, ali i pored toga, ljubav prema školi nikada nije prestala.
Odlučila sam da završim osnovnu školu, a planiram da nakon toga završim i neki zanat. Mislim da nije kasno da nađem neki posao, da steknem penziju i sigurnost u starosti. Radeći teške poslove mladost mi je prošla, ali sam čvrsto odlučila da nije kasno da završim ovo što sam započela – priča Arifi.
Ističe da rado dolazi u školu, da je učenje i opismenjavanje shvatila kao jedinu šansu za bolji život i trudi se da savlada gradivo iz svih predmeta, da stekne znanje i da nadoknadi sve što je propustila. Arifi ne pada teško da uskladi kućne obaveze i poslove sa školskim.
Ponekad sam umorna od kućnih poslova jer brinem o suprugu, dva sina i unuku. Ipak, shvatila sam da za školovanje ne postoje granice u godinama i to me sada čini srećnom. Samo treba napraviti prvi korak. Redovno dolazim u školu, ne propuštam ni jedan čas – dodaje najvrednija u razredu Arifi.
Kaže da želi da se zaposli kao higijeničarka kada završi osnovnu školu i „ispeče“ zanat, da ima svoj stalni posao, radi, prima platu i ima zdravstvenu knjižicu. Ipak, njena najveća želja je da ni na koji način više ne zavisi od drugih i od sezonskih poslova kako bi zaradila, a svesna je da će to ostvariti samo ako se opismeni.
I pored činjenice da ima egzistencijalne i finansijske problem Arifi se trudi da to prevaziđe, da druge ne opterećuje, ali i da te probleme ne koristi kao izgovor ukoliko se desi da nekada školske obaveze ne uskladi sa privatnim životom.
Inače, Osnovna škola za obrazovanje odraslih radi po posebnom programu pod nazivom „Druga šansa – funkcionalno obrazovanje odraslih“ i njeni polaznici su nepismena lica starija od 15 godina.
Škola ima oko stotinak učenika, koji u prvom ciklusu završavaju četiri razreda, a zatim drugi obuhvata 5. i 6. razred i treći ciklus u kome se završava 7. i 8. razred. Svaki od ciklusa traje po jednu školsku godinu.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Pa bravo!
Svaka cast! Samo napred!!
Srbijo medzu sljivama i karton naseljima,pismenost je osnovna stvar na zapadu a ovde ispade privilegija.
Aman, ljudi, uzimajte vise te pasose i bezite odavde, bas mi je muka vise od ovakvih glupih izjava. Idite tamo gde su pismeni.
Ja nepismene ljude ne poznajem. Zakonski je osnovno obrazovanje OBAVEZNO, dok srednjoskolsko nije obavezno, ali je zakonski besplatno. Fakultet je otvoren svima, a u Nisu konkretno, na budzetu, hrana i smestaj kostaju 7 hiljada dinara. Romi imaju izvesne olaksice.
Nije li neki većnik?
Ako nije biće.
Srbija ima oko 850.000 stanovnika sa nepotpunom ili bez osnovne škole. Isto toliko i visokoobrazovanih sa kupljenom diplomom. Kad će oni na doškolovavanje?