Narodna inicijativa – zaboravljeno pravo građana

za lepsi nis

Dok Ustav Srbije građansku inicijativu stavlja ispred prava na izbore, koji se organizuju jednom u nekoliko godina, u praksi građani češće izlaze na birališta nego što koriste mogućnost da pokrenu inicijativu.

Član 2. Ustava Srbije

„Suverenost Srbije potiče od građana koji je vrše referendumom, narodnom inicijativom i preko svojih slobodno izabranih predstavnika“

U istom članu Ustava piše i da baš niko „ne može prisvojiti suverenost od građana, niti uspostaviti vlast mimo slobodno izražene volje građana“.

Pored toga postoji i poseban zakon koji prilično precizno definiše procedure za pokretanje inicijative.

Međutim, i pored toga u poslednjih nekoliko godina se ne pamti da je po tim propisima najvišim gradskim strukturama u Nišu predata bilo koja inicijativa.


„Inicijativa kao naš najveći potencijal“

Mladen Jovanovic
Građani nisu svesni svoje moći; Mladen Jovanović, foto: JV
Mladen Jovanović iz Nacionalne koalcije za decentralizaciju smatra da građani nisu svesni moći koju imaju, odnosno da su „upravo oni nosioci političke moći“.

U krajnjoj liniji, valja se zapitati zašto je političarima bitno da budu u svim medijima, da su u svim vestima. Pa upravo zato što bez nas, koji gledamo te vesti, nema političke moći – kaže Jovanović.

Procedura za podnošenje „Narodne inicijative“ je načelno prilično jednostavna, a za vlast obavezujuća – makar da na nju odgovori.

Građani mogu od vlasti tražiti bukvalno bilo šta – od promene budžeta ili Statuta do izmene urbanističkog plana, izgradnje parka ili autobuskog stajališta.

Kako pokrenuti inicijativu, kome se predaje, koliko je potpisa potrebno, da li se oni overavaju, da li se priznaju internet-peticije i kakva je praksa u razvijenim zemljama možete pogledati u video-uputstvu Južnih vesti „Institucije u službi građana“.

​Video-prilog urađen je u sklopu projekta „Institucije u službi građana Niša“ koji je podržao Grad Niš putem konkursa za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Niša u 2015. godini.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

2
  1. Ustav u ovom slučaju nije bitno šta kaže.Bitno je šta kaže samoživi faraon.Inicijatori mogu da imaju problem sa njegovim podanicima koji su spremni na sve protiv ustavne radnje.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.