Multumedijalna izložba studenata Fakulteta umetnosti koja je prvobitno trebalo da bude održana na tom fakultetu, pa zabranjena jer je Uprava smatrala da ima političku konotaciju, otvorena je zvanično u prizemlju zgrade Univerziteta, nakon što je odlučeno da isti bude blokiran do nedelje. Studenti su predstavili njihove ideje slobode i bunta i napominju da najteža vremena iznedre najinteresantnija umetnička dela.
Izrevoltirani tragičnim događajima u Novom Sadu kada je usled pada nadstrešnice na Železničkoj stanici živote izgubilo 15-oro građana, studenti Filozofskog fakulteta, tačno mesec dana otkako su blokirali svoj fakultet odlučili su da kroz svoje radove, koje su nazvali “Tunel straha – kako je živeti u mraku”, odaju poštu nastradalima.
Serijom od 15 fotografija pod nazivom “Širimo krila” studentiknja Nađa Ćelić prikazala je jato ptica, čime je, kako su organizatori napomenuli, želela da promoviše ideju zajedništva, slobode u borbi za slobodu i uspostavljanje pravednog društva.
Među izlagačima našlo se i delo “Svet gde životinje vladaju” Olge Arsić koje je izvedeno u formi triptiha.
Na centralnoj sceni uočavamo devojčicu koja stoji ispod lučne konstrukcije, ojom se aludira na nadstrešnicu čiji je pad ugasio 15 života. Dete pod lukom stoji otvorenih usta, čime se ukazuje na pobunu koju su pokrenula “deca”, dok su drugi odlučili da ostanu nemi poput riba koje su prikazane pored nje – navode organizatori izložbe.
“Dijalog” Aleksandre Milutivović predstavlja 8 registratora, pitanja i odgovori na belom papiru predstavljaju razgovore na trenutnu situaciju u društvu.
Postavka “Kad porastem dobiću krila” Uroša Milinčića na duhovit način ismeva bizarnu izjavu da su deca vlasništvo države, prikazujući dva ptića koji postavju vlasništvo države i pre svog rođenja dobijajući lične karte, dok poslednja faza predstavlja dobijanje krila, odnosno pasoša kako bi odleteli iz zemlje tražeći bolje sutra.
Uroš je u radu “Obmana rešenja” prikazao balon, prepoznativlju srpsku staklenu ambalažu za čuvanje i fermentaciju alkoholnih pića, oblažući ga gotovo u celosti zlatom. Na taj način je dočarao filozofsku misao koja prati ovu umetnost, a to je da ne treba kriti svoje probleme, jer oni predstvljaju najvredniji deo nas. “Obmana rešenja” pokazuje da rešavanjem jednog, ne mogu da se prevaziđu svi problemi – navedeno je o delu.
“Korak napred” Jelene Milovanović, kažu organizatori izložbe, na prvi pogled predstavlja lepo odevenog čoveka, brižnog i odgovornog roditelja, koji drži svoje dete za ruku.
Međutim, kažu da publika može uočiti da ne mogu da mu se vide oči koje su “ogledalo duše”.
“Fascikla” je rad studenata Mihajla Ećima. Bodljikava žica obmotana je oko dokumenta koji razmenjuju dve osobe, jasno ukazuje na nemogućnost “običnog građanina” da zaviri u skrivene kutke života određenih slojeva društva, jer bi se na taj način našao u nezavidnom položaju, ali i kompromitovao ne birajući sredstva i način i ne mareći za posledice, do kraja braneći svoje interese – navodi se.
Rad Ilije Dinčića prikazuje komplikovanu situaciju koja simbolizuju zamršene žice na banderi čiju popravku pokušavaju da izvrše majmuni, navode organizatori izložbe i dodaju da je u pitanju jasna aluzija na situaciju u kojoj se izvesnim stvarima bave ljudi koji nisu kompententni i dorasli da se njima bave, što kako tvrdi, dovodi do katastrofalnih posledica i fatalnih povreda.
Skulptura “Zaboravljeno društvo” Dunje Branković predstavlja zarobljenog čoveka, pripadnika društva koji je decenijama tlačen, ponižen i sklupčan na podu.
U pitanju je multimedijalna izložba za koju iz Neformalne grupe studenata kažu da ima za cilj da izazove empatiju, zbunjenost i strah, kod posetilaca bi trebalo da izazove empatiju, zbunjenost i strah, a navode i to da najteža vremena iznedre najinteresantnija umetnička dela.
Podsetimo, nakon što je Uprava Fakulteta umetnosti zabranila održavanja izložbe u prostorijama fakulteta zbog “političke konotacije”, studenti svih fakulteta održali su protesni skup ispred zgrade Univerziteta gde su odražali plenum na kome su odlučili da će zgrada biti blokirana do nedelje, kako bi se izložba održala tu.
Publika će izložbu moći da pogleda danas do 21 sat uveče, a iz Neformalne grupe studenata rekli su da će ukoliko zainteresovanost građana bude velika, postoji mogućnost da će izložba ili biti produžena ili ponovljena.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
— Komentari
0